Bitkoin prevaranti pretili bombama
Poslednji talas na polju internet prevara predstavlja lanac spam mejlova koje napadači šalju javnim ustanovama u zemljama u kojima se govori engleski jezik, te žrtvama prete detonacijama bombi koje su navodno postavljene u zgradama u kojima se nalaze. Nakon što im saopšte da se u njihovoj zgradi nalazi eksplozivna naprava, zahtevaju otkupninu u Bitkoinima, tvrdeći da će eksploziv biti uklonjen nakon što se tražena suma bude našla u njihovom digitalnom novčaniku.
Nema dokaza da su prave bombe ikada bile u igri, ali su pretnje izazvale brojne evakuacije širom Sjedinjenih Američkih Država, Kanade i Novog Zelanda. Neki mejlovi koji sadrže pomenute pretnje već su se našli online, te može da se vidi da napadači prete detonacijom i upozoravaju žrtvu „da ne gubi vreme“. Od žrtve se traži da uplati 20 hiljada dolara u Bitkoinima do kraja dana u kojem je mejl primljen, te se dodaje da će osoba koja je postavila eksploziv isti i aktivirati u slučaju da primeti policiju ili bilo kakvo neobično ponašanje. Na kraju mejla stoji da napad „nije ništa lično“, te da „se radi samo o poslu“. Poruka uključuje i informacije o digitalnom novčaniku napadača, a još uvek nije poznato da li je neko do sada uplatio traženu sumu.
MSP and partner agencies on federal and local levels are conducting risk assessment procedures regarding the threats and will determine appropriate responses. NO indications of any explosives located or detonated to this point. We will continue to communicate info when available. https://t.co/fPXhNy2vPF
— Mass State Police (@MassStatePolice) December 13, 2018
Utvrđeno da adrese u mejlovima upućuju na bar tri različita novčanika, a kreiranje odvojenih novčanika za svaki napad je tipično ponašanje kada su ransomware napadi u pitanju, budući da napadači tako lakše vode evidenciju koje su mete uplatile otkup.
U vreme sve češćih terorističkih napada, te pucnjava u školama, ovakve pretnje se shvataju ozbiljno, pa svaki preteći mejl podrazumeva i evakuaciju, te druge komplikovane procedure čiji je cilj da se utvrdi da li se u nekoj zgradi uopšte nalaze eksplozivne naprave kojima se preti u mejlovima.
JUST IN – Washington DC @MayorBowser confirms wave of bomb threats
NOT CREDIBLE
• They were ALL sent via email
• Asked for a Bitcoin ransom
• NO explosive devices found in DC
Mayor's statement below: @WUSA9 #breaking pic.twitter.com/w0puqOVJhO— Mike Valerio (@MikevWUSA) December 13, 2018
Izvor: The Verge