BIZIT plus

Dobri hakeri ipak postoje

a98471_professional_2-ethical-hacker

Hakere uglavnom povezujemo sa nekim zlim ljudima koji rade protivu države i zakona, i o njima smo već više puta pisali. Ali ne mora uvek biti tako, haker može raditi i za dobre policajce, i za to biti veoma dobro plaćen, a u tom slučaju se zove Moralni haker (Ethical hacker). Ova vrsta hakera otkriva rupe u sistemima i simulira spoljne pretnje. Moralci, ako je sudeći prema sajtu PayScale.com i Forbsovoj listi, za ovaj posao dobijaju prosečno  oko 92.000 dolara godišnje.

Ne tako davno, Google je ponudio nagradu od 3 miliona USD onome ko provali u Chrome-ov bezbednosni sistem.  Facebook je bio škrtiji – za svaki pronađen sigurnosni propust nudili su nagradu od 500 USD. Sa druge strane, neki od uspešnih bivših hakera (kao što je npr. Kevin Mitnick ili Fred Cohen, tvorac prvog kompjuterskog virusa) sada imaju firme koje se bave zaštitom podataka i tako dokazuju da se i sa prave strane zakona može fino zaraditi. 

Izvor: Forbs

Facebook komentari:
Pročitajte i:  Apple uvodi oznaku Verifikovana bezbednost

3 thoughts on “Dobri hakeri ipak postoje

  • 28. 02. 2013. at 10:07
    Permalink

    Samo zli ljudi koji su neobavesteni i napajaju se iz masovnih medija punih diletanata, vezuju Hakere sa “zlim ljudima”.
    To sto kompanije koriste javnu kontrolu svojih servisa i usluga i traze pomoc javnosti i daju i nagrade za tu pomoc je vrlo indikativnao da je stav masovnih medija prema “hakerima” (kao uopst mozda i prema “ljudima” pogresan i navodi na pogresne zakljucke.

    Haker je univerzali naziv za sposobnu i visestranu osobu koja je sposobnija od drugih i zamisli moze da sprovede u projekat i proizvod ili da obavi radnju koja je uspesna i nova, kombinujuci znanje i sposobnosti.

    Onikoji koriste svoje znanje i sposobnosti da ucine krivicna dela su Krekeri.

  • 12. 02. 2013. at 12:10
    Permalink

    Pa jes – i bravar može da narezuje ključeve i od toga živi, a može i da obija tuđe brave 🙂

  • 12. 02. 2013. at 02:34
    Permalink

    nope… hakeri samo dižu frku oko bezbednosti.
    Uopšte nije bitno da li zarađuju kad “napadaju” ili kad “brane”.
    Bitno je samo da zarađuju i dok zarađuju, tu se završava sva njihova “dobrota” – uopšte nije bitno ko ih plaća 🙂

Comments are closed.