BIZIT 2024

Apple u borbi sa Tencentom i ByteDanceom u Kini

Proizvođač iPhone-a zahteva da kompanije zatvore rupe koje upućuju korisnike na opcije kupovine trećih strana.

PCPress.rs Image

Apple želi tu proviziju od 30 procenata

Apple vrši pritisak na ByteDance i Tencent da zatvore rupe u Kini koje preusmeravaju korisnike na eksterne sisteme plaćanja za kupovine unutar aplikacija. Svako ko živi na Zapadu zna kako to funkcioniše.

Izveštaji ukazuju na to da je ova kampanja pritiska počela u maju. Apple je navodno upozorio Tencent da će odbiti ključne ažuriranja za WeChat ako ne eliminiše mogućnost da korisnici vrše plaćanja izvan Apple-ovog ekosistema. Tencent je ispunio prvobitni zahtev izdavanjem ažuriranja u julu, ali Apple je otišao korak dalje.

WeChat je dom za hiljade mini-igara i iskustava trećih strana. Apple je zatražio od Tencenta da onemogući chat unutar igre između kreatora i igrača. Navodno to je još jedan teoretski način koji bi mogao preusmeriti korisnike na sisteme plaćanja trećih strana. Tencent još nije pristao na ovaj zahtev.

U junu je Apple navodno uradio nešto slično sa ByteDance-om. Pretili su da će zadržati ažuriranja za Douyin. To je kineska verzija TikToka, osim ako ne zatvore sve rupe koje korisnike odvode od te željene provizije od 30 procenata. ByteDance još nije izdao zvaničan odgovor.

Pročitajte i:  Kina počela s lansiranjem satelita koji će formirati veliku konstelaciju

Ovo su agresivni potezi od strane Apple-a. Kina je najveće tržište pametnih telefona na svetu, naravno, ali iPhone nije dominantni brend u celoj zemlji. U stvari, telefon nije uspeo da se probije među prvih pet po prodaji prošlog kvartala.

Kompanija je nedavno zabeležila pad profita od 6,5 procenata

Takođe je važno napomenuti da ni ByteDance ni Tencent nisu sretni korporativni ratnici koji se bore za “malog čoveka”. Ove ogromne kompanije takođe naplaćuju provizije kreatorima i verovatno ne žele da Apple seče njihov profit.

Portparol Apple-a bio je neobično direktan u izjavi, jednostavno rekavši da smernice kompanije nalažu da sva prodaja digitalne robe mora proći kroz njihov sistem i da tim za pregled ima moć da odbije aplikacije koje krše to pravilo.

Kina, kao i ostatak sveta, suzbija zatvorene ekosisteme poput Apple-ovoge App Store. Uprkos nevoljnosti zemlje da nastavi sa omogućavanjem zatvorenih ekosistema koje kontroliše jedan entitet, izvršni direktor Apple-a Tim Kuk je optimističan u vezi sa perspektivama u Kini. „Nastavljamo da budemo sigurni u dugoročnu priliku u Kini“. „Ne znam kako svako poglavlje knjige izgleda, ali smo vrlo sigurni u dugoročni period.“

Pročitajte i:  Ažurirajte svoje AirPods slušalice i otključajte potpuno nove funkcije besplatno

Apple se suočava sa brojnim pravnim preprekama širom sveta zbog svoje politike uzimanja provizije. Evropska komisija je donela odluku koja nalaže da mora dozvoliti razvojnim programerima aplikacija da usmeravaju korisnike na sisteme plaćanja i ponude izvan App Store-a. Kompanija se takođe suočava sa potencijalnim kaznama od strane EU, u iznosu od deset procenata globalnog godišnjeg prihoda. Što se tiče SAD-a, Epic je tužio Apple zbog politike naplate provizije za transakcije razvojnih programera i mnoge druge kompanije su izrazile svoje zabrinutosti. Takođe je vredno napomenuti da Tencent poseduje 40 procenata udela u Epic Games.

Izvor: Enagdget

Facebook komentari:
SBB
Tagovi: , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *