BIZIT 2024

Nosivi senzori otkrivaju patogene i toksine 

Istraživači sa inženjerske škole Tufts razvili su metod za otkrivanje bakterija, toksina i opasnih hemikalija u okruženju pomoću senzora biopolimera koji se može štampati kao mastilo na širokom spektru materijala – uključujući nosive uređaje. 

PCPress.rs Image

 Koristeći enzim sličan onom koji se nalazi u krijesnicama, senzor – koji se zasniva na kompjuterski dizajniranim proteinima i svilenom fibroinu ekstrahovanim iz čahura svilenog moljca Bombik Mori – svetli kada otkrije ove nevidljive pretnje. 

 Senzor za biopolimer se takođe može ugraditi u filmove, sunđere i filtere, ili oblikovati poput plastike za uzorkovanje i otkrivanje opasnosti koje se prenose vazduhom i vodom ili koristiti za signaliziranje infekcija u našim telima. 

 Senzori trenutno zahtevaju sprej sa netoksičnom hemikalijom nakon što su potencijalno izloženi bakterijama, toksinima i opasnim hemikalijama. Ako je meta prisutna, senzor generiše svetlost; intenzitet emitovane svetlosti daje kvantitativnu meru koncentracije mete. 

 Senzorni element je modularan, tako da programeri mogu zameniti novodizajnirane proteine kako bi uhvatili specifične patogene ili molekule za merenje, dok mehanizam emitovanja svetlosti ostaje isti. 

Pročitajte i:  Brzo testiranje rastegljivih senzora 

 Senzori mogu imati različite oblike, o čemu svedoči istraživački tim koji je kreirao dronove za otkrivanje virusa u kojima je njihov trup bio ugrađen sa senzorskim materijalom. Tokom leta, propeleri usmeravaju protok vazduha kroz porozno telo drona, koje se može ispitati nakon sletanja. Dronovi, koji su u ovom slučaju reagovali na patogene u vazduhu, mogli bi da omoguće praćenje okruženja sa bezbedne udaljenosti. 

 Istraživači su testirali rok trajanja materijala ugrađenih sa senzorima SARS-CoV-2 nakon što su ih čuvali na 60 °C tokom četiri meseca i otkrili su vrlo male promene u performansama. 

Tim predviđa aplikacije senzora u rasponu od praćenja ličnog i pacijenta i kontrole infekcija u zdravstvenim ustanovama do detekcije životne sredine u kući, na radnom mestu, u vojsci i oblastima katastrofa. 

Izvor: techbriefs.com

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *