PC - Seminar 2025

Utvrđeno da pametni telefoni nisu opasni za decu

Već se neko vreme raspravlja o tome da li su pametni telefoni uništili čitave generacije, a jedna nova studija koju su sproveli eksperti sa Univerziteta u Južnoj Floridi konačno donosi dobre vesti.

PCPress.rs Image

Ono što su neke prethodne generacije radile uživo, na ulici ili u parku, klubu ili biblioteci, današnje uglavnom obavljaju na raznim online platformama. Svakojake aplikacije im omogućavaju da razmenjuju fotografije i video snimke, glasovne poruke, jer za tekstualne navodno nemaju vremena. Tako mlađi svoje slobodno vreme provode po sobama, ne ispuštajući telefon iz ruku, što je i razumljivo, budući da ne znaju za život bez ovih uređaja. To ne zvuči dobro, ali su naučnici sa Univerziteta u Južnoj Floridi utvrdili da ipak nije sve tako crno.

Radi se o tome da su uspeli da korišćenje pametnih telefona dovedu u vezu sa pozitivnim uticajima na mentalno zdravlje, a u istraživanju je učestvovalo 1.500 ispitanika starosti između 11 i 13 godina. Utvrdili su da deca koja koriste pametne telefone imaju bolje mišljenje o sebi, provode više vremena s prijateljima i ređe prijavljuju simptome depresije. Ističe se da nivo porodičnih prihoda ne utiče na ove rezultate, jer je utvrđeno da deca iz bogatijih kuća ređe koriste pametne telefone.

Pročitajte i:  Zakerberg jednom hteo da izbriše sve prijatelje

Kreatori istraživanja kažu da su studiju započeli s očekivanjem da utvrde slično što su i mnogi pre njih – da pametni telefoni truju dečje umove. Ispostavilo se da su rezultati potpuno drugačiji, ali to ne znači da bi deci trebalo omogućiti neograničen pristup uređajima. Važan je i način na koji se pameti telefoni koriste, posebno kada se radi o deljenju stvari na društvenim mrežama – deca koja često dele stvari češće imaju simptome anksioznosti i problema sa spavanjem.

PCPress.rs Image

Mnoga istraživanja ukazuju na to da su upravo socijalne platforme razlog za to što su tinejdžeri pod stresom i što pate od depresije (pogođene su i mnoge odrasle osobe). Nisu dakle pametni telefoni problem, već način na koji se koriste. Kao i svaka druga stvar na svetu mogu da budu dobre sluge, ali i zli gospodari.

Roditeljima se preporučuje da deci ne dopuštaju da spavaju s telefonima u blizini, te da postuju na društvenim platformama, posebno Instagramu i TikToku. Sledeći korak je studija koja će obuhvatiti čak osam hiljada subjekata koje će naučnici pratiti u narednih 25 godina.

Facebook komentari:

PC - Naših 30
Tagovi: , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *