Apple se udružio sa kompanijom Synchron kako bi omogućio upravljanje uređajima mislima
Rešenje prvenstveno namenjeno osobama sa ograničenim pokretima ruku.
Upravljanje iPhone-om mislima
Apple je sklopio partnerstvo sa proizvođačem interfejsa mozak-računar Synchron kako bi razvio tehnologiju koja omogućava korisnicima da upravljaju uređajima poput iPhone-a mislima. Ova tehnologija prvenstveno je namenjena osobama sa zdravstvenim problemima koji ograničavaju pokrete ruku, kao što su povrede kičme ili bolesti poput ALS-a.
U osnovi, Synchron razvija implant u obliku stenta koji se postavlja u venu iznad motornog korteksa mozga. Zove se Stentrode i čita moždane signale koje potom prevodi u odabir ikona na ekranu. Uz pomoć softvera Switch Control, koji je deo Apple-ovog operativnog sistema, korisnici mogu upravljati Apple uređajima koristeći ovaj implant kao novi unosni uređaj.
Testiranja na ljudima su bila uspešna
Sada dve kompanije rade na razvoju novog standarda koji će biti specifičan za Apple uređaje. Ovi implanti se generalno nazivaju interfejsima mozak-računar (BCI). Apple se nada danu kada će ova tehnologija dobiti zvanično odobrenje Američke agencije za lekove (FDA).
Ipak, taj dan je još daleko, iako su nedavna testiranja pokazala veliki potencijal. Apple planira da ove godine objavi novi softverski standard za Synchron implante, koji će biti dostupan i trećim stranama.
Jedan od prvih korisnika testirao je novu Apple-ovu softversku podršku u kombinaciji sa Stentrode implantom. On je uspešno upravljao uređajima poput Apple Vision Pro i iPada. Osoba sa ALS-om mogla je da virtuelno „pogleda preko planine“ u švajcarskim Alpima i komunicira sa svojim iPhone-om i iPad-om. Ipak, trenutna tehnologija ima svoja ograničenja. Korisnik nije mogao da koristi implant kao zamenu za pokrete prstima po ekranu ili za pomeranje kursora.
I dalje, u SAD-u ima preko 150.000 ljudi sa ozbiljnim ograničenjima pokreta gornjih udova, koji bi mogli biti kandidati za ovu vrstu tehnologije.
Apple je već godinama lider u razvoju pristupačnih tehnologija. Još 2014. godine lansirao je softver za povezivanje sa slušnim aparatima, koji je kasnije postao industrijski standard. Nedavno su proširili funkcije za Brajevo pismo i dodali “Magnifier” alat za čitanje na Mac uređajima.
Izvor: Engadget