Finska daščica
Odiseja kompanije Nokia sa operativnim sistemima namenjenim pametnim telefonima ni izbliza nije završena. Iako je nedavno u svoju ponudu uvrstila „pametnjakoviće” zasnovane na Microsoft-ovoj softverskoj platformi uporedo s vremešnim Symbian-om, Nokia i dalje razvija uređaje s drugim operativnim sistemima. Novi operativni sistem je MeeGo koji je nastao spajanjem projekata Moblin (Intel) i Maemo (Nokia).
N9 je prvo bio poznat pod nazivom Lankku, u slobodnom prevodu sa finskog „daščica”, što je na adekvatan način opisivalo osnovne crte dizajna ovog telefona. Iako se radi o mobilnom uređaju visoke klase, Nokia je napustila praksu izrade kućišta od metala, što nas je oneraspoložilo samo na trenutak, dok nismo uzeli N9 u ruke. Monolitno telo izrađeno od izuzetno kvalitetnog polikarbonata pruža izvanredan osećaj čvrstine. Na promotivnim fotografijama N9 i nije bio nešto lep, ali nam uživo deluje da je dizajn uspeo. Minimalizam je očigledno bio prioritet jer je Nokia N9 smartfon s najmanje hardverskih tastera koji smo ikada videli. Sa desne strane smešteni su standardni tasteri za kontrolu jačine zvuka i jedan kojim se kontroliše ekran i uključuje, odnosno isključuje telefon. Sve ostale funkcije obavljaju se putem ekrana osetljivog na dodir. Ravne površine sa zaobljenim bočnim ivicama, plastika umesto metala i dobro odmerena debljina uređaja, ali i veličina ekrana, uticali su na to da N9 izvrsno leži u šaci i vrlo lako se koristi jednom rukom.
Prednjom stranom dominira 3,9″ AMOLED ekran osetljiv na dodir koji, pored toga što ima izvanredan prikaz, prepoznaje i šest istovremenih dodira prstima. Ekran je zaštićen dobro poznatim Corning Gorilla staklom otpornim na udarce i ogrebotine. Na poleđini je kamera rezolucije 8 Mp sa autofokusom i dvostrukim LED blicem koji samo donekle poboljšava situaciju u zamračenim prostorijama. Optički elementi su povereni kompaniji Carl Zeiss, pa su fotografije sasvim pristojne kada su svetlosni uslovi povoljni.
Osnovu hardverskog sistema čini Texas Instruments-ov integrisani čip OMAP 3630 koji u jednu celinu objedinjuje procesor Cortex A8 radnog takta podešenog na 1 GHz i grafičko jezgro PowerVR SGX 530, koji je uparen s jednim gigabajtom sistemske memorije. Skladišna memorija je kapaciteta 16 GB i ne može se proširiti dodatnim memorijskim karticama; ipak, dostupna je i verzija telefona sa 64 GB memorije. Za povezivanje, korisnici imaju na raspolaganju USB 2.0 Micro-B priključak, bluetooth verzije 2.1 i standardni WiFi adapter koji zadovoljava specifikaciju 802.11 a/b/g/n. Ugrađena baterija je kapaciteta 1450 mAh, koja omogućava od sedam do jedanaest sati neprekidnog razgovora, ili do četiri i po sata reprodukcije video-sadržaja, odnosno do pedeset sati reprodukcije muzike.
Operativni sistem MeeGo 1.2 omogućava korišćenje tri osnovna ekrana: Events nudi obaveštenja korisniku o sastancima, propuštenim pozivima, Applications prikazuje sve instalirane aplikacije raspoređene u četiri koloneai Open Aplications koji nudi spisak aktivnih aplikacija uz mogućnost da ih isključite. Najkreativnije je rešen nedostatak mehaničkog tastera Back koji je zamenjen gestom prevlačenja prstom preko ekrana od jedne do druge ivice – efikasno rešenje koje ipak zahteva izvestan period privikavanja.
Kvalitet izrade i mogućnosti koje Nokia N9 nudi sasvim odgovaraju klasi kojoj telefon pripada. Ipak, očekivali smo da će njegova cena biti nešto niža, ovako će biti dostupan samo zaljubljenicima s dubokim džepovima.
Nokia N9
Dijagonala ekrana: 3,9”
Rezolucija ekrana: 480*854
Procesor: Texas Instruments OMAP 3630
Sistemska memorija: 1 GB
Skladišna memorija: 16 GB
Kapacitet baterije: 1450 mAh
Novak Jovanović