Galaxy Nexus – Android na delu
Budimo realni – od kada se iPhone pojavio na tržištu, kroz nekoliko verzija postavio je nove standarde maltene svih aspekata mobilnih telefona, dok su ostali proizvođači, kako hardvera, tako i operativnih sistema, kaskali. Android telefoni su odavno prevazišli iPhone i po broju prodatih primeraka i po hardverskim mogućnostima, ali nijedan model ga nije stigao u domenu ukupnog „korisničkog iskustva”, koje je, u stvari, ključan parametar. Bolje reći, nije ga do sada stigao.
Softer uz hardver
Novi Nexus već na prvi pogled impresionira, mada pažljivija analiza pokazuje da je dosta toga preuzeto sa prethodnih Samsung Galaxy modela. Leđa i ekran su mu blago izvijeni, težak je samo 150 grama i tanak kao iPhone 4S, pa odlično leži u ruci. Kućište je plastično, pa iako je među najlepšima, mora se priznati da osećaj vrhunskog (kao što su metalni okvir iPhone-a ili kevlar Droid-a) nije do kraja izveden. Zahvaljujući metalnoj unutrašnjoj konstrukciji, telefon je vrlo čvrst. S leve strane su tasteri za jačinu zvuka, a s desne taster za uključenje i isključenje, s tri diskretne rupice namenjene (pretpostavljamo) povezivanju na neku docking stanicu. Možda je to pogled u budućnost, kada će nam telefon predstavljati jedini računar, pa će biti zgodno priključiti spoljni monitor, tastaturu i još štošta. S donje strane se nalaze USB i konektor za slušalice. Zadnja ploča se skida, što otvara pristup bateriji i SIM kartici.
Novom Nexus-u zaista malo šta nedostaje. Srce uređaja je TI OMAP 4460 koji radi na 1,2 GHz u sprezi sa 1 GB RAM-a. Veliko iznenađenje je to što nema MicroSD slota, što znači da nema mogućnosti proširenja flash memorije od 16 ili 32 GB. Tu su svi uobičajeni interfejsi i senzori – Bluetooth, WiFi, GPS, kompas, žiroskop, akcelerometar, kao i senzori za detekciju blizine tela i jačine osvetljenja. Kuriozitet su barometar i NFC čip (Near Field Communication) namenjen brzom plaćanju malih vrednosti i bezbednoj razmeni podataka na malim daljinama, koji se ovde zove Android Beam. Na zadnjoj strani su kamera od 5 megapiksela s LED osvetljenjem i zvučnik spikerfona, koji bi mogao biti i moćniji.
Prednjom stranom dominira Super AMOLED ekran dijagonale 4,65 inča, koji prikazuje izvanredne boje uz umerenu potrošnju električne energije. Pored njega su RGB LED indikator, koji omogućava aplikacijama da signaliziraju događaje kao što su e-mail ili tweet, i to u velikom dijapazonu boja (vrlo zgodno), zvučnik odličnog kvaliteta i kamera rezolucije 1,3 Mp koju verovatno nećete mnogo koristiti. Lično volim velike ekrane, još od HTC HD2, jer omogućavaju „kulturno” čitanje Web strana i knjiga/tekstova, a ovaj je zaista impresivan. S rezolucijom od ništa manje nego 1280×720 tačaka, na koju smo navikli na PC računarima, prikaz je ultraoštar, pregled sadržaja jednostavan, a 720p video prirodan kao i na HD televizorima (fenomenalno). Hardverski tasteri su nestali – iscrtavaju se u donjem delu ekrana, tako da ne smetaju u normalnom radu, ali su uvek dostupni.
Brzina u radu je neverovatna, odziv na sve komande je trenutan – skrolovanje je glatko, prelaz između aplikacija momentalan, kroz duge liste kreće se bez štucanja (problem u ranijim verzijama Android-a), igre i druge zahtevne aplikacije rade glatko, kao i (pravi) multitasking, bez obzira na broj aplikacija. Pored toga, sam telefon brzo diže sistem, a većina aplikacija se pokreće do dve sekunde.
Upotreba sendviča
Pomenuli smo korisničko iskustvo, reči koje su se već izlizale od upotrebe, a koje je Apple stavio u prvi plan. Jedan deo zavisi od hardvera, jedan od operativnog sistema, a jedan od samih aplikacija. Google se potrudio da ovog puta zaista napravi ono što Apple radi već godinama – da integriše sve komponente u jedan odličan paket.
Ice Cream Sandwich je ogroman korak napred u odnosu na sve prethodne verzije. Sada je to sistem koji će se unificirano koristiti na telefonima i tabletima (umesto do sada odvojenih Gingerbread i Honeycomb verzija), što je za korisnike i programere važno. Redizajniran je čitav operativni sistem, od početnog ekrana do sistemskih aplikacija, menija, vidžeta i ikona, zajedno s najvažnijim aplikacijama (telefoniranje, kalendar, e-mail…) Čak je i primenjeni font (Roboto) posebno napravljen.
Na početnom (home) ekranu su providno polje za pretraživanje, sat i, naravno, ikone. One se lako mogu grupisati spuštanjem jedne na drugu, uz odličan vizuelni efekat. Na dnu ekrana su iscrtana tri osnovna Android tastera, iznad kojih je pet ikona najpotrebnijih programa. Na površinu se, kao i pre, mogu smeštati vidžeti, ali ako ih pritisnete duže, pojavljuju se kontrole za promenu njihove veličine, što može biti korisno. Zgodna novost je što odvlačenjem ulevo ili udesno eliminišete stavke iz liste notifikacija. Market aplikacija je stalno dostupna pri vrhu ekrana, dok se sve aplikacije pokreću slično kao ranije, uz unapređenje da je lako horizontalno ih pomerati. Najzad je omogućeno i jednostavno „skidanje” ekrana.
Važno je da sistem može da izvršava više programa odjednom, a Galaxy Nexus to radi s lakoćom. Sada se, putem stalno pristupačne ikone, aktivira lista aktivnih aplikacija, koja prikazuje i njihov poslednji ekran. Lista se lako pregleda pokretanjem gore-dole, ali je još lakše isključiti nepotrebne aplikacije jednostavnim odvlačenjem nalevo ili nadesno. Sve to funkcioniše odlično, pa mi sada Apple iOS način deluje kao da je iz kamenog doba.
People aplikacija je zamenila uobičajene kontakte, uz radikalne izmene. Fotografije kontakata su sada u prvom planu, a padajući meni vam omogućava da promenite zvuk zvona ili pošaljete pozive u govornu poštu. Ako hoćete da pozovete, pošaljete SMS ili e-mail iz bilo koje komunikacione aplikacije, dovoljno je da dodirnete sliku kontakta (zgodno). Integracija sa Google+, Twitter-om i drugim društvenim mrežama je poboljšana, tako da lako možete videti i postove izabrane osobe, kao i sinhronizovati slike.
Gmail klijent je radikalno unapređen i preslikava ono na šta smo navikli u gmail-u i drugim e-mail sistemima. Čitanje je ubrzano i primenom listanja, koje se provlači kroz čitav Android 4. Zgodna je mogućnost odvlačenja označenog teksta, bez komandi za isecanje i lepljenje. Gmail omogućava i pretragu poruka starih do 30 dana.
Kalendar je takođe unapređen, prikazuje raspored obaveza na različite načine, ali najveća novost je mogućnost zumiranja „štipanjem”, kao kod fotografije, pri čemu se menja količina prikazanih podataka. Ovo će ceniti svako sa nagomilanim obavezama, jer će lako progledati detalje bilo kog perioda ili događaja.
Talk aplikacija predstavlja novu generaciju komunikatora, jer omogućava jednostavno kretanje kroz više nizova poruka. I ovde je primenjen sistem listanja, što znatno olakšava proces čitanja. Integriše se sa People aplikacijom.
Web browser je među najboljima na mobilnim uređajima. Odziv na komande je trenutan, a zahvaljujući velikoj procesorskoj snazi, zaista iskorišćava brze Internet veze. U sprezi sa ugrađenim ekranom, možete da preskočite mobilne sajtove i gledate samo one namenjene stonim računarima.
Virtuelna tastatura je unapređena i radi vrlo precizno. Sistem korigovanja pogrešnih reči je izuzetan i isti kao na PC-ju: pogrešne reči su podvučene, a kada ih dodirnete, otvara se meni s predlozima gde možete i dodati novu reč u rečnik. Duži dodir reči ili selekcije u bilo kojoj aplikaciji otvoriće meni za isecanje, kopiranje, lepljenje, ali i za deljenje s drugima, kao i pronalaženje (teksta) na strani. Ugrađeno pretvaranje govora (na engleskom) u tekst radi, mada u toj oblasti ima prostora za poboljšanja.
Kamera, iako rezolucije niže od očekivanih 8 Mp, gotovo uvek daje odlične fotografije. Autofokus je veoma brz i kontinualan, dodirom ekrana se bira AF tačka, a implementirana je i kvalitetna detekcija lica. Dodatni modovi omogućavaju automatizovano slikanje na zadati vremenski interval (time lapse), kao i panoramu „u jednom prolazu”, jednostavnim panovanjem telefona. Nažalost, nekad se desi da su boje mutnije nego inače, a blic je veoma jak pa izbliza može da „ispere” boje – iPhone ovde ima konzistentniji kvalitet. Bolna tačka svake akcione fotografije – kašnjenje okidanja – ovde bukvalno ne postoji! Nažalost, ako ste uneli PIN za zaštitu telefona, sa početnog ekrana se on ne može zaobići ni kada idete direktno u foto-aplikaciju, pa tu gubite na brzini.
Snimanje kamerom je takođe jednostavno i kvalitetno, a može se snimati i sa stalno uključenim blicem, u rezolucijama od 1080p sa 30 fps sve do VGA. Čisto kao demonstracija sile, na raspolaganju je nekoliko video-filtera koji u realnom vremenu deformišu lice na više načina, kao što su drastično povećanje očiju ili usta. Tu su i moćni filteri i alati za obradu fotografija i videa, koje smo navikli da vidimo kao aplikacije koje se posebno kupuju. Galerija je zajednička za fotografije i video-snimke.
Otključavanje prepoznavanjem lica je mogućnost da vas telefon prepozna i otključa se samo pred vama. To je više štos nego korisna stvar, jer nije bezbedna – svako ko ima fotografiju vlasnika mogao bi da je iskoristi. Vizuelni voice mail je servis čiju punu funkcionalnost tek očekujemo.
Par reči za kraj
Odnos Android – iOS na izvestan način podseća na odnos PC – Macintosh iz osamdesetih i ranih devedesetih, gde su bile suprotstavljene otvorena (PC standard + Microsoft) i zatvorena arhitektura (Apple). Videćemo kako će se taj odnos razvijati, ali se ne može prenebregnuti brz napredak Android-a i ogromna snaga kompanija koje (u suštini zajedno) unapređuju Android platformu. U svakom slučaju, korisnici će u tom „ratu” dobro proći, sa sve boljim džepnim univerzalnim računarima (da ne kažemo – telefonima) koje će moći da kupe za sve manje para.
Google se osvestio, sistematizovao ciljeve i usmerio napore da napravi dobitnu kombinaciju hardvera, operativnog sistema i osnovnog (samim tim i najpotrebnijeg) softvera – za ostale aplikacije će se pobrinuti nezavisni proizvođači. Iako se i sad mogu naći neke male nedoslednosti u korisničkom interfejsu (npr. izgled telefonske aplikacije u odnosu na ostatak OS-a), one nikako ne utiču na upotrebljivost i korisničko iskustvo, a verujem i da će ubrzo biti „ispeglane”. Posebno je impresivno to što su implementirane (korisne) mogućnosti koje smo do sada nalazili na PC računarima, ali na intuitivan i nenametljiv način.
Mirne duše može se reći da je kompletno korisničko iskustvo koje donosi Galaxy Nexus ne samo dostiglo već i prevazišlo iPhone 4S, i pored toga što novi korisnik za privikavanje treba da uloži nešto veći napor nego za iOS. Vreme će pokazati da li će i poslednja karika u lancu, „prodavnica” aplikacija, podići kvalitet ponude na nivo na koji smo navikli kod Apple-a, koji će morati mnogo da se potrudi da bi ostao u vrhu rang-liste proizvođača mobilnih telefona.
Branko Nikitović