Top50 2024

Pregled Android aplikacija – Battery Calibration

„Kuvanje“ ROM‑ova u Android komuni dostiglo je neslućene proporcije. Nema tog telefona koji ne može da se root‑uje i da mu se ubaci custom sistemski softver koji sa sobom donosi nove mogućnosti, brži rad, paletu alternativnih programa… Kod pojedinih modela ceo postupak toliko je jednostavan da se svodi na nekoliko klikova mišem ili tapova po ekranu. Osim što gubite garanciju na uređaj, u većini slučajeva ne možete da pokvarite ništa, ali potencijalno pravite jedan problem…

Battery Calibration 1.2Naime, često nakon flešovanja ROM‑a dolazi do znatno kraćeg trajanja baterije i to u situacijama kada se telefon koristi na uobičajen način. Mnogi će brže pražnjenje akumulatora pripisati manjkavostima neoficijelnog ROM‑a, ali to uglavnom nije slučaj. Problem nastaje zato što u memoriji telefona ostaje naročit fajl – batterystats.bin, koji je sadržajem vezan za prethodno korišćeni ROM. Zapravo, tu se nalaze podaci o kalibraciji baterije koje je potrebno obrisati kako bi novopostavljeni sistem ustanovio sveže podatke.

Korisnici bruje o programu Battery Calibration (goo.gl/nBTDd) koji svoj posao radi efikasno i brzo. Sve što treba da uradite jeste da napunite bateriju do kraja i potom pritisnete odgovarajuće dugme na ekranu. Dok pucnete prstima proces je gotov. Autori preporučuju da se nakon toga telefon koristi dok se baterija potpuno ne isprazni, a da se onda napuni do 100 procenata i to bez prekidanja.

Pročitajte i:  Xiaomi 14T i 14T Pro: T kao Terminator

A šta na sve ovo kaže struka? Google‑ovi programeri tvrde da brisanje batterystats.bin fajla ne donosi apsolutno ništa, pošto on i ne služi za skladištenje informacija o kalibraciji baterije. Ako je njima verovati, u fajlu se se nalaze upravo oni podaci koje možete da vidite otvaranjem sistemske sekcije Battery Usage. Ko je u pravu? Ostavljamo vam da sami proverite…

Vladimir Pisodorov

(Objavljeno u časopisu connect 26)

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: ,