Dejan Kastelic: U susret novim izazovima
Nakon skoro četiri godine veoma uspešnog rukovođenja tehnološkim sektorom najmlađeg mobilnog operatera na tržištu, Dejan Kastelic je preuzeo novu poziciju u okviru Telekom Austrija Grupe, kao CTO u bugarskom Mobiltelu. Tim povodom zamolili smo Dejana da se osvrne na dosadašnja iskustva i postignuća u kompaniji Vip mobile, trendove u telekomunikacijama i na nove poslovne izazove koji ga očekuju u Sofiji.
CTO poziciju u Vipu ste preuzeli na samom početku 2012. godine, iz kompanije IBM Slovenija. Kakav ste prvi utisak stekli o kompaniji?
O Vipu sam dosta toga znao i pre dolaska u Srbiju, pogotovo o tehnološkim inovacijama poput uvođenja prve 3G HSPA+ mrežne tehnologije za brzi prenos podataka i HD kvaliteta zvuka razgovora u 2G i 3G mreži. Takođe, Vip mi je bio poznat i kao pobednik prvog nezavisnog testiranja kvaliteta mreže sprovedenog od strane vašeg cenjenog magazina i kompanije P3 u 2011. godini. Sve ovo je ispred mene postavilo veliki izazov da na pravi način preuzmem rukovođenje celokupnom Vip tehnologijom i infrastrukturom i nastavim strategiju inovacija i kvaliteta koju kompanija neguje od samog početka.
Sećam se da smo samo nekoliko meseci od mog dolaska organizovali veliki događaj za javnost povodom petogodišnjice kompanije i da sam tada imao priliku da predstavim i vodim demonstraciju brzine i mogućnosti 4G mreže koja je te 2012. godine za tržište još uvek bila u domenu naučne fantastike. Tada sam shvatio da sam postao deo tima izuzetnih profesionalaca, ali i velikih entuzijasta koji se trude da korisnicima u Srbiji prvi omoguće pristup najnovijoj tehnologiji i uslugama.
Kakve ste ciljeve pred sebe postavili i da li ste ih ostvarili? Kako danas vidite Vip kada su u pitanju mreža i inovacije?
Kada sam došao u Beograd shvatio sam da, i pored svih dostignuća i vrlo merljivih parametara kvaliteta, percepcija Vip mreže nije bila idealna što je predstavljalo dodatnu prepreku koju je trebalo savladati. Kao najmlađi operater na tržištu morali smo od nule da postepeno gradimo svoju infrastrukturu u Srbiji, uz ogromne investicije, zastarelu regulativu i preobimnu administraciju i birokratiju. Bilo je potrebno određeno vreme i dosta truda i rada dok nismo dostigli veoma visok nivo kvaliteta i pouzdanosti naše mreže koju konstantno unapređujemo. Mogu slobodno da kažem da sada imamo veoma konkurentnu mrežu, tehnologiju i servise u odnosu na dva velika, respektabilna operatera koja su duže na tržištu. Samo do kraja ove godine Vip će uložiti oko 30 miliona evra u modernizaciju i širenje mreže na svim tehnologijama kako bismo korisnicima obezbedili veću pokrivenost signalom na otvorenom i unutar objekata, bolji kvalitet razgovora i najbrži mobilni internet.
Danas možemo da se pohvalimo i činjenicom da naša 3G HSPA+ mreža pokriva više od 82 odsto populacije, da smo prvi u Srbiji pustili u upotrebu 4G LTE mrežu i da smo pioniri u zemlji i regionu u primeni NFV tehnologije koja predstavlja budućnost telekomunikacija.
Još jedan od ciljeva i izazova je bio da zajedno sa celim timom održim Vipov duh „izazivača“ jer smo tržište navikli da prvi ponudimo najkonkurentnije i najinovativnije proizvode i usluge. Za osam godina poslovanja uspeli da dostignemo tržišno učešće od 22,5 odsto i više od dva miliona korisnika nam poklanja svoje poverenje.
Ono na šta sam posebno ponosan je činjenica da je naša posvećenost inovacijama prepoznata i van granica Srbije i to od strane najuglednijih međunarodnih institucija. Nedavno smo dobili Global Telecoms Business nagradu u Londonu za prikaz usluge prenosa glasa preko LTE tehnologije u prvom virtualizovanom mrežnom okruženju. Tu je i Leading Lights nagrada koja nam je dodeljena u Čikagu za najinovativniju strategiju virtualizacije mrežnih funkcija (NFV).
Siguran sam da će korisnici i stručna javnost nastaviti da cene naš trud da podignemo standarde mobilnih komunikacija u Srbiji.
Šta mozemo da očekujemo od 4G razvoja i budućih usluga?
Pre svega 4G tehnologija je ključna za digitalizaciju i napredak celokupnog društva i ekonomije jer će obezbediti nove investicije u razvoj telekomunikacione infrastrukture, ubrzaće komunikaciju, olakšati poslovanje i poboljšati kvalitet života građana. Tako da razvoj i primena mreže četvrte generacije u Srbiji prevazilazi komercijalne interese i predstavlja zadatak od opšteg dobra. To dobro prepoznaju i nadležno Ministarstvo i regulator, pa smo tokom dugotrajnog procesa uvođenja nove tehnologije imali njihovo puno razumevanje i podršku.
Vip je 4G LTE mrežu tek nedavno uveo u Srbiju, raspoloživost kompatibilnih uređaja je još uvek na niskom nivou, a korisnici tek treba da prepoznaju sve prednosti i mogućnosti nove mrežne tehnologije. Na samom početku fokusirali smo se na brzinu prenosa podataka, kao i da u skladu sa potrebama adaptiramo tarife i omogućimo odlično korisničko iskustvo u novoj mreži, uz ponudu uređaja za svačiji džep. Signal Vipove mreže četvrte generacije se u ovom trenutku emituje sa oko 180 lokacija pokrivajući najveći deo Beograda, celo Pančevo, delove Kopaonika i Zlatibora, a plan je da se u narednim fazama proširi prvo po većim gradovima Srbije. Sama dinamika širenja pokrivanja će zavisiti i od brzine kojom će se povećavati udeo 4G LTE uređaja u korisničkoj bazi, odnosno potrebe tržišta za naprednim servisima prenosa podataka.
Svakako, 4G je osnova za uvođenje naprednijih i još inovativnijih usluga za korisnike, poput prenosa glasa u HD kvalitetu putem mobilne mreže (VoLTE) koju smo nedavno i testirali i predstavili javnosti.
Kako vidite globalna kretanja u Telco sferi i da li možete da nam kažete bar neke stvari koje možemo da očekujemo u bližoj budućnosti?
Mreže budućnosti moraju da podrže ogromne količine prenosa podataka u jedinici vremena, što podrazumeva još veće zbližavanje i saradnju IT i telekomunikacione indudstrije u vidu NFV, cloud, SMART ili M2M rešenja.
Komunikacija između uređaja, tzv Internet svih stvari, nije naučna fantastika, to je realnost u svetu ali i sve više kod nas. 4G LTE mreža nudi pouzdanu konekciju i brzinu veze, pa se mnogo uređaja i korisnika mogu istovremeno povezati u realnom vremenu. Zamislite automobil koji je putem LTE mreže povezan sa drugim vozilom koje automatski pali kočnicu ako prepozna da se nalaze opasno blizu jedno drugog na auto putu. Radi se i na konceptu tzv. pametnih gradova, gde su u na primer u stanovima svi kućni uređaji međusobno povezani, pa vi kad se vraćate sa posla unapred možete da upalite klima uređaj, namestite grejanje ili upalite mikrotalasnu rernu. Mogućnosti su neograničene, i sve će ovo biti dostupno u ne tako dalekoj budućnosti.
U narednih nekoliko godina očekuje se sve veća primena self defined i self optimized mreža kao i potpuna adaptacija i usvajanje LTE‑a svuda oko nas, a u nekom kasnijem periodu i implementacija 5G mreže.
Pošto je Bugarska mnogo veće tržište od Srbije, kakvi Vas novi izazovi očekuju tamo?
Mtel je jedna od najvećih kompanija u okviru Telekom Austrija Grupe. Postoje već 20 godina, lideri su na tržištu i imaju dvostruko više korisnika u odnosu na Vip, preko 4 miliona. U pitanju je operater koji nudi ceo portfolio konvergentnih usluga što je već dovoljno veliki tehnološki izazov.
Bugarsko tržište je kompleksno i napredno a konkurencija veoma jaka. Moj cilj je da u tako veliki sistem donesem novu, svežu energiju i da i tu postanemo „izazivač“ koji donosi inovacije za korisnike i tržište u celini. To se neće dogoditi preko noći, ali sa iskustvom i energijom koju nosim iz Srbije ništa nije nemoguće.
Autor: Voja Gašić