Apple zadržava svoj DEI program
Apple daleko od toga da je savršen, ali u poređenju sa drugim tehnološkim gigantima, kompanija je napravila jedan ispravan potez. Akcionari su glasali za očuvanje politika raznolikosti, jednakosti i inkluzije (DEI), uprkos naporima konzervativnog think tanka, Nacionalnog centra za istraživanje javne politike (NCPPR), da ih ukine, prenosi Reuters. Predlog centra, nazvan “Zahtev za obustavu DEI inicijativa”, odbijen je sa 8,84 milijarde glasova naspram 210,45 miliona, što čini oko 2,3 odsto glasova.
Kontroverze oko DEI politika u tehnološkoj industriji
Mnoge od ovih inicijativa pojavile su se ili su proširene tokom 2020. godine, kada je pokret Black Lives Matter postao globalno prepoznat. Međutim, kritike i pravne pretnje bivšeg predsednika Donalda Trampa, uz oportunističke poteze rukovodstva kompanija, dovele su do toga da firme poput Mete i Google-a smanje ili potpuno ukinu svoje DEI programe. Protivnici Apple-ove politike tvrdili su da bi kompanija mogla da se suoči sa povećanjem tužbi za diskriminaciju ukoliko zadrži trenutne smernice.
Na sastanku akcionara, izvršni direktor Apple-a Tim Kuk izjavio je da “snaga oduvek dolazi od zapošljavanja najboljih ljudi i negovanja kulture saradnje, gde se različita porekla i perspektive spajaju kako bi podstakla inovacije.”
Međutim, to ne znači da su Apple-ove DEI inicijative bez mana. Kompanija je ranije odbila predloge za veću transparentnost u vezi sa rodnim i rasnim razlikama među zaposlenima. Takođe, akcionari su glasali protiv predloga da Apple detaljnije ispita rizike svojih AI projekata.
S druge strane, Kuk nastavlja da održava bliske odnose sa Trampom. Prošle nedelje su se navodno sastali, a Apple je najavio investicije od 500 milijardi dolara u SAD tokom naredne četiri godine. Kuk je takođe donirao milion dolara za Trampovu inauguraciju i prisustvovao joj zajedno sa Markom Zakerbergom, Džefom Bezosom i drugim tehnološkim liderima.
Izvor: Engadget