BIZIT 11 - prvi dan

ChatGPT omogućava koreografiju dronova 

Profesorka Angela Schoellig sa Tehničkog univerziteta u Minhenu (TUM) koristi ChatGPT za razvoj koreografija za rojeve dronova koji će izvoditi uz muziku. Dodatni sigurnosni filter sprečava sudare u vazduhu. Rezultati istraživača pokazuju da se veliki jezički modeli (LLM) kao što je ChatGPT mogu koristiti u robotici. 

PCPress.rs Image

Veb interfejs je jednostavan za korišćenje: doktorand Martin Šuk bira muzičku numeru i unosi tekst koji zahteva predloženu koreografiju. Dodatne instrukcije se mogu dati roju dronova preko drugog odzivnika u ChatGPT alatu pre nego što algoritam proveri da li su predložene putanje leta izvodljive. 

 Ekran u laboratoriji za sisteme za učenje i robotiku sada prikazuje simulirano aerodrom sa šest dronova koji lete u krug uz muziku. Ako se naučniku sa Katedre za bezbednost, performanse i pouzdanost za sisteme učenja na TUM-u dopadne ova koreografija, on je prijavljuje. Ubrzo nakon toga, šest dronova veličine dlana poleće sa poda laboratorije za robotiku

 U Schoelligovoj laboratoriji, istraživački tim je instalirao šest plafonskih kamera u prostoriji veličine oko 40 kvadratnih metara i visokoj tri metra. Krstovi su obeleženi na podu izolacionom trakom. Ovo označava početne pozicije dronova. Kada kompjuter proveri moguću koreografiju, oni mogu da polete. 

Pročitajte i:  ChatGPT sada ima polje za pretraživanje interneta

 Kamere detektuju položaj kvadrokoptera, koji su opremljeni sa četiri propelera i motora, 200 puta u sekundi. Sistem ih upoređuje sa željenom pozicijom. „Aeromitingi“ u Laboratoriji za sisteme za učenje i robotiku, koje istraživački tim realizuje sa do devet dronova, danas su 100 posto bezbedni. Bez specijalnog sigurnosnog filtera, samo jedna od četiri demonstracije je bez nezgoda. 

Dodatni bezbednosni algoritam zatvara ovu prazninu tako što planira putanje leta za predloženu koreografiju tako precizno da su sudari u vazduhu potpuno izbegnuti. Dronovi se mogu čak i dijagonalno približiti jedni drugima. Schoellig naziva cjelokupni koncept ChatGPT-a i sigurnosnog filtera dizajniranog za korištenje nekoliko letećih robota „SwarmGPT“. Alat generiše procese u vazduhu i istovremeno služi kao interfejs između robota i čoveka, kome nije potrebno nikakvo stručno znanje. 

Izvor: techbriefs.com

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , , , , , ,