BIZIT 11 - prvi dan

Google uvodi bolju zaštitu podataka o ličnosti

Google kaže da proširuje tipove ličnih podataka koje će ukloniti iz rezultata pretrage kako bi pokrio stvari kao što su vaša fizička adresa, broj telefona i lozinke. Ranije je ova funkcija uglavnom pokrivala informacije koje bi omogućile nekome da ukrade vaš identitet ili novac, dok sada možete tražiti od Google-a da prestane da prikazuje određene URL adrese koje upućuju na informacije koje bi nekoga mogle odvesti do vaše kuće ili im dati pristup vašim nalozima.

google

Ono što uznemiruje korisnike, neće biti predmet pretrage

Google ljudima daje nove opcije jer se „internet uvek razvija“ i ako njegov pretraživač oda vaš broj telefona ili kućnu adresu, to bi moglo biti uznemirujuće i opasno. Evo liste koje vrste informacija Google može da ukloni:

  • Poverljivi državni identifikacioni (ID) brojevi kao što su američki broj socijalnog osiguranja, argentinski jedinstveni poreski identifikacioni broj itd.
  • Brojevi bankovnih računa
  • Brojevi kreditnih kartica
  • Slike rukom pisanih potpisa
  • Slike ličnih dokumenata
  • Veoma lični, ograničeni i zvanični podaci, kao što su medicinski kartoni
  • Lične kontakt informacije (fizičke adrese, brojevi telefona i adrese e-pošte)
  • Poverljivi podaci za prijave.
Pročitajte i:  Možda znamo datum kada će Google lansirati Android 16 – i evo šta nas očekuje

Google je već imao uspostavljene smernice koje omogućavaju ljudima da uklone lične podatke koji su zlonamerno podeljeni. Ova promena politike, međutim, zahteva manje prosuđivanja, jer umesto da zaposleni u Google-u moraju da pogledaju dostavljene veze i nekako utvrde da li bi one mogle da naškode, sada će Google samo morati da odluči da li su informacije od javnog interesa.

Kompanija i dalje ima proces za rešavanje stvarnog zlonamernog uznemiravanja, ako je, recimo, vaš broj telefona deljen sa zlonamernom pretnjom ili uznemiravajućim namerama. Kada ispunjavate zahtev za uklanjanje ličnih podataka, postavlja se pitanje da li mislite da je to slučaj. U obrascu se takođe traži da date Google-u listu URL adresa koje vode do ličnih podataka, kao i stranica za pretragu koje prikazuju te veze. Nakon što podnesete zahtev, Google će proceniti veze i utvrditi da li su relevantne za javnost.

Čini se da Google primenjuje relativno visoku granicu za ono što se smatra ličnim informacijama, što ga čini malo drugačijim od sistema koje je morao da primeni na mestima poput EU da bi se pridržavao takozvanih pravila o pravu na zaborav. Ti zakoni dozvoljavaju ljudima da traže da se uklone veze koje smatraju neuglednim ili irelevantnim, što ovde nije slučaj – pravila koja je Google sada dodao pokrivaju samo veze do veoma osetljivih informacija.

Pročitajte i:  Google Chrome donosi jednostavan pristup sačuvanim lozinkama

Izvor: The Verge

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: