Računari i Galaksija

Fleksibilne solarne ćelije kao zamena za baterije u IoT uređajima

Istraživači sa Monash univerziteta razvili su fleksibilne i lagane solarne ćelije koje bi u budućnosti mogle da nađu primenu u nosivim uređajima. Na primer, pametni satovi možda više neće morati da koriste baterije, već će se napajati samo ovim putem.

PCPress.rs Image

Solarne ćelije su 10 puta tanje od ljudske dlake (0.3 mikrometra), izuzetno su lagane i što je najvažnije, obezbeđuju dovoljno energije (9.9 W po gramu), što je više nego dovoljno za napajanje čak i energetski najzahtevnijih pametnih satova. Ako bude prihvaćena, ova tehnologija će omogućiti dugotrajno funkcionisanje uređaja. Testovi su pokazali da je nakon 4.700 časova kapacitet opao tek za 4.8 procenta, a da ovakve solarne ćelije imaju vek trajanja od 20.000 časova.

Zadatak istraživača bio je u tome da se razvije mehanički otporan materijal koji apsorbuje svetlost, kao i da se pri tome dobije visok stepen efikasnosti. Ove solarne ćelije imaju efikasnost od 13 procenata, što je nešto niže od konvencionalnih solarnih ćelija (čija efikasnot je preko 20 procenata). Ipak, za uređaje koji nisu veliki potrošači, to je sasvim dovoljno. A velika prednost je što je proizvodnja ovakvih solarnih ćelija relativno jednostavna i laka.

Pročitajte i:  U zdravstvu nema vremena za zastoje

Najavljena je i komercijalizacija ove tehnologije, ali do tog trenutka sigurno će proći godine dodatnog razvoja i optimizacije. Ali kada se to desi, verovatno ćemo dobiti gomilu novih uređaja koji će moći da funkcionišu sa veoma malom baterijom, ili čak i potpuno bez nje.

Izvor: Engadget

Facebook komentari:
SBB

Tagovi: , , ,