Kineski robot trčao prvi maraton sa ljudima
Na prvom svetskom humanoidnom polumaratonu u Kini takmičilo se više od 20 robota.

Tokom subote u Kini je održan prvi polumaraton koji su trčali i humanoidni roboti. Više od 20 robota učestvovalo je u maratonu a sama slika je za neke predstavila strašnu a za neke impresivnu scenu.
Timovi iz nekoliko kompanija i univerziteta učestvovali su u trci svojim robotima. Kina je na ovaj način prikazala do koje granice je stigla u savremenoj tehnologiji i koliko je blizu Sjedinjenim Državama.
Roboti su trčali zajedno sa 12.000 ljudi. Staza maratona je bila vijugava sa blagim padinama i iznosila je 21 kilometar. Ljudima je potrebna pauza za vodu a robotima za nove baterije. Prvi robot koji je stigao na cilj završio je rutu za dva sata i 40 minuta. Pobednik maratona je ovoga puta bio čovek ali pitanje je i da li će to biti u budućnosti.
Tokom prošlih meseci Kina je stalno prikazivala robote koji obavljaju funkcije namenjene čoveku poput vožnje bicikle. Ovakvi snimci bili su prava senzacija ali i šok za veliki broj ljudi širom sveta.
Izvor: cnn.com