BIZIT plus

IT sleng

the_google_bookNije potrebno previše isticati kako je moderna tehnologija toliko prodrla u sve pore našeg života da nam neke stvari, nepojmljive pre desetak godina, deluju apsolutno neophodne u svakodnevnom životu. Ali zanimljivo je da je to izazvalo pojavu sasvim novog, tehnološki inspirisanog, slenga. Sledi nekoliko interesantnih primera:

airplane mode ‒ raspoloženje kad se neko odseče od sveta time što se ne loguje na Facebook niti uključuje mobilni. Uglavnom se javlja posle raskida ili teške radne nedelje.

Amazonukkah ‒ kad Božić traje osam dana, koliko je potrebno da stignu pokloni poručeni u poslednjem trenutku preko sajta Amazon kako bi se iskoristili novogodišnji popusti. Pokloni stižu u malim količinama tokom perioda od osam dana, što podseća na Hanuku.

bomb dot com ‒ način da se izrazi divljenje

book google ‒ kad morate da potražite neki podatak u knjizi kao u stara vremena

Caps Lock Voice kad pribrana osoba mora da povisi glas

cyberchondriac ‒ neko ko na medicinskim sajtovima traga za bolestima od kojih veruje da boluje

Dweet ‒ tvitovanje u pijanom stanju

DWT ‒ skraćenica od Driving While Texting, vožnje motornog vozila dok se istovremeno kuca poruka na mobilnom telefonu

Face base ‒ trenutak u vezi kad fotografije zaljubljenog para počnu da se pojavljuju na Facebook profilu ili se postavi status „u vezi“

Facebook Alzheimer’s ‒ stanje kad dobijete zahtev za prijateljstvo od nekog za koga uopšte niste sigurni odakle ga poznajete, a najgore je što imate zajedničke prijatelje s posla ili iz škole. Pišete jedno drugom na zidu, iako nemate pojma o kome je reč.

go primitive ‒ umesto da mejlom ili porukom ispričate dugu priču, predložite da se čujete telefonom radi direktnijeg načina komuniciranja

Internet Coma ‒ kad sedite na kauču s nogama ispruženim na stočiću i laptopom u krilu, a nekoliko sati kasnije zateknete sebe utrnulih nogu i s glavom u jastuku, nesvesni svog okruženja

jfgi ‒ skraćenica za Just Fucking Google It, odnosno odgovor na veoma glupo pitanje

mistext ‒ SMS najčešće pogrdnog sadržaja koji je greškom poslat osobi o kojoj pišete umesto onoj kome je namenjen

Nearsighted Date ‒ za razliku od izraza blind date, kad nemate predstavu kako izgleda osoba s kojom se nalazite, ovo je sastanak s nekim čiju ste fotografiju videli na nekoj društvenoj mreži. Često može izazvati razočaranje ako fotografija ne odgovara stvarnosti.

Obsessive Computer Disorder ‒ želja da neprestano budete online kako biste se zabavljali

post block syndrome ‒ slično spisateljskoj blokadi, ovaj izraz se odnosi na stanje kad ne možete da smislite ništa pametno što biste objavili na nekoj društvenoj mreži

text-end ‒ kad vozač udari zadnji deo vozila ispred sebe zato što mu je pažnja bila odvraćena pisanjem poruka

Vaguebooking ‒ namerno maglovit Facebook status koji će podstaći prijatelje da komentarišu i postavljaju pitanja

youtube moment ‒ trenutak ili događaj u kojem poželite da imate kameru pri ruci

Facebook komentari: