BIZIT 2024

SAD odobrile 123 miliona dolara za Polar Semiconductor

Američko Ministarstvo trgovine je finalizovalo garancija od 123 miliona dolara za kompaniju Polar Semiconductor kako bi proširila svoju fabriku u Minesoti. To će omogućiti kompaniji da gotovo udvostruči svoj kapacitet proizvodnje čipova za napajanje i senzore u Sjedinjenim Državama.

PCPress.rs Image

40.000 čipova mesečno

Ova dodela je deo programa subvencija vrednog 52,7 milijardi dolara za proizvodnju poluprovodnika i istraživanja koji sprovodi Bajdenova administracija. Ministarstvo trgovine će distribuirati sredstva na osnovu postignutih prekretnica u Polarinom projektu.

Sekretarka za trgovinu Đina Raimondo je navela da će ova nagrada pomoći u stvaranju nove fabrike u američkom vlasništvu za poluprovodnike za senzore i napajanje. Zatim će  povećati Polarevu proizvodnju sa oko 20.000 čipova mesečno na 40.000, namenjenih potrebama u vazduhoplovstvu, automobilskoj industriji i odbrani.

Država Minesota doprinosi sa 75 miliona dolara proširenju Polara vrednom 525 miliona dolara.

Polar je 70% u vlasništvu kompanije Sanken Electric a 30% u vlasništvu Allegro MicroSystems. Kompanija je u aprilu objavila je da Niobrara Capital i Prysm Capital planiraju da investiraju 175 miliona dolara za otprilike 59% udela u Polar.

Pročitajte i:  Može li Kina da zameni Nvidiju?

Ministarstvo trgovine je dodelilo je više od 35 milijardi dolara za 26 projekata. Tu je uključeno 6,4 milijarde dolara u garancijama za južnokorejski Samsung proširenje proizvodnje čipova u Teksasu. Zatim, 8,5 milijardi za Intel. Zatim, 6,6 milijardi za tajvanski TSMC za izgradnju američke proizvodnje, i 6,1 milijardu za Micron Technology za finansiranje američkih fabrika.

Ministarstvo mora sprovesti dužnu proveru pre nego što finalizuje dodelu sredstava. “Očekujemo da će ovo biti prva od mnogih nagrada koje će uskoro biti finalizovane,” navela je glavna ekonomska savetnica Bele kuće Lejl Brejnard.

Raimondo je dodala: “Uskoro ćete videti više ovakvih nagrada, novca za kompanije u narednim nedeljama i mesecima.”

Zakon o čipovima je iz 2022. godine. Zakon je podržao američki predsednik Bajden. Taj zakon ima za cilj da pojača napore da Sjedinjene Države postanu konkurentnije u odnosu na Kinu i značajno prošire američku proizvodnju čipova. Zakon o čipovima takođe uključuje poreski kredit od 25% za investicije u izgradnju fabrika čipova. Taj kredit je procenjen na 24 milijarde dolara.

Pročitajte i:  Kineski hakari provalili u američke sudske sisteme za prisluškivanje

Izvor: Reuters

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *