Canon EOS M

PCPress.rs ImageDu­go se čeka­lo da i po­sle­dnji ve­li­ki i­grač po­nu­di apa­rat bez o­gle­da­la i sa i­zme­nji­vom op­ti­kom. Ca­non je spa­ko­vao 18 Mp CMOS APS‑C sen­zor i 14‑bi­tni Di­gic 5 pro­ce­sor sli­ke u ma­gne­zi­jum­sko te­lo ma­se 300 gra­ma. Upo­znaj­mo EOS M, kom­pak­tnu ver­zi­ju DSLR mo­de­la EOS 650D.

EOS M je je­dna od naj­manjh ka­me­ra sa APS‑C sen­zo­rom. Za­o­blje­ne ivi­ce i u­glo­vi, kao i za­ko­še­nje de­la na ko­me je oki­dač umek­ša­va­ju ko­ckas­ti pro­fil. Do­bro le­ži u ru­ci, ma­da je te­ško pričati o er­go­no­mi­ji kod ova­ko ma­lih apa­ra­ta – ima smi­sla osi­gu­ra­ti se na­ru­kvi­com iz kom­ple­ta. Canon je svo­ju no­vu kom­pak­tnu li­ni­ju o­pre­mio po­u­zda­nim i čvrstim ma­gne­zi­jum­skim te­lom (ras­po­lo­ži­vim u četi­ri bo­je), kao i no­vim EF‑M na­vo­jem sa 9 kon­ta­ka­ta, ko­ji o­dmah upućuje i na pos­to­ja­nje spe­ci­ja­li­zo­va­nih o­bjek­ti­va.PCPress.rs Image
Prvi od njih je kom­pak­tni 22 mm f/2 STM pancake prajm, dok je dru­gi o­bjek­tiv zum 18‑55 mm f3,5‑5,6 IS STM; STM o­značava step mo­tor ko­ji sko­ro be­šum­no fo­ku­si­ra u to­ku vi­deo-sni­ma­nja. I po­red spe­ci­fičnog na­vo­ja, sis­tem je pre­ko spe­ci­jal­nog adap­te­ra (EF‑EOS M) po­ve­zan sa svim pos­to­jećim Canon EF i EF‑S SLR o­bjek­ti­vi­ma. Adap­ter ima o­dvo­ji­vu no­ži­cu za veće o­bjek­ti­ve, uz ne­običnu tri­vi­jal­nost: „be­la tačka“ za urav­na­nje o­bjek­ti­va (na te­lu) na­la­zi se u po­zi­ci­ji 11h. Di­men­zi­je na­vo­ja i uda­lje­nost ba­jo­ne­ta na 18 mm od sen­zo­ra upućuju na op­ti­mi­zo­va­nost za DX for­mat.
Me­ha­nički za­tva­rač je, kao i kod većine apa­ra­ta bez o­gle­da­la, uvek o­tvo­ren, čak i ka­da je ka­me­ra uga­še­na. Kao i os­ta­li Live‑View SLR mo­de­li, EOS M ko­ris­ti fo­to‑sen­zor za si­mu­li­ra­nje prve za­ve­si­ce za­tva­rača (electronic first curtain). Ta­ko se po oki­da­nju sen­zor (red po red) elek­tron­ski de­sen­zi­bi­li­še, za­tim počinje da pri­ma sli­ku, dok me­ha­nički za­tva­rač slu­ži sa­mo da prim­lje­ne re­do­ve tre­nu­tno za­šti­ti i ta­ko okonča ek­spo­zi­ci­ju, na­kon čega se opet vraća u o­tvo­re­ni po­lo­žaj. Po­što je po­lo­vi­nu ek­spo­zi­ci­je obe­zbe­di­la elek­tron­ska za­ve­si­ca, sma­nje­no je vre­me od­zi­va za­tva­rača i zna­tno uti­šan pro­pra­tni zvukPCPress.rs Image
Pla­ni­ran za o­zbilj­ni­je iza­zo­ve, apa­rat ne­ma u­građen blic, već na stan­dar­dni Hot‑shoe kon­takt pri­ma no­vu ek­ster­nu blic je­di­ni­cu Speedlite 90EX, ko­ja će se na ev­rop­skom trži­štu naj­ve­ro­va­tni­je pro­da­va­ti u o­snov­nom kom­ple­tu. Ten­den­ci­ja ka kom­pak­tnos­ti is­ključila je pri­sus­tvo tra­ži­la, pa ko­ri­snik mo­ra da ko­ris­ti o­dličan fik­sni LCD touchscreen.
Na gor­njem pa­ne­lu apa­ra­ta na­la­ze se ste­reo mi­kro­fon (na le­vom bo­ku pos­to­ji i 3,5 mm ko­nek­tor za ek­ster­ni mi­kro­fon), kon­takt za blic, ma­la re­šet­ka in­ter­nog zvučni­ka, on/off tas­ter i oki­dač sa o­dvo­je­nim prste­nom za pro­me­nu tri o­snov­na re­ži­ma. Tas­ter A× ak­ti­vi­ra pris­tup auto­ma­ti­ci (Intelligent Auto, Creative Auto, Creative Filters…), sle­deći omo­gućava pris­tup uobičaje­nim PASM kon­tro­la­ma, dok je treća o­zna­ka po­ve­za­na sa ak­ti­vi­ra­njem vi­deo-re­ži­ma, bez čega se inače ne mo­že ko­ris­ti­ti spe­ci­jal­ni crve­ni vi­deo‑tas­ter na po­leđini. To što u fo­to‑re­ži­mi­ma ne mo­že­te sni­ma­ti vi­deo ne znači da u to­ku vi­deo sni­ma­nja ne mo­že­te sni­ma­ti fo­to­gra­fi­je je­dnos­tav­nim kli­kom na oki­dač, ali po ce­nu pre­ki­da­nja vi­dea.
Na za­dnjem pa­ne­lu apa­ra­ta je ka­pa­ci­tiv­ni touchscreen LCD, stan­dar­dni EOS prsten sa Q(uick) tas­te­rom u sre­di­ni i očeki­va­ni tas­te­ri za me­ni, pre­gled snim­lje­nog ma­te­ri­ja­la i ak­ti­vi­ra­nje vi­deo-sni­ma­nja. EOS M ni­je prvi apa­rat ko­ji je uveo touchscreen, ali je prvi po­nu­dio pun set op­ci­ja na ova­kvom multi‑touch dis­ple­ju, pa upo­tre­ba fun­kci­oni­še sko­ro kao na ne­kom smar­tfo­nu. Ko­ri­snik mo­že do­di­rom e­kra­na o­dre­di­ti o­bje­kat fo­ku­si­ra­nja, pa čak i sni­mi­ti sli­ku is­tov­re­me­no. In­tu­itiv­ni in­ter­fejs olak­ša­va ova­kav rad, iako se ne­ke op­ci­je ipak mo­ra­ju po­de­ša­va­ti u kla­sičnom me­ni­ju.
Te­ško je pro­gno­zi­ra­ti ka­ko će EOS M proći u bor­bi sa kon­ku­ren­ti­ma ka­kvi su Olympus, Panasonic i Sony. Kva­li­tet fo­to i vi­deo ma­te­ri­ja­la si­gur­no će mu bi­ti va­žan adu­ti, pa će je­di­ne di­le­me bi­ti u i­zdva­ja­nju pra­ve cilj­ne gru­pe, s ob­zi­rom na kon­ku­ren­te i trži­šni sta­tus ra­ni­jeg mo­de­la Powershot G1 X.

 

Canon EOS M

Senzor slike

22,3*14,9 mm APS-C Hybrid CMOS, 18 Mp, 5184*3456 (crop factor – 1,6)

Video format

1920*1080 (30, 25, 24 fps), H.264 / MPEG-4, stereo zvuk (29 min 59 sec)

Osetljivost (ISO)

Auto, 100 – 6400, 12.800 (25.600)

LCD

Fiksni, kapacitivni 3’’ Clear View II TFT, (1.040.000), multi-touch

Kontinuirano snimanje

4,3 fps

Memorija

SD / SDHC / SDXC

Kontakti

USB 2.0 (480 Mbps/sec), HDMI (Mini), EyeFi

Geotag

GPE-2 GPS (opciono)

Baterija

Lithium-Ion LP-E12 (230), 7.2V 825mAH

Dimenzije i masa

109*66*32 mm, 298 g

Cena

$800 (telo sa 22 mm)

Pročitajte i:  Canon pokušava da sruši tržište čipova jeftinim mašinama
Nenad Veljković
Facebook komentari:
SBB

Tagovi: ,