BIZIT 11 - prvi dan

YouTube kreatori iznenađeni što AI uči iz njihovih videa

Već nam je neko vreme poznato da AI sistemi ništa ne izmišljaju sami, već da sve uče iz onoga što su ljudi uradili pre njih. Iz toga su nastali mnogi problemi, pa su se neki od najpopularnijih pisaca već usprotivili toj praksi. Red je došao i na YouTube kreatore.

PCPress.rs Image

Od AI kompanija se odavno traži da prestanu da koriste dela ljudskih pisaca bez pristanka i potpisa pravog autora. O problemu autorskih prava se govori od samog početka, budući da AI sistemi nemaju moć kreativnog mišljenja, pa jednostavno kopiraju ono iz čega su učili. Otvoreno pismo je poslato iz najvećeg američkog udruženja pisaca, a upućeno je izvršnim direktorima kompanija OpenAI, Alphabet, Meta, Stability AI i IBM.

Zahteva se da obezbede dozvolu pre nego što iskoriste nečiji književni rad i da autorima plate za ono što su već iskoristili. Knjiga se ne piše preko noći, a književnost je u opasnosti – profit je odavno važniji od umetničke vrednosti, a predviđa se da će se problem s novim AI sistemima dodatno pogoršati.

Pročitajte i:  Australija uvodi minimalnu starosnu granicu za korišćenje društvenih medija

Nedavno se saznalo da nisu samo AI kompanije te koje korite tuđi rad bez dozvole i naknade – AI modeli iz kompanija Apple, Salesforce, Anthropic, te drugih su trenirani na desetinama hiljada YouTube videa bez dozvole kreatora sadržaja. Time su narušile i pravila korišćenja platforme.

PCPress.rs Image

U treniranju AI modela su korišćeni sadržaji iz kolekcije „The Pile” neprofitne kompanije EleutherAI. U njoj se nalaze knjige, Wikipedia članci, i još mnogo toga. Utvrđeno da je u zbirci i 173.536 YouTube videa sa preko 48 hiljada kanala. Vlasnici sadržaja su iznenađeni, budući da ih niko ništa nije pitao, a ovo saznanje još jednom pokreće pitanje kome treba AI koji uči od ljudi, i to bez dozvole i novčane naknade?

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , ,