BIZIT 11 - prvi dan

Kako koristiti AI za planiranje sledećeg odmora

Planiranje odmora bi, u teoriji, trebalo da bude zabavno. Međutim, sastavljanje liste aktivnosti za putovanje može biti vremenski zahtevno i stresno, posebno ako ne znate odakle da počnete.

PCPress.rs Image

AI alati mogu biti korisni za sve, od rezervacije letova do prevođenja jelovnika

Srećom, tehnološke kompanije se takmiče u stvaranju alata koji vam mogu pomoći u tome. Putovanja su postala jedna od najpopularnijih upotreba za AI koje Google, Microsoft i OpenAI često ističu u demonstracijama, a firme poput Tripadvisora, Expedia i Booking.com-a počele su da lansiraju AI proizvode za planiranje odmora. Iako AI agenti koji mogu upravljati celim procesom planiranja i rezervacije vašeg odmora još nisu tu, trenutna generacija AI alata je prilično korisna za pomoć u različitim zadacima, kao što su kreiranje itinerera ili osvežavanje vaših jezičkih veština. AI modeli su skloni izmišljanju informacija, što znači da uvek treba dvaput proveriti njihove predloge. Ipak, mogu biti veoma korisni.

Sužavanje mogućih destinacija za odmor

Prvo i osnovno: morate odabrati gde želite da putujete. Lepota velikih jezičkih modela (LLM) kao što je ChatGPT je u tome što su trenirani na velikim količinama internetskih informacija, što znači da mogu brzo sažeti informacije koje bi ljudima oduzele sate istraživanja u jednostavne pasuse. Ovo ih čini odličnim alatima za pravljenje liste mesta koja biste želeli da posetite. Što specifičniji budete u svom zahtevu, to će rezultati biti relevantniji — na primer, ako chatbotu kažete da želite predloge za destinacije sa toplom klimom, plažama pogodnim za decu i aktivnim noćnim životom (kao što su Meksiko, Tajland, Ibica i Australija), dobićete relevantnije predloge. Međutim, s obzirom na sklonost AI modela ka izmišljanju informacija — poznato kao halucinacija — vredi proveriti da li su informacije o predloženim lokacijama i potencijalnim aktivnostima tačne.

Pročitajte i:  Da li znamo koliko AI ugrožava planetu?

Kako koristiti: Otvorite vaš omiljeni LLM — ChatGPT, Gemini ili Copilot su neki od dostupnih modela — i zatražite da predloži lokacije za odmor. Uključite važne detalje kao što su temperature, lokacije, dužina putovanja i aktivnosti koje vas zanimaju. Na primer: „Predloži listu lokacija za dvoje ljudi koji idu na dvonedeljni odmor. Lokacije treba da budu tople tokom jula i avgusta, smeštene u gradu ali sa lakim pristupom plaži.“

Odabir mesta za posetu dok ste tamo

Kada stignete na odmor, možete koristiti alate kao što su ChatGPT ili Googleov Gemini za kreiranje itinerera za jednodnevne izlete. Na primer, možete koristiti zahtev kao što je „Daj mi itinerer za dan vožnje iz Firence po okolini Kjantija. Uključi neka srednjovekovna sela i vinariju, i završi sa večerom u restoranu sa dobrim pogledom.“ Kao i uvek sa LLM-ovima, što specifičniji budete, to bolje. I da budete sigurni, trebalo bi da uporedite konačni itinerer sa Google Maps-om kako biste proverili da li redosled predloga ima smisla.

Pored LLM-ova, dostupni su i specijalizovani alati koji vam mogu pomoći da procenite uslove koje možete očekivati, uključujući vreme i saobraćaj. Ako planirate odmor u gradu, možda ćete želeti da proverite Immersive View, funkciju za Google Maps koju je Google lansirao prošle godine. Koristeći AI i računarsku viziju, kreira se 3D model koji prikazuje kako će određena lokacija u podržanom gradu izgledati u određeno vreme dana do četiri dana unapred. Zato što može koristiti vremenske prognoze i podatke o saobraćaju, može vam pomoći da predvidite da li će bar na krovu biti u suncu sutra uveče ili je bolje da izaberete drugu rutu za vožnju vikendom.

Pročitajte i:  Vertiv predstavio rešenje za upravljanje i nadzor temeljeno na oblaku: Vertiv™ Environet™ Connect

Kako koristiti: Proverite da li je vaš grad na ovoj listi. Zatim otvorite Google Maps, navigirajte do područja koje vas zanima i odaberite Immersive View. Biće vam prikazana interaktivna mapa sa opcijom da promenite datum i vreme dana koje želite da proverite.

Provera letova i smeštaja

Kada ste odlučili gde ćete ići, sledeći korak je rezervisanje letova i smeštaja. Mnogi sajtovi za rezervaciju putovanja integrisali su AI chatbotove na svoje veb-sajtove, od kojih je većina pokrenuta ChatGPT-om. Ali ako niste posebno vezani za korišćenje određenog sajta, može biti korisno sagledati širu sliku. Pretraživanje letova na više browser tabova može biti zamorno, ali Googleov Gemini ima rešenje. Model se integriše sa Google Flights i Google Hotels, povlačeći informacije u realnom vremenu od Googleovih partnerskih kompanija na način koji olakšava poređenje vremena i, što je ključno, cena. Ovo je brz i jednostavan način za pretragu letova i smeštaja u okviru vašeg budžeta. Kada otvorite Gemini (možda će vam biti potrebno da se prijavite na Google nalog da biste to uradili), otvorite postavke i idite na Extensions da proverite da li je Google Flights & Hotels omogućeno. Zatim se vratite na glavnu stranicu Gemini i unesite svoj upit, navodeći odakle letite, gde idete, dužinu boravka i sve troškovne zahteve koje želite da podelite. Ako ste ljubitelj proračunskih tabela, možete zamoliti Gemini da izveze plan u Sheets, koji zatim možete deliti sa prijateljima i porodicom.

Vežbanje jezičkih veština

Verovatno ste čuli da je najbolji način da poboljšate strani jezik, vežbanje govora. Međutim, tutori mogu biti skupi, a možda ne znate nikoga ko govori jezik koji pokušavate da naučite. Prošle godine, OpenAI je ažurirao ChatGPT kako bi omogućio korisnicima da razgovaraju sa njim. Možete ga isprobati putem aplikacije ChatGPT za Android ili iOS. 

Pročitajte i:  AMD prestigao Intel u Data centar segmentu

Kako koristiti: Preuzmite aplikaciju ChatGPT i pritisnite ikonu slušalica desno od trake za pretragu. Ovo će pokrenuti glasovni razgovor sa AI modelom.

Prevođenje u pokretu

Google je integrisao svoju moćnu tehnologiju prevođenja u kameru, omogućavajući vam da jednostavno usmerite kameru telefona ka nepoznatoj frazi i vidite je prevedenu na engleski. Ovo je posebno korisno za dešifrovanje jelovnika, saobraćajnih znakova i imena prodavnica dok ste u pokretu.

Pisanje online recenzija (i opisa na društvenim mrežama)

Pozitivne recenzije su odličan način da mala preduzeća istaknu prednost u odnosu na konkurenciju na internetu. Ali pisanje ih može biti vremenski zahtevno, pa zašto ne biste zatražili pomoć AI-a?

Kako koristiti: Recite chatbotu kao što su Gemini, Copilot ili ChatGPT šta vam se svidelo u određenom restoranu, vođenju ture ili destinaciji kako biste olakšali pisanje kratkog pregleda. Što specifičniji budete, to bolje. Postavite modelu upit poput: „Napiši pozitivnu recenziju za Old Tavern u Mikonosu, Grčka, koja spominje ukusne lignje“. Iako verovatno nećete želeti da kopirate i nalepite čitav odgovor chatbota, može vam pomoći sa strukturom i fraziranjem vaše recenzije.

Slično tome, ako imate problema sa smišljanjem opisa za Instagram postove o vašim putovanjima, traženje pomoći od istih LLM-ova može biti dobar način da prevaziđete kreativnu blokadu.

Izvor: Technologyreview

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , ,