BIZIT 11 - prvi dan

iPhone 16 je izbačen iz prodaje iz Indonezije

Novi iPhone 16, Apple Watch Series 10 i drugi uređaji koje je Apple predstavio ove jeseni zabranjeni su za prodaju u Indoneziji jer kompanija nije ispunila lokalne investicione obaveze, nedostajući oko 15 miliona dolara.

PCPress.rs Image

Apple je uložio 1,48 biliona rupija (94 miliona dolara) od potrebnih 1,71 bilion rupija (109 miliona dolara) kako bi ispunio zahteve Indonezije za lokalno ulaganje u infrastrukturu i/ili sirovine. Zbog neispunjavanja investicionog praga, Ministarstvo industrije nije izdalo sertifikate potrebne za prodaju najnovijih Apple proizvoda u zemlji. Zabrana ne utiče na prodaju starijih Apple uređaja, koji se i dalje mogu prodavati u Indoneziji.

Pravila lokalnog sadržaja u Indoneziji

Prema indonežanskim pravilima o lokalnom sadržaju, određeni uređaji koji se prodaju u zemlji moraju sadržati najmanje 40 procenata “domaćeg sadržaja”. Ovo se može postići, na primer, korišćenjem materijala iz Indonezije, otvaranjem proizvodnih pogona ili zapošljavanjem lokalne radne snage. Apple je osnovao četiri razvojne akademije u Indoneziji, a ranije ove godine je istraživao mogućnost otvaranja proizvodnog pogona. Samsung i Xiaomi su već otvorili fabrike u ovoj zemlji.

Pročitajte i:  Nvidia preskočila Apple

Zbog neinvestiranih preostalih 15 miliona dolara, Apple ne može prodavati svoje najnovije proizvode u najvećoj ekonomiji Jugoistočne Azije, što bi moglo biti kratkovido. Iako Apple nije među šest najpopularnijih brendova pametnih telefona u Indoneziji, tržište ima veliki potencijal za rast. Indonezija ima ekonomiju vrednu 1 bilion dolara i mladu populaciju koja sve više usvaja napredne tehnologije. Vlada je takođe objavila da u zemlji ima 350 miliona aktivnih mobilnih telefona, dok je ukupna populacija 270 miliona.

Prema izveštajima, oko 9.000 iPhone 16 uređaja već se nalazi u Indoneziji, dostavljeno putem pošiljki ili uneseno ručno od strane posada i putnika. Bloomberg navodi da je lična upotreba ovih telefona dozvoljena, ali da ne smeju biti preprodavani. Od 2020. godine, mobilni telefoni kupljeni u inostranstvu i doneti u zemlju podložni su porezu i moraju biti registrovani kod indonežanske vlade.

Izvor: Engadget

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *