Savet: Kako da dobijete instant Windows 10?

Ukoliko niste u žurbi da svoj sistem nadogradite na Windows 10, korišćenje softverske virtualizacije je najbolji način da isprobate novo okruženje bez promene postojeće konfiguracije. Koji god popularni softver za virtualizaciju izaberete (recimo VMware Workstation Player ili Oracle VM VirtualBox), možete instalirati Windows 10 „od nule“, korišćenjem slike instalacionog diska u ISO formatu za podizanje sistema. Potom treba ispratiti kompletan proces instalacije i na kraju dobiti svežu virtuelnu mašinu koja radi pod novim okruženjem.

Windows10VMPostoji i lakši način – instant dodavanje Windows 10 okruženja korišćenjem već instalirane i podešene virtuelne mašine. Za ovo se pobrinuo razvojni tim za novi Web browser Microsoft Edge, koji je kreirao gotove virtuelne mašine i učinio ih dostupnim za slobodan download. Instalacije su dostupne u različitim formatima, za Microsoft HyperV 2012, VirtualBox, Parallels i za VMWare.

Osnovna namena ovih VM je da olakšaju testiranje Microsoft Edge i prethodnih verzija Internet Explorer‑a, ali one sadrže potpuno instalirano Windows okruženje, pa se mogu koristiti i za sve druge potrebe – testiranje okruženja, promene podešavanja, instaliranje aplikacija, itd. Korišćenjem sistemske aplikacije SLMGR (Windows Software Licensing Management Tool) uz odgovarajuće parametre možete jednostavno napraviti privremenu aktivaciju Windows okruženja, ili produžiti trenutni probni period. Na ovaj način se Windows 10 može probno aktivirati na 90 dana, a posle toga resetovati probni period ili početi ponovo od prvobitne VM.

Preporučujemo da pre korišćenja proverite podešavanja virtuelne mašine i eventualno isključite virtualni mrežni adapter, ili prilagodite podešavanja tako da možete kontrolisati mrežni saobraćaj. Ovo se može uraditi pre prvog korišćenja, ili posle inicijalne aktivacije Windows‑a. Na ovaj način se možete osigurati da Windows 10 neželjeno ne zove „kući“ i ne krene sa dovlačenjem brojnih sistemskih dopuna i time optereti Internet vezu.

Gotove virtuelne mašine sa Windows 10 se mogu pronaći na Microsoft Edge sajtu u odeljku Tools, odnosno na adresi dev.modern.ie/tools/vms/windows/. Pored najkorisnijeg paketa koji sadrži Windows 10 i Microsoft Edge, takođe su dostupne i već pripremljene VM sa starijim verzijama Windows‑a i Internet Explorer‑a, recimo od IE6 na Windows XP pa do IE11 na Windows 8.1. Veličina arhivirane virtuelne mašine zavisi od izabrane verzije, a u slučaju Windows 10 potrebno je preneti oko 5 GB, dok je za korišćenje potrebno oko desetak GB slobodnog prostora i računarska konfiguracija dovoljno jaka za komfornu virtualizaciju.

 

 

Facebook komentari:
SBB