BIZIT 2024

3 načina da produžite životni vek vašeg SSD-a

SSD-ovi su prilično pouzdani, posebno u poređenju sa tvrdim diskovima (HDD), ali i dalje imaju ograničen broj prepisivanja koja mogu izdržati pre nego što počnu da se kvare. 

PCPress.rs Image

Ovo se dešava na nivou ćelije, a ne na nivou celog diska. SSD-ovi čuvaju podatke na različite načine: Single-Level Cell (SLC) ili Multi-Level Cell (MLC), koji se mogu podeliti na Triple-Level Cell (TLC) i Quad-Level Cell (QLC). SLC je poznat po svojoj izdržljivosti, ali je i najskuplji, dok QLC nudi mnogo prostora za skladištenje sa nešto manjom izdržljivošću. Većina SSD-ova može trajati prilično dugo i verovatno će nadmašiti vašu želju da ih koristite. Na primer, jedan od najboljih SSD-ova, Crucial T705, podržava između 1200TB i 2400TB zapisanih podataka (TBW) pre nego što bude potrebno da se zameni. Ipak, postoje neke stvari koje možete učiniti kako biste smanjili broj zapisa na vašem disku i bolje zaštitili vaš novi računar.

Smanjite nepotrebne zapise na SSD-u

Da li vam stvarno treba još jedna kopija?

Glavni način da produžite životni vek vašeg SSD-a je da smanjite broj zapisa koje obavljate na njemu. Dakle, čuvanje podataka ima najveći uticaj na ukupni životni vek vašeg uređaja. Iako postoji neka varijabilnost, proizvođači SSD-ova uključuju TBW (ukupan broj zapisa) u specifikacije kako bi pokazali koliko zapisa disk može izdržati dok ostaje pouzdan. Neki SSD-ovi imaju prilično nizak TBW, poput 300TBW, ali skuplji modeli mogu imati i preko 1000TBW. Prema CNET-u, jedan način da smanjite zapise na vašem SSD-u je da isključite hibernaciju u Windows-u. Kada hibernirate, Windows čuva sadržaj vaše RAM memorije na SSD kako bi se brzo nastavio kada se probudi iz hibernacije. Iako ovo može biti zgodno za uštedu energije, zahteva od računara da zapiše prilično mnogo podataka na vaš disk. Ako više puta dnevno hibernirate svoj računar, to može značajno povećati broj zapisa. Slično tome, operativni sistemi mogu koristiti deo vašeg diska kao virtuelnu memoriju. Ako vam ponestane memorije, operativni sistem može koristiti ovu virtuelnu memoriju da bi stvari radile glatko. Ako ste ikada pokušavali da oslobodite prostor na disku i naišli na veliki fajl pod nazivom pagefile.sys, ovo je rezervisani prostor za virtuelnu memoriju. Možete upravljati svojom virtuelnom memorijom u Windows-u koristeći sistemske postavke. Po defaultu, Windows će alocirati podatke na vašem disku ili diskovima da zadovolji potrebe sistema, ali možete postaviti prilagođeni iznos i disk ako želite. Naravno, jedan način da ovo izbegnete je da dodate više RAM-a u vaš sistem, ako je moguće, kako ne bi često morao da zapisuje na vaš disk. Ako imate drugi disk u vašem sistemu, takođe možete odabrati koji disk želite da koristite.

Pročitajte i:  Kako instalirati SSD 

Koristite drugi disk za aplikacije sa mnogo zapisa

Postavite “scratch disk”

Ako ste video ili grafički urednik, nemate mnogo izbora osim da često zapisujete na vaš disk. U video montaži, na primer, mogu se kreirati proxy snimci za bolji performans, kao i pregledi snimaka kako bi se prikazale izmene bez gubitka frejmova. Sve ovo zahteva prilično velike zapise na vašem disku. U aplikacijama poput Adobe Premiere Pro, možete odabrati gde želite da ovo bude sačuvano biranjem “scratch” diska kada započnete svoj projekat. Ako često ručno čuvate, takođe možete osigurati da čuvate na disku sa velikom izdržljivošću ili na disku koji nije toliko vredan.

Održavajte SSD hladnim

Noviji SSD-ovi trebaju hladnjake

Neki od najboljih SSD-ova dolaze sa hladnjacima, i to nije samo dekoracija za privlačenje gejmera. SSD-ovi imaju NAND flash memoriju, kontroler i ponekad DRAM keš. Da bi SSD radio najbolje, potrebno je da ostane u određenom temperaturnom opsegu. Noviji PCIe 5.0 SSD-ovi više nego ikad trebaju hladnjake i mogu čak doživeti termalno gašenje ako se dovoljno zagreju. Iako možda nećete videti da vaša NAND memorija zakaže zbog ovih događaja, možete izgubiti podatke koji nisu sačuvani. Da biste osigurali da vaše PC komponente rade kako treba, proverite da li imate adekvatno hlađenje za tip diska koji instalirate. Neki stariji diskovi ne trebaju hladnjak, ali sa mnogo matičnih ploča koje dolaze sa ugrađenim hladnjacima, dobra je ideja da se osigurate da je pravilno instaliran sa termalnim jastučićima u kontaktu sa SSD-om i hladnjakom.

Pročitajte i:  Ovih 5 znakova mogu značiti da će CPU uskoro prestati da radi

Ne brinite o čitanju

Prirodno je brinuti o dugovečnosti PC komponenti poput SSD-ova, ali kada je reč o tome, većina ljudi nema mnogo razloga za brigu. Većina onoga što radimo sa našim SSD-ovima, od učitavanja igara do gledanja video zapisa, koristi samo čitanje diska, što gotovo ne utiče na vaš disk. Za većinu ljudi, standardni SSD treba da traje godinama bez značajnih problema.

Takođe, vaš operativni sistem nije “uspavan” i koristi funkciju zvanu TRIM da bi vaš disk radio pravilno. TRIM može pomoći vašem računaru da radi efikasnije tako što će reći vašem SSD-u koji podaci više nisu u upotrebi i mogu se obrisati. Ovo štedi vreme kada želite da zapišete preko tog dela SSD-a i može raditi sa “wear leveling” funkcijom kako bi se istrošenost ravnomerno rasporedila po celom disku, produžavajući njegov životni vek. Na sreću, većina modernih operativnih sistema će upravljati TRIM-om bez vašeg unosa, tako da, na primer, ako imate Windows 11, ne morate brinuti o tome. Sve u svemu, SSD-ovi su i dalje najbolji izbor za računar sa boljom pouzdanošću od starijih tvrdih diskova.

Pročitajte i:  Prvi 128TB SSD-ovi će biti lansirani u narednim mesecima 

Izvor: Xda-developers

Facebook komentari:
SBB
Tagovi:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *