Sovjetska letelica koja je letela ka Veneri pala na Zemlju
Sovjetska letelica Kosmos 482 lansirana je još 31. marta 1972. godine, u vreme Hladnog rata. Bilo je to dakle pre više od 50 godina, a sada se konačno vratila na Zemlju. To doduše nije bio prvobitni plan.

Kosmos 482 ima titanijumski toplotni štit, što znači da je do Zemljine površine verovatno stigla neoštećena. Stručnjaci kažu da komad svemirskog otpada veličine ove letelice uđe u Zemljinu atmosferu u proseku jednom nedeljno. Razlika je u tome što svemirski otpad po ulasku u atmosferu obično sagori. Kada je ova letelica u pitanju – to što je napravljena da se spusti na Veneru je potpuno promenilo stvar.
To znači da ima štit koji je napravljen da izdrži ogromne temperature, i vazdušni pritisak skoro sto puta veći od onog na našoj planeti. Letelica je dakle verovatno ostala neoštećena, a s tom pretpostavkom su se složili i stručnjaci za svemirski otpad iz Evropske svemirske agencije. Deo koji je izdržao sve ove godine nije uspeo da umakne Zemljinoj gravitaciji, a meri oko metar u prečniku i teži oko 495 kilograma.
Pretpostavlja se da je nakon 53 godine Kosmos 482 pala 10. maja 2025. u Indijski okean, u blizini Džakarte u Indoneziji. Ta informacija nije potvrđena, a nije sigurno da ćemo uopšte biti obavešteni o preciznoj lokaciji. Astronom Gianluca Masi je pre svitanja 10. maja snimio letelicu iznad Rima.
U budućnosti se očekuje više ovakvih događaja, budući da je čovek u svemir poslao sve i svašta što će se vremenom pretvoriti u otpad koji kruži oko naše planete. Opasnost po ljude je obično mala, jer otpad sagori, a preostali delovi obično padnu u okean ili u neku nenaseljenu oblast. Kako se količina otpada bude povećavala, beznadnost bi ipak mogla da počne da predstavlja problem, a sve više stručnjaka ističe da bi nefunkcionalni sateliti mogli da oštete i Zemljin ozonski omotač.