Tablet i smartfon gedžeti
Uskoro će nam stići prava zima. A tada korisnici tableta i pametnih telefona s kapacitivnim ekranima osetljivim na dodir počinju da primećuju probleme u radu. Za rad kapacitivnog ekrana potreban je neki provodni materijal – prsti, na primer. Ako te prste uvučete u rukavicu, koje su po pravilu napravljene od neprovodnih materijala, nećete moći da koristite svoj telefon ili tablet… barem dok ne kupite Agloves, specijalne zimske rukavice napravljene da rade s kapacitivnim ekranima.
U čemu je njihova tajna? Materijal od kojih su ispletene protkan je tankim srebrnim nitima koje čine provodljivi sloj između ruke i površine tableta/telefona. Iako nisu jeftine (24 dolara), ove rukavice će vam sigurno dugo trajati jer srebrne niti imaju još jednu ulogu – rukavice će se s njima daleko teže rasparati i pocepati. Najavljeno je da će do početka zimske sezone ove rukavice moći da se kupe i u domaćim prodavnicama.
Tableti generalno jesu predviđeni za korišćenje pipkanjem, ali kada treba uneti veću količinu teksta, praksa je pokazala da su tastature i dalje neprevaziđene. U poslednjih nekoliko meseci pojavio se veći broj različitih tipova tastatura za tablete. Levitatr Portable Bluetooth Keyboard spakovana je u aluminijumsko kućište, a veza s tabletom ili telefonom obavlja se preko Bluetooth‑a. Kompaktnih je dimenzija, a interesantno je da se tasteri bukvalno uvlače u kućište kada se ne koristi. Time se smanjuje rizik od grebanja i oštećenja tastera, a olakšava se i čišćenje. Na IFA‑i je bio prikazan uzorak, a kompanija koja je proizvela tastaturu već prima narudžbine po ceni od 80 dolara.
Ako ne možete da čekate i tastaturu želite odmah, a pri tome vam se sviđa ideja Bluetooth konektivnosti, možda je rešenje za vas Verbatim Wireless Bluetooth Mobile Keyboard. Izgleda mnogo konvencionalnije, mada može da se preklopi i spakuje u džep, a kompatibilna je sa operativnim sistemima iOS i Android 3.x. Cena je ista kao kod prethodnog modela (80 dolara).
I konačno, nekadašnje savitljive tastature su pojavom tablet računara ponovo doživele renesansu. Malo su im smanjene dimenzije, a ako se u toku transporta obmotaju oko tableta, služe i kao zaštita. Tastatura se s tabletom povezuje preko USB konektora (što predstavlja malo ograničenje jer nemaju svi tableti klasičan USB), proizvodi se u više boja i već može da se kupi u domaćim prodavnicama po ceni od oko 17 evra.
A šta ako vam se tablet ili telefon pokvase? Umesto da očajavate, treba na vreme da nabavite Wet Smartphone Emergency kit ‑ proizvod koji je prvenstveno bio namenjen za zaštitu od vlage osetljivih elektronskih delova vojne opreme. Radi se o nekoj vrsti aktivnog materijala koja privlači i gotovo trenutno apsorbuje svu vlagu sa elektronskih uređaja, čime sprečava pojavu kratkih spojeva i uništenja tableta ili telefona. Proizvođač, kompanija Dry‑All, tvrdi da je stepen zaštite 100 odsto ukoliko se proizvod koristi po njihovom uputstvu. Košta 25 dolara, a za sada ga je moguće kupiti samo preko Amazon‑a.
Branislav Bubanja