BIZIT 11 - prvi dan

Da li ste čuli za Kuhinjski računar?

Honeywell316Davno pre nego što su računari postali neizbežni deo naše svakodnevnice, kompanija Honeywell došla je na jednu neobičnu zamisao. Naime, 1969, konstruktori iz Honeywell-a osmislili su Kuhinjski računar – Honeywell 316. Bio je (logično) namenjen kuvarima i to prvenstveno za unošenje i čuvanje recepata. U pitanju je 16-bitni miniračunar, sa binarnim operativnim sistemom, procesorom koji radi na 2,5 MHz i memorijom (sa magnetnim jezgrom) od 4 KB. Kakva je to mašina bila! Neimar-Marcus, koji je računar i prodavao, osmislio je i odličan prodajni slogan: If she can only cook as well as Honeywell can compute.”. Ali ni to nije pomoglo…

Ako se vratimo u sadašnjost i uzmemo u obzir način na koji većina kuvara i danas “skladišti” svoje tajne recepte, lako dolazimo do zaključka da je ovaj pokušaj od samog početka bio osuđen na propast. Sumnjamo da je suma od tričavih 10.000$, koliko je u trenutku lansiranja trebalo izdvojiti za H316, bila osnovni problem. Ako nas pitate – kriv je softver. Korisnički interfejs je osmišljen tako da je za njegovo korišćenje (čitanje i unošenje recepata), bilo neophodno proći dvonedeljni kurs.

Da li zato što kuvari nisu želeli da rizikuju i jednoj mašini otkriju male tajne velikih majstora ili iz drugih razloga, tek ne postoji nikakav dokaz da je ijedan Kuhinjski računar ikad prodat. Šteta, a od periferija je imao čak i površinu za sečenje…

Ipak, Kuhinjski računar nije odmah završio na otpadu. Korišćen je kao primarni reaktor za praćenje temperature u nuklearnoj elektrani Bradwell (jugoistočna Engleska), sve do 2000. godine, kada je interni disk od 160K – otkazao.

Izvor: Wikipedia

Facebook komentari:
Računari i Galaksija