BIZIT 11 - prvi dan

Meta razvija svoj pretraživač za chat botove

Meta, pogođena efektima koje je na njeno poslovanje imala Apple-ova funkcija privatnosti pre tri godine, sada navodno nastoji da smanji svoju zavisnost od drugih velikih tehnoloških kompanija poput Google-a i Microsoft-a. Prema izveštaju The Information-a, Meta razvija pretraživač za svoj chatbot, a nedavno je sklopila partnerstvo sa Reuters-om kako bi njena AI tehnologija mogla bolje odgovarati na pitanja u vezi sa vestima.

PCPress.rs Image

Planovi za sopstveni pretraživač

Meta navodno već osam meseci radi na indeksiranju interneta. Cilj kompanije je integrisati te indekse u Meta AI kako bi chatbot mogao koristiti sopstveni pretraživač kao alternativu Google Search-u i Microsoft Bing-u. Ove godine, Meta je javno predstavila svoju tehnologiju za pretragu interneta (web crawler), ali je tada navela da je cilj „treniranje AI modela ili poboljšanje proizvoda“, bez jasnog nagoveštaja da razvija sopstveni pretraživač. Projekat pretraživača vodi viši inženjerski menadžer Xueyuan Su.

Razlozi za autonomiju

Ovaj potez dolazi kao rezultat Meta-ine zavisnosti od drugih velikih tehnoloških kompanija koje su joj u prošlosti nanose štetu, kao što je Apple-ova funkcija App Tracking Transparency (ATT). Meta je ranije saopštila da će ATT funkcija, koja je uvedena 2021. godine, koštati kompaniju više od 10 milijardi dolara izgubljenog prihoda od oglasa. Meta je čak tužena zbog navodnog pokušaja zaobilaženja ovih pravila.

Pročitajte i:  Brazil tuži Metu i TikTok zbog toga što nisu zaštitili maloletnike

Izveštaji sugerišu da CEO Mark Zuckerberg želi da Meta postane što autonomnija kako bi se izbegao sličan scenarij ukoliko Google ili Microsoft odluče da prekinu pristup njihovim pretragama. Trenutno nije poznato da li Meta plaća nekoj od ovih kompanija za pristup pretraživačima.

Rast Meta-ine AI tehnologije

Meta-ine investicije u AI izgleda da daju rezultate. U avgustu, Zuckerberg je na Threads-u objavio da Meta AI ima preko 185 miliona nedeljno aktivnih korisnika i više od 400 miliona mesečno. “Rastemo brzo, a još nismo dostupni u UK, Brazilu ili EU,” napisao je osnivač Facebook-a. U poređenju s tim, OpenAI je nedavno saopštio da ChatGPT ima 250 miliona nedeljnih korisnika.

Izvor: Engadget

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *