PC - Naših 30

OpenAI možda pravi sopstvenu društvenu mrežu – i mislimo da znamo zašto

Po svemu sudeći, OpenAI koji vodi Sem Altman razmatra mogućnost da napravi sopstvenu društvenu mrežu, možda čak i integrisanu unutar ChatGPT-a – što bi mogao da bude svojevrsni “trn u oku” Elonu Masku.

PCPress.rs Image

Nova mreža možda bila mikrobloging tipa – nešto što korisnicima možda više i nije potrebno

Ovu informaciju prenosi The Verge, koji tvrdi da je društvena mreža zasnovana na OpenAI-jevim veštačko-inteligentnim servisima još uvek u “ranoj fazi” razvoja. Ipak, potencijalno bi mogla postaviti ChatGPT i druge OpenAI platforme kao direktne konkurente Groku, AI platformi izgrađenoj na Maskovoj mreži X (bivši Twitter).

PC - Naših 30

Za sada gotovo da nema konkretnih informacija o tome kako bi ta mreža mogla izgledati, a OpenAI takođe nema mnogo iskustva sa sadržajem koji korisnici dele – osim onoga što njegovi modeli mogu da generišu i što se vidi u Sora video-generatoru kroz tuđe kreacije.

“Uzvratni udarac” mreži X

Mogućnost da OpenAI gradi društvenu mrežu možda manje ima veze sa stvarnim razvojem, a više sa nastavkom sukoba između Altmana i njegovog bivšeg partnera Elona Maska.

Pročitajte i:  OpenAI usvaja Anthropicov standard

Njih dvojica su zajedno osnovali OpenAI, ali se Mask povukao iz projekta 2018. godine. Od tada je više puta kritikovao i tužio OpenAI, između ostalog zbog toga što je postao delimično profitna organizacija (videti: partnerstvo sa Microsoftom i razvoj Copilota).

Ali hajde da pretpostavimo da je ovaj projekat stvaran – zašto bi OpenAI želeo da pravi društvenu mrežu? Jednom rečju: podatke.

Ako bi milioni korisnika prešli na tu mrežu i počeli, na primer, da dele AI-generisane mimove i druge sadržaje, time bi ostavljali ogromne količine korisnih podataka unutar OpenAI sistema. Ako korisnici dozvole, buduće verzije GPT modela mogle bi se trenirati na osnovu toga. Pravi podaci i aktivnosti koji pokazuju kako ljudi zaista razmišljaju, govore, stvaraju i ponašaju se – to su dragoceni resursi za mlade generativne modele.

Tajming je ključan

Zanimljivo je da bi ovakva ideja možda imala više smisla pre godinu ili dve, kada je Mask preuzeo Twitter, preimenovao ga u X, uklonio mnoge zaštitne mehanizme sadržaja i pretvorio ga u, kako mnogi kažu, društvenu mrežu bez pravila.

Pročitajte i:  40 najboljih besplatnih kurseva o veštačkoj inteligenciji koje možete pohađati onlajn

U tom trenutku se pojavila Meta-ina mreža Threads, a zatim i Bluesky. Obe mreže funkcionišu kao distribuirane platforme, što znači da niko ne poseduje vaš identitet niti podatke. Njihov rast je bio impresivan, naročito u poređenju sa stagnacijom (ili čak padom) korisnika mreže X.

Ipak, to ne znači da javnost i dalje žudi za još više alternativnih mreža. Rast Threads-a je usporio, a Bluesky ostaje relativno mala platforma.

Glavna aktivnost je prešla na vizuelne platforme poput Snapchata, TikToka, Instagram Reelsa i YouTube Shorts-a. U izveštaju The Verge ne pominje se video sadržaj, što ukazuje da bi nova mreža možda bila mikrobloging tipa – nešto što korisnicima možda više i nije potrebno (niti žele).

Ipak, kao potencijalna prilika da se Elonu Masku “pokvari dan”, ova ideja možda i vredi da se testira – makar kao probni balon koji Altman pušta u javnost.

Izvor: Techradar

Facebook komentari:
Tagovi: , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *