Put u računarsku istoriju
Retro računari su danas veliki hit, a muzeji starih kompjutera itekako konkurišu nekim klasičnim muzejima. Naš čitalac predstavlja svoju kolekciju retro kompjutera, konzola, programa i drugih materijala.

Jedan od popularnijih hobija u svetu, ali sve više i u našoj zemlji, je kolekcionarstvo retro računara, konzola, video igara, kao i kalkulatora. Postoji veliki broj atraktivnih muzeja u svetu sa ovom tematikom. U manjim zemljama, većinom se ovakvi primerci nalaze u okviru muzeja tehnike sa posebnim delovima izložbe posvećenim retro tzv. personalnim računarima, video igrama i ponegde konzolama i kalkulatorima.
Kako je sve počelo
Prvi put se srećem sa video igrama na konzoli BUSH TVG9000 koji su mi kupili roditelji – klasična pong konzoli sa kraja sedamdesetih, sa dve crtice kojima upravljaju igrači i lopticom. U osnovnoj školi susrećem se sa prvim računarima – prijatelji su imali ZX Spectrum 48K i Commodore 64, koji i ja dobijam na kraju trećeg razreda. Uvezen je iz Austrije preko naših gastarbajtera, jer u to vreme nije bilo lako nabaviti računar, a cene su bile enormne. Računar je koštao nekih 700 DM.
Igre sam kupovao na audio-kasetama, preko oglasa u tadašnjim popularnim časopisima. Listanje programa i prvo programiranje, ispisivanje objavljenih korisničkih uslužnih programa i pokušaj da se napravi sopstveni. Pošto roditelji nisu bili oduševljeni time što se previše igram, računar je poslat kod babe i dede na salaš, tako da su moji baba i deda odjednom postali najveći naručioci video igara.
Čuvao sam sve uređaje, video igare, časopise i ručne konzole, a onda je sve to preraslo u nešto više. Februara 2015. godine, uočio sam prvo na jednom sajtu moje omiljene igre i konzolu Gameboy, koje sam naručio u dve različite boje, a zatim nastavio prikupljanje sa više modela Nintendo Game Watch igara, kojih je bilo toliko, da nisam ni mogao da zamislim. Na drugi sajt za elektronsku trgovinu su me privukle aukcije za domaće računare i kalkulatore EI Niš OOUR FRM (Fabrike računara i mašina), koje su u ponudi imali računar Pecom 64 i EI Minitron kalkulatore po ugledu na britanske kalkulatore ANITA. Nastavilo se sa prikupljanjem domaćih računara ORIC NOVA 64 i kalkulatora Digitron Buje iz Istre.
Sakupljanje je počelo sa željom da svojoj deci pokažem kako je to nekada bilo, a kako je danas. Drugi motiv je bio da se u jednom trenutku otvori relevantan muzej sa svom sačuvanom tehnologijom, koja bi mogla da se predstavi i isproba na licu mesta. Jedan od razloga je i prikazivanje sve te „zastarele a i dalje korisne tehnologije“ da se mladi upoznaju na predavanjima koja držim. Kako da na najlakši način pronađu putem različitih Internet pretraživača i baza podataka sve o davno zaboravljenim video i računarskim igračkama.
Kako je desetogodišnje povećanje kolekcije teklo iz godine u godinu, tako su se javile i ideje za pisanjem knjiga, koje bi povezale zaštićenu tehnologiju sa primerima. Ukoliko obratite pažnju na sitno ispisana slova i brojeve na vašim tehničkim uređajima, uvek pored broja modela, proizvođača, navedeni su i često izrazi patent pending ili brojevi prijava objavljenih ili registrovanih patenata ili eventualno registrovanog industrijskog dizajna, kao i slovo R u kružiću iznad naziva za trademark (žig).
Na ovaj način je otkriven čitav jedan svet različitih vrsta retro računara, konzola, video igara, za koje do tada nisam ni znao da postoje. Krajem aprila 2017. godine u holu firme u kojoj radim, organizovao sam izložbu sopstvenih eksponata iz kolekcije, koja je potrajala nekih godinu dana, bez reklama. Izloženi su Commodore 64, 128, Amiga 500, CPC 464, Oric Nova 64, Pecom 64, ZX Spectrum 48k, ZX 81, Spectrum+, Thomson M06, Apple 2c i konzole Atari 2600, Atari 2600 junior, Atari 7800, igre za njih, kao i dva arkadna kabineta sa video igrama, gde su slučajni posetioci mogli da se upoznaju sa retro računarima, igrama, konzolama i ožive sećanja na nešto što su imali ili videli u detinjstvu.
Konzole i igrice
Deset godina kasnije, kolekcija uređaja, igara, džojstika i svačeg drugog je značajno porasla. Najveći eksponat je Magnavox Odyssey, prva retro igračka konzola sa ketridžima igrama iz 1972. godine, koju je stvorio Ralph Baer. Tu su Philips Videopac iz 1977. sa pravom tastaturom i igrama za sve modele G7000, G7200 (sa integrisanim ekranom) i G7400. Takođe i Vectrex MB (Milton Bradley) konzola integrisana u TV zajedno sa integrisanim joystikom i layout folijama za igre, koja sadrži originalne igre na ketridžima. Potom su tu i zanimljive Sega Nomad ručna konzola sa ketridžima igrama, zatim Atari Lynx 1 i 2, takođe ručne konzole. Potom i Gamate Bitcorp G-1002 sa igrom Bomb Blaster. Takođe i modeli NeoGeo ručne konzole.
Od konzola u kolekciji se nalaze i Intellivision, CBS Colecovision, Saba Videoplay (tj. Fairchild F Channel), PC Engine NEC konzola HEsystem sa HUcard ketridžima. Od neobičnih game watch Nintendo konzola kolekcija sadrži Panorama Screen Popeye Gamewatch, kao i Donkey Kong Hockey, Boxing Punch out i Donkey Kong 3 (Micro vs system GameWatch), neobične LCD konzole sa poklopcem u kome se nalaze dva mini kontrolera. Tu i Famicom Nintendo Family Computer I disk system nadogradnja pored Famicom za posebno prikupljene Nintendo diskove.
Od Nintendo konzola u kolekciji su i NES, SNES, Nintendo 64, Gamecube, Wii, Wii mini, WiiU, zatim neobični Nintendo Virtual boy, Pokemon Pikachu, Pokemon mini. Pomenimo i Gameboy, Gameboy color, Gameboy pocket, Gameboy Light, Gamebox Advance, Gameboy advance SP te Gameboy micro u različitim bojama. U Nintendo mini kolekciji se nalazi i preko 20 LCD ručnih konzolica pretežno iz 1998. godine, koje su urađene po ugledu na prvobitne gamewatch igre.
Sega kolekciju, pored čuvenih Sega Mega Drive 1 i 2, čine Sega Saturn, Master system, Game gear i Dreamcast. U kolekciji se nalaze i tri igre Sega My Card za koju nemam konzolu Sega SG-1000 ili SC-3000. Postoji određeni broj video igara za konzole poput ove koje je teško pronaći na tržištu.
Retro računari
Što se tiče retro računara, u kolekciji se nalaze VIC20, C16, Plus4, C64, C64C, C64G, C128, A500, kao i Sinclair računari Spectrum 16K, 48K, Spectrum+, Sinclair QL, Spectrum +2, +3, Timex Sinclair 1000 (US). Tu su i BBC Micro, Acorn Electron, Dragon 32, Misedo 85 Color Computer koji je sklapan u Crnoj Gori, a i domaći računari TIM 001, 011, 100 koji su 80-ih godina napravljeni u Institutu „Mihajlo Pupin“.
Kolekciju čine i različite vrste elektronskih zanimljivih šahovskih računara kojima su imena pozajmili Karpov i Kasparov. Tu su Plug & Play TV Games koje sadrže 4 do 6 igara. U mojoj kolekciji postoji 136 ovakvih konzola najčešće JAKKS Pacific, Radica, Techno source, Sega, Hasbro i druge.
Kolekcija sadrži i preko 1360 časopisa o računarima domaćih i stranih izdavača, kao i knjige o retro računarima, katalozi računara i video igara, kao i katalog retro konzola. Ovakvi katalozi su zgodni za prikupljanja nedovoljno poznatih konzola i računara. Među omiljenima su Retro Gamer UK Hardware 1977-2001, kao i Game Machines 1972-2012 enciklopedija nemačkog autora (Winnie Forster), koja na zanimljiv način prikazuje istorijat igračkih mašina.
Tu su i kalkulatori…
U kolekciji koju posedujem se trenutno nalazi 3230 video igara, 1140 ručnih konzola, konzola i retro računara. Kolekcija sadrži i 863 raznoraznih kalkulatora. Najzanimljiviji su Commodore kalkulatori, Sinclair kalkulatori, Texas Instruments kalkulatori i Casio pocket computer. Od domaćih i regionalnih kalkulatora tu su EI NIŠ Minitron, DIGITRON BUJE DB modeli, TRS Tvornice Računskih Strojeva iz Zagreba, kao i pojedini modeli UNIS (Sarajevo i Mostar) iz Bosne i Hercegovine, kao i Čajavec modeli desktop kalkulatora iz Banja Luke. Tu su i primerci iz SSSR, poznati kao modeli kalkulatora Elektronika. Najstariji model kalkulatora u ovoj kolekciji je elektromehanički kalkulator iz 1949. godine Rheinmetall model AES Borsig.
Pored svih navedenih predmeta postoji i periferna oprema, adapteri, kontroleri, dodaci i sva prateća oprema neophodna za funkcionisanje ovakvih uređaja, računskih mašina. Pored toga u kolekciji postoji i nekoliko arkadnih kabineta sa različitim video igrama (Bosconian) i igrama na sreću (Horse Race).
Prijatelji mi obično kažu da bi ih, kada bi skupljali ovako nešto, žene izbacile iz kuće. Mene moja za sada nije, ali videćemo nadalje. Zanimljivost je da ne igram video igre, već ih samo prikupljam iz razloga da
sačuvam istoriju tehnike, zatim ostavim svojoj porodici da ih testiraju, neke popravljam i sređujem pojedine kolekcije i uživam u tome. Hobiji su korisni, tako da ih svima preporučujem.
Ovom prilikom se zahvaljujem PC Press magazinu na fantastično organizovanim BIZIT konferencijama, a naročito poslednjem BIZIT-u 2024, gde smo imali priliku da sklapamo retro Galaksiju povodom 40. godina postojanja, i to unapređeno čuveno remek delo Voje Antonića u svetu retro računara. Čestitam i 30. rođendan časopisa PC, čijih prvih 130 brojeva posedujem u kolekciji.
Autor: dr Sava Zdravković