Digitalizacija nacionalne baštine

Na Matematičkom fakultetu, u organizaciji Nacionalnog centra za digitalizaciju 15. aprila počela je Osma nacionalna konferencija sa temom Nove tehnologije i standardi – digitalizacija nacionalne baštine“ (15.-16. april 2009.).

Detalj sa otvaranja Osme konferencije

Detalj sa otvaranja Osme konferencije

Osnivači Nacionalnog centra za digitalizaciju (http://www.ncd.matf.bg.ac.yu) su Matematički fakultet, Matematički institut SANU, Arheološki institut SANU, Narodna biblioteka Srbije, Narodni muzej, Arhiv Srbije, Zavod za zaštitu spomenika kulture, Jugoslovenska kinoteka i Muzej grada Beograda. Dva puta godišnje centar izdaje časopis Pregled nacionalnog centra za digitalizaciju“ u kome svoje radove objavljuju stručnjaci osnivačkih institucija.

Osmom nacionalnom konferencijom prvi dan su predsedavali Žarko Mijajlović, Tamara Butigan-Vučaj i Nadežda Pejović. Velikom broju posetilaca podeljena su po dva poslednja broja časopisa, Knjiga apstrakta i plan predavanja koji i objavljujemo.

Zoran Lučić - digitalizacija Euklidovih Elemenata

Zoran Lučić - digitalizacija Euklidovih Elemenata

Nadamo se da ćete na spisku za 16. april pronaći interesantne teme i možda posetiti Matematički fakultet u zdanju na Studentskom trgu (sala 706 na četvrtom spratu).

PROGRAM KONFERENCIJE

Sreda, 15.04.

8:30 Registracija

9:00-9:15 Svečano otvaranje

09:15- 11:00 predsedavajući: Žarko Mijajlović

09:15 – 09:30 Zoran Lučić: DIGITALNO IZDANJE EUKUDOVIH ‘ELEMENATA’

09:30 – 09:45 Miloš Milovanović: DIGITALIZACIJA DIDROOVE ENCIKLOPEDIJE NA MATEMATIČKOM INSTITUTU SANU

09:45 – 10:00 Tamara Butigan-Vučaj: COBISS XML

10:00 – 10:15 Vesna Aleksandrović, Ivan Pešić: SVETSKI DAN AUDIOVIZUELNOG KULTURNOG NASLEĐA – 27. OKTOBAR 2008.

10:15 – 10:30 Davor Palčić: PRIPREMA ŠTAMPE AKCENTOVANOG TEKSTA

10:30 – 10:45 Dragan Stojmenović: DIGITALIZACIJA NEKNJIŽNE GRAĐE, KULTURNE I JAVNE DELATNOSTI NARODNE BIBLIOTEKE BOR: EFEKTI IMPLEMENTA CI J A NOVIH PROJEKATA

10:45 – 11:00 Snežana Nenezić, Miljko Veljković: PROJEKAT DIGITALIZACIJE U NARODNOJ BIBLIOTECI KRUŠEVAC

11:00- 11:30 pauza

11:30- 13:00 predsedavajući: Tamara Butigan-Vučaj

11:30- 11:45 Mojca Šorn: SISTORY- INTERNETNI PORTAL SLOVENAČKE HISTORIOGRAFIJE

11:45 – 12:00 Dino Selimović, Selma Rizvić: TRODIMENZIONALNO LASERSKO SKENIRANJE KAO DIO PROCESA DIGITALIZACIJE I ARHIVIRANJA OBJEKATA KULTURNE BAŠTINE

12:00 – 12:15 Nadežda Pejović: DIGITALIZACUA UNIVERZITETSKOG UDŽBENIKA OSNOVI TEORIJSKE ASTRONOMIJE PROFESORA JOVANA SIMOVLJEVIĆA

12:45 – 12:30 Nadežda Pejović, Žarko Mijajlović: DIGITALIZACIJA ASTRONOMSKIH UDŽBENIKA AKADEMIKA VOJISLAVA MIŠKOVIĆA

12:30 – 12:45 Adam Sofronijević: DIGITALIZACIJA I UNUTRAŠNJE PREDUZETNIŠTVO: DVA RAZLIČITA SVETA?

12:45 – 13:00 Teodora Branković: PROCES DIGITALIZACIJE U NARODNOM MUZEJU U POZAREVCU

13:00 – 13:30 pauza

13:30 – 15:00 predsedavajući: Nadežda Pejović

13:30 – 13:45 Milica Stevanović: ZVUČNA MAPA SRBIJE

13:45 – 14:00 Emilija Dimovska: KNP SOFVER – ZA OBRADU KNJIŽNE, NEKNJIŽNE GRAĐE I PERIODIKE

14:00- 14:15 Aleksandar Valjarević, Dragan Radovanović, Žarko Mijajlović: PRIMENA GIS-A U DIGITALIZACIJI NEPOKRETNIH SPOMENIKA KULTURE

14:15 – 14:30 Aleksandar Valjarević, Nikola Bačević: DIGITALNA KARTA KAO JEZIK KOMUNIKACUE

14:30 – 14:45 Neda Jevremović, Goran Gavrilović, Srđan Kosovac, Nenad Nikolić, Ivan Ranđclović: MUZEJSKI INFORMACIONI SISTEM SRBIJE – KORISNIČKI INTERFEJS

14:45 – 15:00 Miljenko Prohaska: PROJEKAT 3D SKENIRANJA TVRĐAVE KOSMAČ

Četvrtak, 16.04.

09:00- 11:00 predsedavajući: Matthew James Driscoll

09:00 – 09:15 Mirko Drmanac: DIG1TALNA ZAŠTITA I OBRADA AUDIO I VIDEO MATERUALA U GRADSKOJ BIBLIOTECI U ČAČKU

09:15 – 09:30 Bogdan Trifunović: Web Archiving projects end-user perspective

09:30 – 09:45 Selma Rizvić, Aida Sadžak, Anis Zuko: ISA BEY’S TEKIJA IN SARAJEVO -REVIVING THE REMINISCENCE OF THE PAST

09:45 – 10:00 Brana Tomić: AN ONLINE DATABASE APPLICATION OF OLD SLAVONIC TEXTS FROM MEDIEVAL SERBIAN MANUSCRIPTS

10:00 – 10:15 Aleksandar Pejović, Žarko Mijajlović: ON CONVERSION OF TEX DOCUMENTS TO ADOBE ACROBAT PDF FILE FORMAT

10:15 – 10:30 Umit Atabek: DIGITIZING THE CITY CULTURE: ANTALYA CITY MUSEUM PROJECT

10:30 – 10:45 Milena Dobreva: THE DISCMAP PROJECT: OVERVIEW AND FIRST RESULTS

10:45 – 11 :00 Dunja Seiter-Šverko: NATIONAL PROGRAMME, PROJECT, PORTAL “CROATIAN CULTURAL HERITAGE”

11:00 – 11:30 pauza

11:30-13:15 predsedavajući: Milena Dobreva

11:30 – 11:45 Roberto Ranon: DESTROYING CULTURAL HERITAGE: TECHNICAL, EMOTIONAL AND EXHIBITION ASPECTS IN SIMULATING EARTHQUAKE EFFECTS ON A GOTHIC CATHEDRAL

11:45 – 12:00 Pierluigi Feliciati: CULTURAL HERITAGE MANAGEMENT AND DIGITAL PROJECTS: THE ACTIVITIES OF THE UNIVERSITY DEPARTMENT OF FERMO (ITALY)

12:00 – 12:15 Nenad Tasić, Goran Stepanović: 3D SCANNING AT VINČA – A SOLUTION FOR CONSERVATION AND MANAGEMENT OF IMMOVABLE CULTURAL HERITAGE

12:15 – 12:30 Matthew James Driscoll: ENRICH AND DARIAH: SEAMLESS ACCESS TO DISTRIBUTED CULTURAL HERITAGE DATA

12:30 – 12:45 Dan Matei: EUROPEANA PROTOTYPE: LESSONS LEARNED

12:45 – 13:00. D. Jevremović, M. Dimitrijević, L. Popović, A. Kovačević: VIRTUAL ATOMIC AND MOLECULAR DATA CENTER

13:00 – 13:15 Giuliana de Francesco: ATHENA PROJECT FOR THE SEMANTIC INTEGRATION OF DATA INTO EUROPEANA


Enjoy.ing
ekapija

Twitter