PC Press: Olimpijski ICT
Kada gledate spust ili slalom, ne razmišljate mnogo o podacima koji se pojavljuju na vašem ekranu – sasvim je prirodno da u realnom vremenu vidite rezultat, ocene, tabele… Taj komfor je na XXI zimskim olimpijskim igrama obezbedila moćna IT oprema kojom je upravljao još moćniji tim — Nadežda Veljković
Poslednjeg dana februara zvanično su zatvorene XXI zimske olimpijske igre, na kojima smo i mi uspešno debitovali, a koje su se po treći put održale u Kanadi (ovoga puta u Vankuveru, nakon Montreala i Kalgarija). U organizaciji Igara, na kojima je učestvalo oko 3.000 sportista, radila je čitava armija ljudi – dobrovoljaca i profesionalaca. Oni su bili zaduženi pre svega za brigu o takmičarima i takmičenjima, a događaj je pratilo oko 10.000 akreditovanih novinara. Tome treba dodati još 2.000 učesnika, koji su bili zaduženi za tehničko‑tehnološku organizaciju.
IT podrška Olimpijadi
U pozadini proteklih Zimskih olimpijskih igara IT timovi su neprekidno vodili računa da sve protekne u najbolje redu. Među članovima timova (iz 30 zemalja širom sveta) bilo je eksperata za pojedine sportove, informacione tehnologije, ali i dobrovoljaca iz lokalnog okruženja. Njihov glavni zadatak bio je blagovremeno informisanje i kvalitetna komunikacija na svim nivoima. To nije bio nimalo jednostavan posao, pošto su se takmičenja u 20 sportova odvijala na 15 borilišta, raspoređenih na tri lokacije – osim u Vankuveru, korišćeni su tereni u obližnjem Ričmondu i zimovalištu Visler.
Tehnološki IT partner Zimskih olimpijskih igara bila je francuska kompanija Atos Origion, a sedište IT sektora bilo je u Centru za tehnološke operacije. To je prostor impozantne površine – 465 kvadratnih metara, a u njemu je za svaki olimpijski sport postojala posebna IT laboratorija. Informatičku infrastrukturu činilo je 15 sistema sa ukupno 800 servera, 6.000 računara i 4.000 štampača. Pre početka Olimpijade sistemi su mesecima testirani u pogledu pouzdanosti i sigurnosti. Procenjeno je da su stručnjaci kompanije Atos Origion utrošili oko 100.000 sati na njihovo testiranje – merenje vremena, analizu rezultata, primanje rezervacija, slanje informacija…
Na televizijskim ekranima smo ovih dana videli koliko je čitav zadatak profesionalno obavljen. O efikasnosti informisanja na ZOI govori podatak da su IT timu bile dovoljne samo 0,3 sekunde da u 75 novinskih agencija pošalje informaciju sa jedne utakmice hokeja na ledu. To se, sa istom efikasnošću, dešavalo i u drugim sportovima i na drugim terenima.
HD Olimpijada
Zvanični partner Zimskih olimpijskih igara u kategoriji audio‑vizuelne opreme bio je Panasonic. Ovaj status Panasonic ima još od ZOI u Kalgariju, a sa Međunarodnim olimpijskim komitetom partnerstvo je obnovio sve do Olimpijskih igara u Rio de Žaneiru 2016. godine. Za zimsle Olimpijske igre u Vankuveru Panasonic je isporučio kompletnu liniju HD opreme, koja predstavlja najveću isporuku audio‑video opreme do sada na ZOI.
Oprema je potpuno pokrivala sve takmičarske lokacije i lokacije za emitovanje, pa je na taj način Panasonic dao punu podršku prvim ZOI u HD formatu. „Olimpijski HD“ smo, inače, prvi put u praksi videli na letnjim Olimpijskim igrama u Pekingu 2008. godine.
Svi međunarodni video-signali za ZOI 2010. distribuirani su u HD formatu iz Međunarodnog centra za emitovanje, a prijem signala bio je rezervisan za one koji su to pravo otkupili. HD video-signal prikazivan je na velikim displejima na svim takmičarskim lokacijama, kao i na stadionu BC Place na kome su priređene ceremonije otvaranja i zatvaranja. Na taj način ostvarene su prve ZOI igre čiji je kompletan video-materijal u HD formatu.
Panasonic‑ova audio‑video oprema bazirana je na velikim LED video-ekranima visoke definicije, visokoprofesionalnim audio sistemima i plazma ekranima. Na glavnom stadionu BC Place, instalirana su tri LED video ekrana, pa je taj celokupni displej video prostor zauzimao 243 kvadratna metra. Kao format za snimanje izabran je Panasonic‑ov DVCPRO HD. ZOI u Vankuveru predstavljaju devete OI na kojima će se koristiti Panasonic‑ove digitalna tehnologija kao format za snimanje, prvi put se to odigralo na Olimpijadi u Barseloni 1992. godine.
Osim audio‑video opreme za snimanje i emitovanje signala sa Zimskih olimpijskih igara u Vankuveru, Panasonic je u potpunosti pokrio i video‑nadzorne sisteme i time povećao bezbednost. U saradnji sa kompanijom Bell, realizovao je HD konferencijski sistem za komunikaciju između dva olimpijska sela locirana u Vankuveru i Visleru. Na taj način prvi put je ostvarena puna HD komunikacija među takmičarima i ostalim učesnicima Olimpijade.
Primenjen je novi Panasonic‑ov HD konferencijski sistem sa Full HD plazma ekranima i HD kamkorderima, koji će se u Kanadi naći u prodaji tokom 2010. godine. Komunikacija ovim sistemom je zasnovana na H.264 standardu za prenos slike visoke rezolucije i visoko-kvalitetnog audio signala.
Ukupna površina 29 velikih LED displeja iznosila je 953 kvadratna metra – oni su postavljeni na 15 lokacija na kojima su se odvijala takmičenja, profesionalni audio sistemi postavljeni su na 17 lokacija (ukupno 91 sistem), a „uzgred“ je korišćeno 3.000 televizora, 17 DLP projektora, 1.200 kamera za monitoring i nadzor, 160 P2HD/DVC PRO HD rikordera, pedeset P2HD kamkordera, 600 monitora i već pomenuti HD video‑konferencijski sistem.
Samsung za komunikacije
Obaveštenja sa Zimskih olimpijskih igara stizala su širom sveta i do mobilnih telefona, a zasluge za to pripadaju Samsung‑u, svetskom olimpijskom partneru u kategoriji bežične komunikacione opreme i mobilne telefonije. On je počeo najpre kao lokalni sponzor Olimpijskih igara u Seulu 1988. godine, a od 1998. postao je zvanični partner Olimpijskih igara.
Za OI u Vankuveru Samsung je kreirao komunikacioni program pod nazivom WOW (Wireless Olympic Works), koji ljubiteljima Olimpijskih igara širom sveta pruža komunikacione servise preko korisničkih mobilnih telefona. WOW aplikaciju za prijem ovih informacija korisnici su mogli da preuzmu sa Samsung‑ovog sajta, instaliraju na svom telefonu, a zatim da željenim informacijama sa Olimpijade pristupaju u realnom vremenu.
Samsung je za ZOI u Vankuveru pripremio i zvaničan mobilni telefon – OMNIA II touch screen. To je pametan mobilni telefon, vrhunskog kvaliteta, sa ekranom dijagonale 3,7 inča i najnovijom verzijom operativnog sistema Windows Mobile 6.5, kao i drugim mnogobrojnim trenutno najaktuelnijim opcijama – podrška za HSDPA komunikaciju, mogućnost video snimanja i reprodukcije DVD kvaliteta, video telefonija, kamera od 5 megapiksela, mnogo flash memorije, GPS… Pravi način da sportiste u pokretu posmatrate dok se i sami krećete!