Intervju sa Katarinom Jonev Ćiraković: “Digitalne avanture” za bezbednije detinjstvo u virtuelnom svetu
Internet ne možemo da zabranimo, ali možemo da preuzmemo proaktivniju ulogu kako bismo decu u digitalni svet uveli bezbedno i uz jasno postavljena pravila, glavna je poruka predavanja o digitalnoj bezbednosti dece koje je Katarina Jonev Ćiraković održala u Beogradu. Mama, preduzetnica i edukator o bezbednosti dece na internetu predstavila je svoju novu knjigu „Digitalne avanture“, namenjenu najmlađima, a sa odraslima je podelila praktične tehnike i savete kako da svojoj deci budu sigurni vodiči u tim avanturama.
Telefon nije dadilja, ni vaspitač, ni učitelj, ni zamena za roditelja, već pomoćno sredstvo koje može biti korisno, ali samo ako se koristi umereno i na pravi način. A u tome je ključna uloga roditelja – da deci daju usmerenje u digitalnim prostranstvima, kao što ih uče kako da pređu ulicu.
„Bilo je veliko zadovoljstvo održati promociju knjige „Digitalne avanture“, koja je namenjena pre svega deci, ali i razgovarati sa roditeljima, psiholozima i nastavnim kadrom koji je prisustvovao predavanju o digitalnoj bezbednosti. Mislim da smo svi izvukli važne pouke – da deca ne treba samostalno da hodaju lavirintima društvenih mreža nego da mi moramo da preuzmemo mnogo proaktivniju ulogu. Izuzetno mi je drago što su roditelji postavljali pitanja i što je predavanje zapravo bilo interaktivno jer smo imali priliku da ih čujemo i rešimo njihove nedoumice“, podelila je Katarina svoje utiske.
Nakon deset godina rada u oblasti bezbednosti dece na internetu, objavljujete knjigu koja je, za razliku od prethodnih, namenjena direktno deci. Šta vas je navelo da napravite ovaj korak?
Tokom svih ovih godina rada sa roditeljima, nastavnicima i stručnjacima, shvatila sam da deca često ostaju “nečujna” u ovoj priči. Svi pričamo o njima, ali retko kad direktno njima. Želela sam da napravim sadržaj koji se obraća upravo deci – da im na njima razumljiv i zanimljiv način približim teme digitalne bezbednosti. „Digitalne avanture“ su moj pokušaj da spojim znanje, iskustvo i empatiju, i da deci pružim alat da prepoznaju rizike, ali i da se osećaju osnaženo u digitalnom svetu.
Knjiga se sastoji od edukativnih priča. Možete li nam reći nešto više o tome kako ste ih osmislili?
Svaka priča je inspirisana realnim situacijama sa kojima se deca susreću onlajn – bilo da je reč o deljenju ličnih podataka, razgovorima sa nepoznatim osobama, vršnjačkom pritisku na društvenim mrežama ili igrama koje nisu primerene njihovom uzrastu. Trudila sam se da scenariji budu prepoznatljivi, a likovi bliski deci. Kroz njihove avanture deca uče – ali bez straha, kazne ili moralisanja. Cilj je da se razvije njihovo kritičko mišljenje i da nauče da postavljaju prava pitanja kada se suoče sa nepoznatim sadržajima.
Osim dece, spominjete da knjiga podstiče i razgovor sa roditeljima. Kako ste to postigli?
Na kraju svake priče postoje pitanja i teme za razgovor koje deca mogu da prodiskutuju sa roditeljima. To je poziv za dijalog – ne samo o konkretnim opasnostima, već i o vrednostima, poverenju i odnosima u porodici. Verujem da je otvorena komunikacija ključ prevencije i zaštite. Kada deca znaju da mogu da razgovaraju sa roditeljima bez osude, veća je verovatnoća da će im se obratiti u slučaju problema.
Za koji uzrast je knjiga namenjena i na kom je pismu dostupna?
Knjiga je namenjena deci uzrasta od 6 do 12 godina i može se poručiti putem sajta https://www.katarinajonev.com/. Trenutno je dostupna na ćirilici, dok se verzija na latinici može preuzeti u PDF formatu. Nadam se da će u skorijoj budućnosti biti dostupna i u štampanom izdanju na oba pisma, kako bismo dosegli što širu publiku. Knjiga
Koja je vaša poruka deci koja budu čitala “Digitalne avanture”?
Moja poruka je da internet može biti divno mesto za učenje, zabavu i druženje, ali samo ako naučimo da ga koristimo na pametan i bezbedan način. Nema glupih pitanja ni sramotnih grešaka – važno je da učimo zajedno, korak po korak, i da uvek pitamo kada nismo sigurni. Znanje je naša najveća zaštita.