Microsoft licenciranje: pitanja i odgovori
Nabavke računara za firmu usko su povezane sa licenciranjem softvera – svaki računar treba da bude pokriven legalnim operativnim sistemom i opremljen korisničkim programima koji su potrebni za određeno radno mesto, a da se pri tome troškovi održe u prihvatljivim okvirima tj. da se ne kupuje više od onoga što je realno potrebno.
Korišćenje licenciranog softvera je pre svega zakonska obaveza, za čije su kršenje predviđene ozbiljne kazne. Ali, treba razmišljati i korak dalje od toga: za profesionalan rad potreban je kvalitetan softver na koji se možemo osloniti, kao i podrška proizvođača i njegovih domaćih partnera.
Priručnik za licenciranje softvera objavljen je u PC Press-u 176, ali je kao posebno izdanje distribuiran i dodatnim kanalima. U okviru PC Press-a, redakcija je pripremila i poseban dodatak koji obuhvata najčešća pitanja korisnika i odgovore na njih. Kako posebno izdanje o licenciranju ne sadrži ovaj odeljak, dodatne informacije o licenciranju i legalizaciji možete pročitati na našem online servisu.
Mogu li da legalizujem softver u firmi kupovinom OEM verzije Microsoft Windows‑a?
Ne. OEM Windows se isključivo prodaje uz novi PC. Kupovina Windows‑a OEM za postojeći računar predstavlja kršenje licencnog prava tog proizvoda (EULA) i kršenje zakona. Microsoft za legalizaciju nudi GGK i GGW licence, a možete kupiti i Windows u kutiji.
Kupili smo računar sa OEM verzijom Windows‑a 7, možemo li umesto tog Windows-a koristiti stariju verziju XP?
Ukoliko ste kupili računar sa Professional ili Ultimate verzijom Windows‑a 7, imate tzv. downgrade pravo, tj. možete da koristite Microsoft Windows XP. Za detalje oko realizacije tog prava obratite se svom prodavcu računara. Pomenimo da u tim verzijama Windows‑a 7 imate i XP Mode, koji možete koristiti bez reinstalacije i potpuno besplatno.
Moje preduzeće je legalizovalo računare nedavnom kupovinom GGW paketa. Šta da radim kod kupovine novih računara da bih prošao jeftinije?
Uvek je najpovoljnije da Windows i Microsoft Office kupite uz računar (OEM verzije). Tako je softver profesionalno instaliran, a košta manje od kasnije kupovine GGW/GGK licence.
Da li kupovinom GGK/GGW licence mogu da koristim prethodne verzije Windows‑a na računaru (downgrade pravo)?
GGK proizvod nema downgrade pravo, dok GGW ima downgrade pravo na prethodne Professional verzije Windows‑a: Windows Vista Business, Windows XP Professional i Microsoft Windows 2000 Pro.
Da li kupljenu GGK ili GGW licencu mogu da prenesem na novi računar?
Ne. I GGK i GGW se vezuju uz odgovarajući PC na isti način kao i OEM Windows i ne mogu se prenositi na drugi ili novokupljeni računar. Poreska inspekcija kontroliše i upoređuje datume na fakturama za računare i kupljeni legalizacijski softver.
Da li je Windows Starter dozvoljen za legalizaciju?
Ne. Microsoft Windows Starter je OEM proizvod, pa bi legalizacija ovim proizvodom značila kršenje licencnih prava i zakona.
Ukoliko kupim GGK/GGW licencu za legalizaciju, a na računaru već imam instaliranu piratsku verziju, da li moram reinstalirati sistem?
Ne mora se reinstalirati sistem, ali je preporučeno da se promeni product key, kako bi operativni sistem bio prepoznat, što donosi mogućnost update‑a i druge pogodnosti. Ovaj broj se menja desnim klikom na Computer, izborom stavke Properties i klikom na Change product key u dnu ekrana.
Da li mogu koristiti Microsoft Office 2010 Starter za legalizaciju?
Ne. Office 2010 Starter se isporučuje isključivo na novim računarima. Ipak, ako je korisnik dobio Office 2010 Starter uz nov PC, neograničena upotreba tog softvera je legalna.
Posedujem, pored Windows‑a, i nelegalni Office. Koji Microsoft proizvodi se mogu koristiti za legalizaciju Office‑a?
Bilo koja verzija Office‑a kroz FPP, OLP i OVS ugovor.
Šta raditi ukoliko u firmi ima nekoliko računara na kojima se koriste Windows XP i Office 2003? Želeli bismo da za sada ostanemo na njima, jer su računari hardverski preslabi za noviju verziju operativnog sistema?
Ako uđete u OVS ugovor, on se odnosi na sve računare u firmi na kojima se koristi Microsoft‑ov softver, uz neke precizno definisane izuzetke. Ukoliko su neki od računara preslabi da bi se na njima koristio Windows 7, OVS ugovor omogućava downgrade, tj. da se legalno koriste i ranije verzije Windows‑a i Office‑a.
Korisnik poseduje OVS (OLP) ugovor sa odgovarajućim brojem Windows Upgrade i Office Pro licenci. Ipak na svim računarima nema „podlogu“ tj Windows OEM, GGK, GGW. Da li je korisnik ispravno licenciran?
Ne. Takav korisnik krši licencno pravo i zakon. Da bi bio pravilno licenciran, korisnik mora da ima Windows OEM, FPP, GGK ili GGW kao „podlogu“ na svakom računaru koji poseduje, a za njih ima OVS ili OLP ugovor.
Posedujem notebook računar kupljen u Nemačkoj, sa legalnim Windows Vista Business operativnim sistemom lokalizovanim za nemački jezik. Mogu li da ga zamenim za englesku verziju?
Uz računar ste dobili OEM verziju Microsoft Windows‑a koju možete koristiti samo kao takvu, nema mogućnosti da je zamenite za verziju na nekom drugom jeziku. Možete kupiti Windows 7 Upgrade po FPP programu.
Da li možemo da na jednom računaru koji je ušao u OVS ugovor (sa ostalih 9 u firmi), bez Office‑a i CAL licenci, da instaliramo Office, legalno kupljen preko OLP licence?
Da. Možete „mešati“ različite programe za licenciranje u firmi, važno je samo da sav softver bude pokriven licencama.
Da li firma kod kupovine novog računara može da kupi Microsoft Windows 7 Home Premium u OEM varijanti?
Da. Sve legalno kupljene verzije Microsoft Windows operativnog sistema mogu koristiti kako privatna lica, tako i firme ili organizacije.
Pingback: Licenciranje Microsoft proizvoda | Ranko Raičević