Microsoft već godinama radi na CorePC-u, ali šta je to tačno?
Iako se mnogo toga promenilo u vezi sa Windowsom poslednjih godina, isto toliko toga je ostalo potpuno isto.
CorePC će omogućiti Microsoftu da razvija verzije Windowsa koje su tačno prilagođene određenoj svrsi

Osnovna arhitektura Windowsa uglavnom je ostala nepromenjena, zadržavajući svoj monolitni NT dizajn.
Ovakva arhitektura je možda bila pogodna za razvojne prakse devedesetih godina, ali Microsoft već neko vreme radi na njenoj zameni. Kada CorePC — arhitektura koja bi trebalo da nasledi sadašnju — bude objavljena, Windows će se drastično promeniti. Ali šta je zapravo CorePC i kako će promeniti način na koji koristite Windows?
Šta je CorePC?
Inicijativa CorePC ima za cilj da u potpunosti zameni postojeću arhitekturu Windows operativnog sistema, uvodeći znatno viši nivo modularnosti. Možda trenutno imate utisak da je Windows već donekle modularan — različita izdanja (kao što su Pro i Enterprise) dolaze sa različitim funkcijama, poput BitLocker podrške ili detaljnije kontrole podešavanja. Ipak, Microsoft planira da ide daleko dalje, a to zahteva potpunu transformaciju Windowsa kakvog danas poznajemo.
Šta za sada znamo?
Zbog toga što je sadašnja arhitektura monolitna, Microsoftu je potrebno mnogo vremena da razvije različita izdanja Windowsa. Trenutni izbor verzija očigledno nije krajnji cilj koji Microsoft ima za korisnike. Umesto zastarelog pristupa „jedna veličina za sve“, CorePC će omogućiti Microsoftu da razvija verzije Windowsa koje su tačno prilagođene određenoj svrsi — sa samo onim funkcijama koje su zaista potrebne.
Pored toga, CorePC će uvesti separaciju stanja komponenti operativnog sistema, što znači da će se različiti delovi OS-a nalaziti na odvojenim, ponekad samo za čitanje, particijama. Ovo je pre svega bezbednosna funkcija, ali istovremeno olakšava i proces ažuriranja. Umesto da tokom Windows ažuriranja mora da se nadogradi čitav operativni sistem, separacija stanja omogućava da se ažuriraju samo oni delovi kojima je to potrebno, čime se ceo proces znatno ubrzava. Takođe, ovaj pristup omogućava dublju integraciju Copilot veštačke inteligencije u korisničko iskustvo, sa nadom da će i NPU jedinice (neuronske procesorske jedinice) postati deo svakodnevnog rada.
Pojednostavljenje korisničkog iskustva
Smanjenje kompleksnosti i opterećenosti Windows sistema je već duže vreme prioritet Microsofta, a čini se da su najzad počeli da postižu napredak — što se vidi iz tzv. Canary verzija koje su dostupne članovima Insider programa. Iako još uvek nema zvaničnog datuma kada će CorePC biti potpuno integrisan, očekuje se da će biti deo naslednika Windowsa 11.
Ukoliko uspeju da na tržište izbace operativni sistem zasnovan na CorePC arhitekturi, moguće je da ćemo ponovo videti povratak Windows telefona i tableta, naročito ako ARM procesori budu bolje integrisani.
Prošle su decenije od poslednjeg ozbiljnog pokušaja da se u potpunosti promeni osnovna arhitektura Windowsa, a izgleda da je Microsoft sada zaista odlučan da CorePC uspe. Poboljšanja u razvoju sistema i konkretne koristi za korisnike čine CorePC inovacijom kojoj se vredi radovati.
Izvor: Xda-developers