BIZIT 11 - prvi dan

Kina sankcioniše američkog proizvođača dronova Skydio

Kina je sankcionisala Skydio, najvećeg američkog proizvođača dronova, zbog isporuke bespilotnih vazduhoplovnih letelica nacionalnoj vatrogasnoj službi Tajvana.

PCPress.rs Image

Skydio je potpuno zavistan od jednog kineskog dobavljača baterija

CEO Skydio-a, Adam Bry, javno je priznao sankcije. “Pre nekoliko nedelja, Kina je najavila sankcije Skydio-u zbog prodaje dronova Tajvanu. Tamo je naš jedini kupac danas Nacionalna vatrogasna agencija,” naveo je Bry.

Zabrana je naterala Skydio da se požuri da pronađe alternativne dobavljače baterija. Iako kompanija proizvodi svoje dronove u SAD i nabavlja mnoge komponente koje idu unutra izvan Kine, Skydio je bio potpuno zavistan od jednog kineskog dobavljača baterija.

Prema Bry-u, kompanija ima “značajnu zalihu” ćelija za napajanje. Međutim, te zalihe neće biti dovoljne da spreče kratkoročne raspodele. Alternativni dobavljači sa kojima Skydio pokušava da uspostavi saradnju neće “početi sa radom do proleća sledeće godine.” Shodno tome, buduće isporuke zastupničkog X10 drona kompanije će za sada dolaziti samo sa jednom baterijom.

Među kupcima kojima je Skydio ugovorio isporuku X10 dronova bila je i ukrajinska vojska. On je planirala da koristi UAV za izviđačke misije. Pre sankcija, Ukrajina je tražila hiljade X10 jedinica.

Pročitajte i:  Kina napravila proboj u tehnologiji skladištenja silikonskih fotoničkih čipova

Odnos Skydio-a sa Tajvanom možda je bio samo izgovor za sankcije. “Sumnjamo da je Skydio bio meta Pekinga jer se verovatno vidi kao konkurent DJI-u,” naveo je jedan američki službenik. “Ako postoji neki pozitivan ishod, možemo iskoristiti ovaj događaj da ubrzamo naš rad na diverzifikaciji lanaca snabdevanja dronova dalje od Kine.”

Treba napomenuti da je DJI dugo bio u meti američke vlade. Sredinom oktobra, kineski proizvođač dronova podneo je tužbu protiv Ministarstva odbrane zbog odluke Pentagona da ga odredi kao “kinesku vojnu kompaniju.” Ranije ove godine, DJI je usko izbegao nacionalnu zabranu. Tada je američki Senat objavio svoju verziju Zakona o nacionalnom odobravanju odbrane za 2025. godinu.

Izvor: Engadget

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *