BIZIT 2024

BIZIT 2018 panel: Veselin Jevrosimović – “Studirajte, ali počnite da radite na vreme”

Srpsko tržište ima manjak radne snage u IT sektoru, istakla je moderator Tatjana Ostojić otvarajući panel diskusiju na nedavno održanoj BIZIT konferenciji koja je imala zadatak da definiše dokle smo stigli u tom pogledu i da li smo spremni za budućnost. Tražiće se još IT stručnjaka, kojih u Srbiji nedostaje već danas oko 30 hiljada, a stručnjaci procenjuju da bi do 2020. godine moglo da se otvori 50 do 100 hiljada novih radnih mesta u IT industriji.

PCPress.rs Image

Veselin Jevrosimović je potvrdio da u ovom trenutku u kompaniji ComTrade postoji nedostatak od čak 300 inženjera, te naveo da je kompanija počela da otvara softverske kampove ne samo širom bivše Jugoslavije, već i po Evropi, ali i drugim kontinentima. Istakao je da je budućnost u IT-ju, jer živimo u vremenu gde je sve IT, pošto na svetskom nivou manjak stručnjaka iznosi čak 60% kada je IT u pitanju. Istakao je važnost obrazovanja i znanja, i rekao da su iskustva sa studentima sa tehničkih fakulteta izvanredna, ali i pozvao sve prisutne da što pre krenu sa poslom kako bi sticali znanja i veštine koji će im značiti u daljoj karijeri. “Studirajte, idite na master, doktorirajte, ali počnite da se bavite poslom na vreme. Nemojte da čekate da studirate 10 godina i tek onda da krenete da se bavite ovim poslom, jer ste zakasnili.”

Pročitajte i:  Još samo pet dana vazi popust za BIZIT 2024 konferenciju!

Slobodan Bogdanović iz Endave je rekao da posebno nedostaju iskusni inženjeri oko kojih bi se gradila infrastruktura. Milo Tomašević, dekan ETF-a je rekao da se godišnje na taj fakultet direktno upiše oko 300 ljudi na smer softverskog i računarskog inženjerstva, ali i da studenti ETF-a bez obzira na smer mogu da ispune zadatke koje postavljaju domaće firme. Potvrđujući da broj nije dovoljan, istakao je da fakultet ide na kvalitet, a ne na kvantitet, te da je to donekle i neminovnost imajući u vidu ograničenja u domenu prostora i nastavnika, što je prepoznato od strane tržišta, kako domaćeg, tako i svetskog. Dekani se nisu složili da je četiri godine studiranja mnogo, jer postoji problem savladavanja matematičkih i drugih veština koje je jako teško preneti u slučaju neformalnog obrazovanja ili kraćeg studiranja.

PCPress.rs Image
Veselin Jevrosimović, Comtrade

Dekan FTN-a iz Novog Sada, Rade Dobroslovački, je istakao da je formalno obrazovanje nije u dobrom stanju, već pre u alarmantnom, i da ga hitno treba oporaviti. Dekani tehničkih fakulteta su takođe naglasili i da imaju dobru saradnju sa privredom, budući da studenti idu na praksu u uspešne domaće kompanije, organizuju posete kompanijama, te da nije cilj studente posle nekoliko godina po prvi put upoznaju sa budućim radnim mestima. Profesorka Popović-Perišić je rekla da postoji problem u gledištu da je preduzetništvo najveći životni domet, ali i da je IT jedina šansa ove zemlje. Po njenom mišljenju, najvažnija stvar je odgajati studente u kritičkom duhu, da postavljaju pitanja, da budu radoznali, umesto da se znanje deli na kašičicu. Istakla je da u obrazovanju mora postojati pravo na grešku, navevši da nije moguće imati kreativne ljude a ne dozvoljavati kreativnost, već je potirati suzbijanjem prava na grešku

Pročitajte i:  BIZIT 2024: E-zdravlje - Cyber doktori i Internet medicina kao veća sloboda za pacijente

Na pitanje koliko u ovom momentu razmišljamo o obrazovanju za budućnost, kao glavnu prepreku dugoročnom planiranju obrazovanja, Milo Tomašević je istakao veoma nizak nivo ulaganja: “Zapravo, kvalitet obrazovanja u Srbiji naspram ulaganja je relativno dobar i zapravo među vodećima u svetu.”

Kompletan panel možete pogledati ovde:

Panelom „Obrazovanje za budućnost“ je okončana ovogodišnja BIZIT konferencija, a izuzetno posećen panel kome je prisustvovalo više stotina učenika i studenata iz čitave Srbije su činili: prof. dr Milo Tomašević, dekan, ETF Univerziteta u Beogradu; prof. dr Rade Doroslovački, dekan FTN Univerziteta u Novom Sadu; prof. dr Nada Popović Perišić, profesor emeritus, FMK; Jasmina Nikolić, Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu; Veselin Jevrosimović, Comtrade; te Slobodan Bogdanović, Head of Programme and Project Management, Endava. Moderator panela je bila Tatjana Ostojić, glavni urednik portala pcpress.rs.

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , , , , , , , , , , , , , ,