Top50 2024

Održan IGF Srbija 2024: Kako sačuvati humano i empatično u digitalnoj budućnosti

Zakonodavci i organizacije širom sveta aktivno promišljaju i donose propise kojima nastoje da idu u korak sa tehnološkim razvojem da bi i društva i pojedinci mogli da uživaju u prednostima digitalnog okruženja. Ti procesi su kontinuirani jer je teško držati tempo sa razvojem tehnologije, i dobrobitima i pretnjama koje isti donosi. S druge strane, korisnici su prigrlili tehnologiju, ipak, naglašavaju pretnje koje ista donosi, od sajber kriminala do mogućeg potiskivanja humanog kroz upotrebu veštačke inteligencije. Upravo u atmosferi diskusije i razmatranja prednosti i pretnji protekao je treći Srpski forum o upravljanju internetom (IGF Srbija 2024) održan 11. septembra u Dorćol Platz-u u Beogradu. Domaćin foruma bila je Fondacija „Registar nacionalnog internet domena Srbije“ (RNIDS), a suorganizatori Ministarstvo informisanja i telekomunikacija, fondacija Diplo, Internet društvo Srbije ogranak Beograd i kompanija Gransy, uz podršku Kancelarije poverenika za zaštitu ravnopravnosti i fondacije Mreža za sajber bezbednost.

PCPress.rs Image

„RNIDS je godinama unazad uključen u razgovore i procese koji se tiču upravljanja internetom, doprinoseći istim, ali i prateći poruke, dobre prakse koje implementira u svoje poslovanje. Biti domaćin srpskog IGF-a prirodan je i logičan potez za nas, jer kao organizacija koja se bavi tehničkom stranom interneta, upravljajući nacionalnim domenima, razumemo koliko je važan razgovor o netehničkim aspektima interneta,“ rekao je u svom pozdravnom govoru Dejan Đukić, direktor RNIDS-a.

U svom uvodnom izlaganju stalni predstavnik Programa UN za razvoj (UNDP) u Srbiji, gospodin Yakup Beris, istakao je važnost dva povezana globalna procesa – digitalne i zelene tranzicije. Iako se dve oblasti i dalje često posmatraju odvojeno, UNDP ih posmatra kao povezane puteve ka bržem održivom i humanom razvoju, te nastoji da ih u svom radu integriše u što većoj meri, fokusirajući se na tehnologije i podatke, veštine potrebne za njihovu primenu, kao i finansiranje takvih projekata.

PCPress.rs Image

Chengetai Masango, koji se nalazi na čelu Sekretarijata Foruma za upravljanje internetom (IGF) Ujedinjenih nacija, imao je izlaganje u kom je objasnio koji su to važni procesi u toku, a od kojih se očekuje da oblikuju digitalnu budućnost. Govorio je o Global Digital Comapct-u, reviziji WSIS20+ i IGF20+ iz perspektive Ujedinjenih nacija, dok su pomenuti procesi potom dodatno obrazloženi u panelu koji je moderirao Slobodan Marković, UNDP. O pomenutim procesima i debatama na temu upravljanja internetom govorili su Olga Kyryliuk iz organizacije Internews, Desiree Željka Milošević iz Internet društva Srbije i Danko Jevtović, potpredsednik Borda direktora Internet korporacije za dodeljene nazive i brojeve (ICANN). Tokom panela napravljen je osvrt na početak globalnih debata o upravljanju internetom ranih 2000-ih pod okriljem UN i Svetskog samita o informacionom društvu (WSIS) što je rezultiralo formiranjem IGF-a, kao godišnjeg globalnog foruma. Imajući u vidu da je u toku proces preispitivanja svrhe i uloge IGF, bilo je reči o tome kako ovaj proces izgleda, kako širi globalni tehnološki i geopolitički procesi utiču na njega i šta nas čeka 2025. na konferenciji koja će odlučivati o upravljanju internetom na globalnom nivou.

PCPress.rs Image

U razgovoru koji je moderirao Dušan Stojičević (Gransy/RNIDS), napravljen je osvrt na prvu NIS direktivu EU, njen uticaj na procese u Srbiji – zakon o informacionoj bezbednosti, uspostavljanje CERT-ova i obaveza privrede na polju informacione bezbednosti. O očekivanjima od nove verzije direktive – NIS2, govorili su Mina Tomić, kompanija A1, Milan Vojvodić, Ministarstvo informisanja i telekomunikacija i Dejan Đukić, RNIDS. Đukić je objasnio sa kojim su se problemima evropski registri domena i pružaoci DNS usluga sreli prilikom izrade ove direktive, kako je naš registar bio uključen u proces, iako Srbija nije članica EU, i osvrnuo se na rad u radnoj grupi za izradu nove verzije domaćeg Zakona o informacionoj bezbednosti. Najzanimljiviji ugao o tome šta donosi novi domaći zakon, za koji se očekuje da će se ubrzo naći u skupštinskoj proceduri, dao je Milan Vojvodić ukazavši na to da će zakon imati sve važne elemente NIS2 direktive, proširiti grupu firmi na koje se odnosi, pa će usklađivanje sa istim domaćim firmama olakšati poslovanje na tržištu EU. Mina Tomić je govorila iz ugla operatera o implementaciji NIS2, imajući u vidu da A1 posluje u više evropskih zemalja, ali i implementaciju iste u procese poslovanja u Srbiji. 

PCPress.rs Image

Na panelu pod nazivom “Veštačka inteligencija u Srbiji – strategija i pogled u budućnost” razgovaralo se o nacrtu Strategije razvoja VI u Republici Srbiji i perspektivama koje stvara za akademsku zajednicu, privredu i društvo u celini. Pomenuti su i različiti projekti i akademski radovi koji imaju perspektivu da doprinesu unapređenju primene etičkih principa i zaštiti ljudskih prava. U zaključku panela koji je moderirao Bogdan Banjac iz Kancelarije poverenika za zaštitu ravnopravnosti, a čiji su sagovornici bili Ana Toskić Cvetinović, organizacija Partneri, Uroš Poluga, Kancelarija ETI i Ljubiša Bojić, Istraživačko-razvojni institut za veštačku inteligenciju Srbije, postignuta je saglasnost da je multisektorska saradnja jedini način za uspostavljanje adekvatnog pravnog i strateškog okvira koji će štiti ljudska prava ne ometajući privredni razvoj.

Kvalifikovanje osvetničke pornografije kao krivičnog dela treba da bude prioritetan zadatak pred zakonodavcem, nedvosmislen je zaključak panela koji je bio posvećen digitalnom nasilju i dignitetu pojedinca u digitalnom okruženju. Panelistkinje Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti, Anđela Milivojević, istraživačka novinarka i Branislava Antović Aleksić, BDW Magazine, u razgovoru koji je vodila advokatica Kruna Savović, ukazale su na brojna gruba kršenja dostojanstva pojedinca na internetu. Na panelu je ukazano na potrebu da mediji budu zamajac etične komunikacije, pre svega uklanjanjem senzacionalizma iz izveštavanja o rodno zasnovanom nasilju, dok je kroz brojne primere ukazano da su žene kontinuirano predmet i govora mržnje i mnogih drugih prekršaja u digitalnom okruženju.

PCPress.rs Image

Slobodan Marković i Ana Mitić-Radulović iz UNDP-a vodili su sekciju programa u kojoj je prikazano stapanje zelenog i digitalnog kao dvostruke tranzicije, a iz perspektive UNDP-a. Pet timova, tj. startapa pred publikom je predstavilo rešenja, tj. zelene i digitalne inovacije svojih firmi.

Program je okončan predavanjem Vasilija Milnovića iz Univerzitetske biblioteke Svetozar Marković koji je govorio o digitalnoj humanistici i e-nauci, prikazao brojne međunarodne projekte na ovom polju u kojima je navedena ustanova učestvovala, i dao širu perspektivnu razvoja humanističkih nauka u digitalnom okruženju.

Srpski forum o upravljanju internetom (IGF Srbija), održava se treći put pod ovim nazivom i deo je mreže nacionalnih i regionalnih inicijativa globalnog IGF-a Ujedinjenih nacija. Pokrenut je u multiakterskom duhu IGF-a, kao zajednička inicijativa nekoliko organizacija i institucija. Poruke sa ovogodišnje foruma biće objavljene narednih dana na adresi igf.rs.

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: