PC - Naših 30

Šta smo saznali iz antimonopolskog suđenja FTC-a i Mete

Svedočenja sadašnjih i bivših direktora Mete otkrila su mnogo toga. Meta se suočava sa najvećom pretnjom u svojoj istoriji. Godinama nakon što je Federalna trgovinska komisija (FTC) prvi put tužila društvenu mrežu sa ciljem da razvrgne njene akvizicije Instagrama i WhatsApp-a, suđenje koje će oblikovati budućnost kompanije je konačno počelo.

PCPress.rs Image

FTC protiv Mete

Suđenje je počelo je prošlog meseca kada je izvršni direktor Mark Zakerberg stao na klupu za svedoke, i trajaće nekoliko nedelja.

PC - Naših 30

FTC pokušava da ubedi saveznog sudiju Džejmsa Bozberga da su Metine akvizicije nekadašnjih konkurenata bile antikonkurentske i štetne po potrošače u SAD-u. S druge strane, Meta tvrdi da su Instagram i WhatsApp uspeli da narastu u servise sa milijardu korisnika upravo zahvaljujući njenim investicijama u prethodnoj deceniji.

Iako se ne očekuje da će slučaj biti brzo rešen, suđenje je već otkrilo brojne detalje o unutrašnjem funkcionisanju Mete i njenom pristupu potencijalnim konkurentima. Svedočenja bivših rukovodilaca, kao što su suosnivač Instagrama Kevin Sistrom i bivša izvršna direktorka Šeril Sendberg, osvetlila su prošlost kompanije.

Bivši direktor Instagrama


Akvizicija Instagrama od strane Facebook-a 2012. godine ključni je deo FTC-ovog slučaja protiv Mete. Vlada tvrdi da je Mark Zakerberg kupio Instagram kako bi ga neutralisao kao konkurenciju i sada pokušava da natera Metu da ga proda. Zato je bilo iznenađujuće kada je suosnivač i bivši direktor Instagrama, Kevin Sistrom, svedočio – i nije baš stao u odbranu Mete.

Dok je Zakerberg tvrdio da je Meta pomogla Instagramu da raste, Sistrom je svedočio da je Zakerberg video Instagram kao „pretnju“ rastu Facebook-a i namerno uskraćivao resurse kompanije. „Kao osnivač Facebook-a, imao je emotivan odnos prema tome koja je platforma bolja – Instagram ili Facebook,“ rekao je Sistrom.

Pročitajte i:  Kome su potrebni AI prijatelji na društvenim mrežama?

Šeril Sendberg je mislila da je Zakerberg preplatio Instagram


Facebook-ova odluka da plati milijardu dolara za Instagram aplikaciju bez prihoda i sa svega nekoliko zaposlenih činila se mnogima tada kao preterana. Među skepticima bila je i Zakerbergova tadašnja najbliža saradnica. Suđenje je otkrilo poruku iz 2012. u kojoj Zakerberg pita da li je milijarda dolara previše. Ona je odgovorila: „Da, naravno da je previše.“

Ipak, na sudu je Sendberg rekla da je tada pogrešila. „Danas niko ne bi rekao da smo platili previše za Instagram,“.

Zakerberg je znao da bi kompanija mogla biti razdvojena


U jednoj elektronskoj prepisci iz 2018, Zakerberg je spekulisao da bi kompanija mogla jednog dana biti prisiljena na razdvajanje Instagrama. „Počinjem da se pitam da li je izdvajanje Instagrama jedini način da ostvarimo nekoliko važnih ciljeva,“. „Kako pozivi za razbijanje velikih tehnoloških kompanija jačaju, postoji realna šansa da ćemo biti primorani da izdvojimo Instagram i možda WhatsApp u narednih 5–10 godina.

Zakerberg je razmatrao brisanje liste prijatelja radi većeg angažovanja korisnika


Godine 2022, suočen sa rastućom konkurencijom TikTok-a, Zakerberg je izrazio zabrinutost da Facebook „brzo gubi kulturni značaj“. Kao rešenje, predložio je da se korisnicima jednom godišnje izbrišu liste prijatelja kako bi bili podstaknuti da „počnu iznova“. Taj plan je nazvao „udvostručavanje povezivanja“, kako navodi Business Insider.

Pročitajte i:  Meta predstavila prve Llama 4 AI modele – stiže i „najpametniji” model do sada

Svestan rizičnosti ideje, predložio je da se testira u „manjoj zemlji“. Međutim, Tom Alison, koji nadgleda Facebook aplikaciju, odmah je odbacio ideju kao „neizvodljivu“. Kada je direktno upitan o tome, Zakerberg je rekao: „Nikada to nismo uradili.“ Ipak, sama činjenica da je takva ideja razmatrana dovoljno govori.

Koliko im je TikTok zapravo bio pretnja


Zakerberg je ranije priznao da je Meta bila „spora“ u prepoznavanju opasnosti koju TikTok predstavlja. Međutim, tokom suđenja otkriveni su novi detalji o Metinoj reakciji na uspon ove aplikacije. Sendberg je u svom svedočenju rekla da je Meta već 2018. osećala pritisak od strane TikTok-a. Do 2020, kompanija je uložila više od 500 miliona dolara u razvoj konkurentskog servisa Reels, što je uključivalo zapošljavanje više od 1.000 ljudi.

Zakerberg je istakao da je TikTok brzo postao „veoma hitna“ pretnja za Metu. „Uočili smo da nam je rast drastično usporio,“ rekao je, govoreći o usponu TikTok-a. Iako deluje kao iskreno priznanje, ove izjave bile su i deo Metine pravne strategije: kompanija tvrdi da je TikTok mnogo veća pretnja njenom poslovanju nego što su to ikada bili Instagram ili WhatsApp.

Evropljani ne prihvataju Meta pretplate bez oglasa


Kako je Evropska unija donela strože zakone o tehnološkoj regulativi, giganti poput Mete morali su da prilagode svoje proizvode. Jedna od promena jeste uvođenje verzija Facebook-a i Instagrama bez oglasa, dostupnih samo uz pretplatu. Meta je ovu opciju uvela 2023. godine i nedavno dodatno snizila cenu usled pravnih pritisaka.

Pročitajte i:  Meta sprema novi AI model - Llama 4

Ipak, čini se da pretplate bez oglasa nisu popularne. Na sudu je finansijski direktor Mete, Džon Hegeman, svedočio da je zabeležen „veoma mali interes“, sa svega „oko 0,007 procenata“ korisnika koji su se odlučili na ovu opciju-

Threads skoro da nije dobio sopstvenu aplikaciju


Kandidat Mete za konkurenciju X-u zamalo je završio kao samo još jedna funkcija unutar Instagrama. Prema svedočenju direktora Instagrama i Threads-a, Adama Moserija, Meta je prvobitno planirala da Threads bude deo Instagrama. Ipak, pokazalo se da je to previše „zbunjujuće“, pa su odlučili da razviju zaseban servis. Moseri je priznao da je ta odluka tada izazvala dosta rasprava.

Danas je, međutim, teško osporiti da je Meta donela pravu odluku. Threads je premašio 350 miliona korisnika, a Zakerberg predviđa da će to biti sledeća aplikacija sa milijardu korisnika. Gotovo je nemoguće zamisliti da bi Threads postigao takav uspeh da je ostao samo još jedna funkcija Instagrama.

Izvor: Engadget

Facebook komentari:
Tagovi: , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *