BIZIT 11 - prvi dan

5 razloga zašto se Windows ažurira tako često

Dok radite na svom Windows uređaju, verovatno često primate obaveštenja o ažuriranjima operativnog sistema. 

PCPress.rs Image

Windows ažuriranja: Da ili ne?

Ta obaveštenja, iako bezopasna, mogu se pojaviti u vrlo nezgodnim trenucima, kao što su onlajn sastanci, završavanje projekta, igranje omiljene igre, uživanje u najboljoj sceni filma i slično, što može izazvati frustraciju. Mnogi korisnici pauziraju ili potpuno zaustavljaju Windows ažuriranja kako bi izbegli ovakve situacije. Ali, da li ste se ikada zapitali zašto se Windows ažurira tako često? Da li je uopšte u redu pauzirati ili zaustaviti Windows ažuriranja? Pa, Windows ažuriranja nisu samo tu da bi OS bio svež i uzbudljiv; zapravo imaju važne svrhe. Hajde da pogledamo zašto Windows ažuriranja dolaze tako često.

Uvođenje bezbednosnih zakrpa

Za razliku od nekih drugih operativnih sistema, Windows vam ne ograničava instalaciju aplikacija samo na zvaničnu Microsoft prodavnicu. Zapravo, većina Windows korisnika se oslanja na aplikacije trećih strana za rad i zabavu. Ovo čini Windows OS prilično ranjivim na onlajn pretnje, jer sajber-kriminalci često pokušavaju da namame korisnike da preuzmu zlonamerne aplikacije koje iskorišćavaju slabosti OS-a. Međutim, uz česta ažuriranja, Microsoft donosi zakrpe kako bi popravio ranjivosti OS-a tako što rešava sigurnosne rupe. Microsoft prikuplja informacije od miliona korisnika koji šalju izveštaje o greškama i telemetrijske podatke, što pomaže u otkrivanju sigurnosnih grešaka u OS-u. Čim se otkrije neka česta ranjivost, Microsoft izdaje zakrpu za nju, obično putem ažuriranja Patch Tuesday, kako bi sprečio napadače da dalje zloupotrebljavaju sigurnosni propust. Dakle, čak i ako odlučite da pauzirate Windows ažuriranja, preporučujem vam da barem instalirate sigurnosne zakrpe kako biste obezbedili bezbedan rad vašeg računara.

Pročitajte i:  Najbolji old-school Linux window manager-i koji i dalje opstaju

Ispravljanje grešaka iz prethodnih verzija

Windows OS je veliki sistem, i zbog svoje otvorenosti i miliona korisnika na uređajima različitih proizvođača, nemoguće je da bude potpuno bez grešaka. Ne funkcionišu svi novi dodaci i promene podjednako dobro na svim uređajima. Na primer, nedavno su neke aplikacije prestale da rade na određenim uređajima nakon ažuriranja na Windows 11 24H2. Da bi rešio ove neočekivane greške koje utiču na performanse sistema, funkcionalnost aplikacija ili korisničko iskustvo, Microsoft redovno uvodi ispravke kroz ažuriranja. Zapravo, greške su jedan od glavnih razloga zašto ažuriranja dolaze tako često. 

Uvođenje novih funkcija

Windows ažuriranja su i sredstvo za uvođenje novih funkcionalnosti i poboljšanja OS-a. Za razliku od nekih drugih operativnih sistema, Microsoft ne izdaje potpuno novu verziju Windowsa svake godine. Umesto toga, nastavlja da poboljšava trenutnu verziju Windowsa dodavanjem novih funkcija kroz redovna ažuriranja. Na primer, sa najnovijim ažuriranjem Windows 11 24H2, Microsoft je uveo novi Start meni povezan sa aplikacijom Phone Link, poboljšanja za Microsoft Copilot, nove funkcije File Explorer-a i još mnogo toga.

Pročitajte i:  Uvodnik: Kraj Windows-a 10

Ažuriranje drajvera 

Drajveri su most između OS-a i hardvera računara. Zastareli drajveri mogu prouzrokovati probleme sa kompatibilnošću hardvera, smanjenje performansi ili čak pad sistema. Zato je važno često ažurirati Windows kako bi se osigurao nesmetan rad ključnih hardverskih komponenti, kao što su Wi-Fi kartice, grafičke kartice, Bluetooth kartice, štampači i druge. Microsoft blisko sarađuje sa proizvođačima hardvera kako bi olakšao proces ažuriranja drajvera.

Poboljšanje performansi i kompatibilnosti

Windows redovno donosi poboljšanja performansi i kompatibilnosti kroz ažuriranja. Microsoft stalno radi na tome da OS funkcioniše bolje na svim novijim i starijim uređajima. Da bi postigao taj cilj, uvodi promene u osnovnom kodu OS-a i mnoge druge vrste poboljšanja putem ažuriranja. Na primer, Microsoft je sa najnovijim ažuriranjem Windows 11 24H2 izmenio deo osnovnog kernel koda, prepisavši ga u programskom jeziku Rust kako bi Windows 11 bio brži i manje sklon greškama.

Windows ažuriranja: Da ili ne?

Kao što vidite, postoje neki zaista značajni razlozi zašto Windows OS zahteva stalna ažuriranja. Razumem da ponekad mogu delovati nametljivo i dosadno, ali ako želite da vaš računar radi optimalno, bezbedno, bez grešaka i kompatibilan sa najnovijim što vaš sistem zahteva, ažuriranja su ključna.

Pročitajte i:  Evo šta prve kritike kažu o igri Microsoft Flight Simulator 2024

Umesto da odmah ažurirate Windows kada ažuriranja postanu dostupna, možete ih zakazati prema svojim potrebama. Na primer, možete odrediti jedan dan u nedelji ili mesecu posvećen ažuriranju Windowsa. Na taj način nećete morati da žrtvujete produktivnost, a vaš računar će ipak ostati ažuriran.

Izvor: Xda-developers

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *