Uzbunjivačica javlja: Kompanija Meta sarađivala s Kinom
Uzbunjivačica iz kompanije Meta, bivša izvršna direktorka Sarah Wynn-Williams, je u svedočenju pred američkim senatorima svedočila o tome da je kompanija Meta ugrozila nacionalnu bezbednost kako bi sklopila posao s Kinom. Ugovor je navodno vredan 18 milijardi dolara.

Moglo je dakle da se čuje da je Meta sarađivala s kineskom vladom, delila informacije, čak pomagala u sprovođenju cenzure. Wynn-Williams je tokom svedočenja rekla da su dok je radila u kompaniji napravili strogo poverljivu inicijativu pod imenom „Projekat Aldrin“. Ovo ne iznenađuje ako se ima u vidu da je Zuckerberg više puta izjavljivao kako bi voleo da dobije pristup kineskim korisnicima, čak je u nekom trenutku počeo da uči i mandarinski, ali ipak nije mala stvar.
Zuckerberg je navodno učinio mnogo više od učenja jezika, budući da je Wynn-Williams rekla kako je više puta prisustvovala situacijama u kojima su izvršni direktori kompanije Meta direktno ugrozili bezbednost Sjedinjenih Američkih Država. Iz kompanije su ove i sve ostale tvrdnje demantovali, te su istakli da Meta nije krila želju da posluje u Kini, ali da uprkos tome danas tamo nema svoje servise.
Ističe se da Meta ipak ubira prihode od oglašivača iz Kine, što znači da im verovatno ustupa nekakve korisničke podatke. I to nije sve – tokom svedočenja je moglo da se čuje i da je Meta navodno učestvovala u kreiranju alata uz pomoć kojih su cenzurisani oni koji su kritikovali Komunističku partiju Kine, a nisu bili pošteđeni ni oni koji su iz zemlje pobegli, na primer disident Guo Wengui čiji je Facebook nalog u nekom trenutku čak i obrisan.
Wynn-Williams je u martu objavila memoare pod naslovom “Careless People”, a knjiga prati ono što se događalo dok je radila u kompaniji koja se u to vreme zvala Facebook. Meta je podnela tužbu i uspela da pobedi u procesu koji je privremeno sprečio promovisanje knjige. S pravom se postavlja pitanje zašto je to bilo važno ako ono što bivša direktorka iznosi nije tačno.