Severna Koreja pogođena velikim internet prekidom
Internet u Severnoj Koreji bio je pogođen velikim prekidom koji je trajao nekoliko sati u subotu. To je onemogućilo pristup vladinim i zvaničnim novinskim sajtovima, čime je zemlja bila odsečena od sajber prostora.
Severna Koreja ima jednu od najstrože kontrolisanih internet mreža na svetu
Iako nije potvrđeno šta je izazvalo prekid, istraživači navode da je uzrok verovatno interni, jer su veze preko Kine i Rusije takođe bile pogođene.
Zvanične stranice, uključujući Ministarstvo spoljnih poslova i nacionalnu aviokompaniju Air Koryo, bile su nedostupne pre nego što su se postepeno vratile tokom dana.
Severna Koreja ima jednu od najstrože kontrolisanih internet mreža na svetu. Javnost ima pristup samo zatvorenoj intranet mreži bez veze sa spoljnim svetom, dok samo elita ima pravi internet pristup.
U prošlosti su zabeleženi slični incidenti, ali tada su se sumnjali sajber napadi. Zemlja je poznata po svojim elitnim hakerskim timovima poput Lazarus grupe. Njih vodi obaveštajna služba i optuženi su za sajber napade i krađu kriptovaluta.
Izvor: Reuters