PC Press studio - sve što ti treba za tvoj podkast za samo 8.990 din po satu

James Webb teleskop beleži nove slike

Istraživači sa Univerziteta u Lesteru otkrivaju sve više o ogromnim aurorama na najvećoj planeti našeg Sunčevog sistema.

PCPress.rs Image

Novi detalji

Svemirski teleskop James Webb, naslednik Hablovog teleskopa, zabeležio je nove slike aurora na severnom polu Jupitera. Ove masivne aure, koje nastaju sudarima naelektrisanih čestica s Jupiterovom atmosferom, stotinama su puta sjajnije od naše Severne svetlosti. Zahvaljujući ovim novim slikama, prvi put ih možemo videti u tolikim detaljima.

PC - Naših 30

Aurora na Zemlji nastaje usled solarnih oluja – kada naelektrisane čestice sa Sunca udare u gornje slojeve naše atmosfere. To pokreće gasove u atmosferi, dajući im prepoznatljiv obojeni sjaj poznat kao severna (ili južna) svetlost.

Jedno od najzanimljivijih otkrića dobijenih posmatranjem teleskopa jeste da čestice iz solarnih oluja nisu jedini izvor Jupiterovih aurora. Snažno magnetno polje ove divovske planete takođe privlači naelektrisane čestice iz okoline, uključujući i one koje dolaze iz vulkanskih erupcija na Iju, jednom od Jupiterovih meseca. Zajedno, ovi različiti izvori doprinose tome da Jupiterove aure budu daleko složenije od onih na Zemlji.

Visoka osetljivost kamere za bliski infracrveni spektar (NIRCam) pomogla je da se otkriju brze promene u aurorama na Jupiteru. Naučnici su uspeli da vide detalje i svetle tačke koje Hubble nije mogao da zabeleži. Džonatan Nikols, koji vodi tim na Univerzitetu u Lesteru u Velikoj Britaniji, podelio je svoje oduševljenje ovim otkrićem s NASA-om.

Nova otkrića

Govoreći o trenutku kada je video slike, rekao je: „Kakav božićni poklon ostao sam bez daha!“ Objašnjavajući šta su naučili, dodao je: „Želeli smo da vidimo koliko se brzo aure menjaju, očekujući da blede i sijaju polako, možda tokom petnaestak minuta. Umesto toga, posmatrali smo kako ceo auroralni region svetluca i pucketa, nekad menjajući se iz sekunde u sekundu.“

Tim je uspeo da istovremeno zabeleži slike aurora pomoću Hubble-ov i Webb-ovog teleskopa, što im je omogućilo direktno poređenje podataka iz ultraljubičastog i bliskoinfracrvenog spektra. Bilo je očigledno da Webb-ov teleskop beleži detalje i nijanse koje je Hubble-ov potpuno propuštao. Ovo je snažan dokaz moći novog teleskopa i postavlja dodatna pitanja o funkcionisanju aurora.

Istraživači se nadaju da će ova otkrića pomoći u daljem razumevanju unutrašnjeg delovanja Jupiterovog magnetnog polja, kao i u pružanju uvida u to kako se planeta zagreva i hladi. Pred naučnicima je još mnogo toga da nauče o atmosferi ovog gasovitog džina, a ove slike predstavljaju tek prvi korak na tom putu.

Izvor: Engadget

Facebook komentari:
Tagovi: ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *