BIZIT 11 - prvi dan

Britanski regulator navodi da Apple-ova pravila ograničavaju konkurenciju mobilnih pretraživača na iOS-u

Zakon usvojen početkom ove godine omogućava CMA-u (Uprava za konkurenciju i tržišta) da izriče velike kazne kompanijama koje krše pravila. Britanska Uprava za konkurenciju i tržišta (CMA) privremeno zaključuje da Apple-ova restriktivna pravila za mobilne pregledače ograničavaju inovacije.

PCPress.rs Image

Apple-ova pravila ograničavaju druge konkurente

Nakon što je nezavisna istraživačka grupa podelila svoja saznanja o konkurenciji u vezi s pregledačima na iOS-u i Android-u, odbor CMA-a planira da sprovede detaljnu procenu. Procena će se naravno odnositi na to kako Apple i Google ograničavaju konkurenciju trećih pregledača na njihovim platformama. Ipak, Apple sa svojim zatvorenijim ekosistemom je izgleda glavni predmet zabrinutosti CMA-a.

Istraga CMA temelji se na pretpostavci da Apple i Google imaju efektivan duopol na mobilnim platformama. To omogućava da postavljaju pravila o tome kako mobilni pregledači funkcionišu. Odbor tvrdi da su programeri trećih pregledača žalili. Oni su navodno ograničeni pravilima poput Apple-ovog zahteva da se koristi WebKit pregledački sistem.

„Grupa je privremeno zaključila da Apple-ova pravila ograničavaju druge konkurente u pogledu uvođenja novih, inovativnih funkcija koje bi mogle koristiti potrošačima“, napisala je CMA. „Drugi pružaoci pregledača ukazali su na zabrinutost da nisu u mogućnosti ponuditi punu paletu funkcija pregledača, kao što je brže učitavanje stranica na iPhone-u.“

Pročitajte i:  Xiaomi najvaljuje sklopivi pametni telefon

Zakon o digitalnim tržištima, konkurenciji i potrošačima (DMCC) je usvojen početkom ove godine. Zakon pruža britanskoj organizaciji dodatnu moć za sprovođenje narednih koraka. Britanska verzija EU zakona o digitalnim tržištima (DMA) može da označi velike tehnološke kompanije kao one koje imaju „strateški tržišni status“ sa „značajnom i ukorenjenom tržišnom moći“ i „pozicijom od strateškog značaja“.

Kao i evropski zakon, zakon daje Britaniji mogućnost da pregovara i primorava velike tehnološke kompanije na ustupke koji se. Ti ustupci se bar u SAD-u, često smatraju nedostižnima. DMCC omogućava Britaniji da izriče kazne kompanijama koje krše pravila, do 10% njihovog globalnog prihoda.

“Zdrava konkurencija”

CMA je saopštila da je Apple naveo da ograničava sisteme pregledača „kako bi osigurao da korisnici dobiju najbolju sigurnost, privatnost i performanse na iOS uređajima“. To je poznat argument za one koji su pratili prethodne Apple-ove konkurentske postupke. Apple je tvrdio da postoji zdrava konkurencija, zbog prisustva trećih pregledača sa funkcijama poput blokiranja oglasa, VPN-ova i veštačke inteligencije. Kompanija je takođe izjavila da redovno razmatra povratne informacije od developera. Navela je da nije čula nikakve pritužbe u vezi sa trenutnim pravilima za pregledače.

Pročitajte i:  Apple M4 MacBook Air ažuriranje  dogodine

Suprotno tome, CMA navodi da su drugi pružaoci pregledača istakli funkcije koje nisu u mogućnosti implementirati na iOS-u, poput bržeg učitavanja stranica. „Mnogi manji developer u Britaniji takođe su nam rekli da bi želeli koristiti progresivne web aplikacije. To je alternativni način za preduzetnike da korisnicima mobilnih uređaja ponude aplikacije bez potrebe za preuzimanjem aplikacija kroz prodavnicu aplikacija. Ali ova tehnologija nije u potpunosti zaživela na iOS uređajima“, piše u saopštenju odbora.

CMA takođe tvrdi da način na koji se korisnicima prikazuju izbori pregledača omogućava Apple-u i Google-u da „manipulišu tim izborima kako bi vlastiti pregledači bili najočigledniji ili najlakši izbor“. Takođe su ukazali na dogovor o podeli prihoda između dve kompanije koji „značajno smanjuje njihove finansijske podsticaje da se takmiče u mobilnim pregledačima na iOS-u.“

Sledeći korak odbora je period za otvorene komentare na rezultate istraživanja, koji će trajati do 13. decembra. Nakon istraživanja, CMA očekuje da donese konačnu odluku u martu 2025.godine.

Izvor: Engadget

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *