PC - Naših 30

Curiosity rover pronašao nova organska jedinjenja na Marsu

Rover Curiosity se na Crvenu planetu spustio u avgustu 2012. godine i Zemljane od tada snabdeva informacijama i fotografijama koje ilustruju situaciju na Marsu. Najnovije vesti donose dokaze o postojanju organskih materija na ovoj planeti.

PCPress.rs Image

U martu 2020. godine rover se probio uz Greenheugh Pediment – kamenitu oblast koja se nalazi na vrhu jednog uzvišenja, a pre toga je snimio autoportret na kojem se vidi i oblast oko pojasa Greenheugh. Ispred rovera je mogla da se primeti i bušotina koju je napravio kako bi uzeo uzorke koji bi trebalo da potvrde ili opovrgnu teoriju da je na Marsu bilo mikroskopskog života pre više milijardi godina.

PC - Naših 30

Curiosity je uspon uspešno završio 6. marta 2020, pa se našao na vrhu brda, što je još jedna faza etape koja je počela još 2014. godine, a u okviru koje Curiosity istražuje Mount Sharp – pet kilometara visoku planinu koja se nalazi u središtu Gale kratera.

Vest o neobičnim tragovima ugljenika na Crvenoj planeti pojavila se još 2022. godine – ispitano je tada nekoliko uzoraka bogato vrstom ugljenika koji je na Zemlji povezan sa biološkim procesima. Tri godine kasnije rover je pronašao i najduže organske molekule od svih koji su do sada identifikovani na ovoj planeti.

Pročitajte i:  Starship nosi Teslinog bota na Mars

Rezultati su obkavljeni u naučnom magazinu Proceedings of the National Academy of Sciences. Tamo može da se pročita da su otkriveni molekuli dekan, undekan i dodekan. Ova jedinjenja su sastavljena od 10, 11 i 12 atoma ugljenika, a pretpostavlja se da su bila deo masne kiseline. Te kiseline spadaju u organske molekule na Zemlji koje čine hemijski temelj za nastanak života.

Naučnici ističu da je, ako je ikada postojao, život na Marsu bio u obliku mikroba. Da bi se to utvrdilo potrebni su moćniji instrumenti. Važno je i da se ima na umu da masne kiseline mogu da nastanu i bez živih organizama, kroz hemijske reakcije koje pokreću različiti geološki procesi, uključujući i interakcije vode sa mineralima u hidrotermalnim otvorima.

Štagod da se ispostavi kao tačno na kraju, ovo je važan korak ka budućem uzimanju uzoraka sa Marsa i njihovom transportu na Zemlju, na analizu preciznijim instrumentima..

Facebook komentari:
Tagovi: , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *