PC Press studio - sve što ti treba za tvoj podkast za samo 8.990 din po satu

Da li će pčela-robot spasiti svet?

Bez pčela ne bi bilo ni života, pa se zato za njih svi interesuju. Pretvaraju ih i u robote – sićušne mašine koje mogu da lete. Možda ih jednog dana obuče i da oprašuju cvetove, mada bi bolje bilo da se taj napor uloži u zaštitu pravih pčela (početkom 2024. godine se pronela vest da proizvode manje meda nego pre, što nije dobro).

PCPress.rs Image

RoboBee projekat je javnosti prvi put predstavljen 2013. godine, a pčele-roboti su u to vreme jedino mogle da uzlete, da nastave s letenjem, ali je sa sletanjem bilo problema. Od tada su značajno evoluirale, tako da danas mogu i da sleću na različite vrste površina, kao i da rone, a stručnjaci tvrde da mogu i da uranjaju i izranjaju iz vode.

PC - Naših 30

Izletanje iz vode je uglavnom lako kada su ljudi i neka krupnija bića u pitanju, ali kada se radi o organizmima koji su veličine insekta, to predstavlja popriličan izazov. Pčele-roboti teže samo 175 miligrama, a pritisak površine vode na organizme te težine deluje kao dodatna gravitacija, pa izranjanje može da se meri sa prolaskom kroz zid.

Pročitajte i:  Roboti kao spasioci: Kućni ljubimac ili vatrogasac?

Pogledajte video:

Da bi rešili ovaj problem, stručnjaci sa Harvarda su još 2017. godine mehaničke pčele opremili sićušnim zapaljivim raketama, što im je dalo potrebnu snagu da se suprotstave pritisku vode. Unutrašnjost pčela-robota je ispunjena zapaljivim gasom, čije sagorevanje pokreće unutrašnja varnica, pa pčela tako izleće iz vode. Najzanimljiviji momenat u vezi sa ovim sistemom je to što robot koristi vodu kao gorivo, tako što je dve elektrolitičke pločice pretvaraju u oksihidrogen koji je vrlo eksplozivan.

Skoro osam godina kasnije RoboBee je dobio nove dodatke, zahvaljujući kojima može još bolje i preciznije da sleće. Krajnji cilj projekta je da se proizvede roj ovih malih robota koji bi mogao neometano da leti i u nekom trenutku to počne da obavlja bez ljudske kontrole. Tako grupisane mašine bi mogle da budu korisne za praćenje promena u životnoj sredini, nadgledanje terena tokom katastrofa, pa čak i za veštačko oprašivanje. Nadamo se da nam ovo poslednje neće biti neophodno.

Facebook komentari:
Tagovi: , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *