PC - Naših 30

Konferencija CIGRE- Dragan Buača, Direktor prodaje za krajnje korisnike i servise, Schneider Electric Srbija

Za Schneider Electric je veoma važno da učestvuje na ovom prestižnom događaju, koji svake godine privlači vrhunske stručnjake iz sveta energetike.

PCPress.rs Image
Dragan Buača, Direktor prodaje za krajnje korisnike i servise, Schneider Electric Srbija

Svedoci smo da se u sektoru energetike trenutno dešavaju ogromne transformacije. Nalazimo se u jednom od najdinamičnijih i najizazovnijih trenutaka u novijoj istoriji u ovoj oblasti. Zbog toga, mi koji decenijama radimo u ovoj industriji imamo ogromnu privilegiju, ali i odgovornost jer učestvujemo u promenama koje će transformisati upravljanje energijom u budućnosti. Ovaj skup je prilika da se razmene ideje, predstave inovacije i diskutuje o budućnosti naše industrije. Brzi razvoj u korišćenju električnih vozila i rast u izgradnji i korišćenju Data centara predstavljaju ogroman pritisak na već opterećene električne kapacitete. Prognoze kažu da će na globalnom nivou, do 2030. godine, električna vozila trošiti gotovo 5% proizvedene električne energije, dok Data centri širom sveta mogu zahtevati čak 10% energije za svoj rad.

PC - Naših 30

Ovakvi pritisci direktno utiču na nas, povećavajući rizik od nestanka struje i nestabilnosti, potencijalno remeteći naš svakodnevni život i kritičnu digitalnu infrastrukturu.

Sa strane proizvodnje, samo u obnovljivim izvorima energije u Srbiji, do 2030. godine je planirana izgradnja solarnih elektrana ukupne vršne snage od preko 1,2 GW, dok će se instalisana snaga sa oko 500 MW u energiji vetra povećati na gotovo 1,8 GW.

Pročitajte i:  Schneider Electric predstavlja Schneider OffGrid proizvod koji pruža održivo prenosno napajanje korisnicima u Evropi

Da vas podsetim, cilj Vlade Srbije je da do kraja ove decenije na mreži bude 3,5 GW struje iz energije sunca i vetra.

PCPress.rs Image
Dragan Buača, Direktor prodaje za krajnje korisnike i servise, Schneider Electric Srbija

Ovako veliki zahtevi, kako po pitanju potrošnje, tako i po pitanju proizvodnje električne energije, zahtevaju da mreže kroz koje prolazi ova energija budu otporne i fleksibilne i da obezbede pouzdano snabdevanje električnom energijom za našu elektrifikovanu i digitalnu budućnost. Jednom rečju, potrebne su nam „pametne“ mreže.

Schneider Electric, kao globalni lider u digitalnoj transformaciji upravljanja energijom i automatizaciji, povećava fokus na ovu oblast. Iz tog razloga smo razvili sveobuhvatnu digitalnu platformu kompletnog nadzora i zaštite dalekovoda od jednog do drugog dalekovodnog polja koje uključuje i DLR pod nazivom Prisma Power. Ovo rešenje koristi postojeću infrastrukturu optičkih vlakana u sklopu dalekovodnog OPGW-a (Optical Ground Wire). Prednost ovog rešenja je da bez dodatnih senzora na provodnicima ili meteorološkim stanicama na stubovima prati parametre na svim rasponima dalekovoda i povećava pouzdanost i efikasnost prenosa električne energije preko dalekovoda.”

Facebook komentari:
Tagovi: ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *