PC Press specijal - Data centri 2025

Tramp menja sajber bezbednost prethodnika

Predsednik Donald Tramp je u petak potpisao izvršnu naredbu kojom se revidiraju i ukidaju politike sajber bezbednosti koje su uspostavili njegovi demokratski prethodnici, Barak Obama i Džo Bajden.

PCPress.rs Image

U informativnom listu Bele kuće, administracija tvrdi da je Bajdenova izvršna naredba 14144 – potpisana nekoliko dana pre kraja njegovog predsedništva – bila pokušaj „da se problematična i ometajuća pitanja uvuku u politiku sajber bezbednosti“.

Villager Quix robotske kosilice

Između ostalog, Bajdenova naredba je ohrabrila agencije da „razmotre prihvatanje digitalnih identifikacionih dokumenata“ kada programi javnog dobra zahtevaju identifikaciju. Tramp je povukao taj deo naredbe, a Bela kuća sada kaže da ovaj pristup rizikuje „široko rasprostranjenu zloupotrebu omogućavajući ilegalnim imigrantima da nepravilno pristupe javnim davanjima“.

Međutim, Mark Montgomeri, viši direktor Centra za sajber i tehnološke inovacije Fondacije za odbranu demokratija, rekao je za Politiko da „fiksacija na ukidanje obaveza digitalnih identifikacionih dokumenata daje prioritet sumnjivim imigracionim koristima u odnosu na dokazane koristi od sajber bezbednosti“.

Što se tiče veštačke inteligencije, Tramp je uklonio Bajdenove zahteve u vezi sa testiranjem upotrebe veštačke inteligencije za odbranu energetske infrastrukture, finansiranjem federalnih istraživačkih programa u vezi sa bezbednošću veštačke inteligencije i usmeravanjem Pentagona da „koristi modele veštačke inteligencije za sajber bezbednost“.

Pročitajte i:  Amazon investira u dostavu u ruralne zajednice

Bela kuća opisuje svoje poteze u vezi sa veštačkom inteligencijom kao preusmeravanje strategije veštačke inteligencije za sajber bezbednost „ka identifikovanju i upravljanju ranjivostima, a ne na cenzuru“. (Trampovi saveznici iz Silicijumske doline su se više puta žalili na pretnju od „cenzure“ veštačke inteligencije.)

Trampova naredba je takođe uklonila zahteve da agencije počnu da koriste kvantno otpornu enkripciju „čim je to praktično izvodljivo“.

Izvor: TechCrunch

Facebook komentari:
Tagovi: , , , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *