IBM: Potpisan sporazum o razumevanju sa Institutom za fiziku
U svečanoj sali Instituta za fiziku, 9. juna 2009. godine potpisan je sporazum o razumevanju između ove renomirane naučne institucije i kompanije IBM. Sporazum su potpisali Prof. dr Dragan S. Popović, direktor Instituta za fiziku i Miloš Đurković, direktor IBM Srbija. Svečanom potpisivanju visokotehnološke saradnje u oblasti superračunarstva su prisustvovali ipredstavnici Ministarstva za nauku i tehnološki razvoj. Saradnja sa globalnom mrežom partnerskih institucija u okviru Akademske Inicijative IBM je od strateške koristi kako za Institut za fiziku, tako i za širi naučno tehnološki sektor Srbije. IBM sa svoje strane, na ovaj način podiže saradnju sa naučnim institucijama i klijentima iz Srbije na viši nivo. Partnerski odnos Instituta za fiziku, koordinatora nacionalne superračunarske inicijative “Plavi Dunav”, sa kompanijom IBM Srbija proizlazi iz uočene potrebe za uspostavljanjem zajedničke saradnje na realizaciji ključnih istraživačkih i obrazovnih aspekata ove nacionalne inicijetive. PC Press
Institut za fiziku Institut za fiziku je osnovan sa misijom da sprovodi kvalitetan istraživački i razvojni program u oblasti fizičkih nauka. Tu misiju uspešno realizuje več pola veka, stvarajući 10% ukupne naučne produkcije Srbije. Institut trenutno ima 170 zaposlenih (70 doktora nauka, 40 magista, 30 tehničara), kao i rastući broj doktoranata.
IBM IBM je vodeća kompanija u poslovanju, razvoju i proizvodnji naprednih informacionih tehnologija. IBM nudi kompletna rešenja, od strateške analize, kroz integraciju sistema u poslovanje kompanije do angažovanja podizvođača. Kompanija je u Srbiji prisutna kroz IBM d.o.o koji trenutno zapošljava preko 80 mladih stručnjaka obučenih u IBM edukacionim centrima širom sveta za rad sa najnovijim tehnologijama i savremenim metodama rada.
Projekat “Plavi Dunav” Projekat “Plavi Dunav” (Blue Danube) je deo Evropskog partnerstva za razvoj superračunara (PRACE – Partnership for Advanced Computing in Europe) kome je Srbija pristupila u novembru 2008. godine. PRACE obuhvata mrežu superračunara u Evropi koji su organizovani po principu “slojeva”. Prvi, najmoćniji sloj (TIER 0) čine superračunari u Nemačkoj, Francuskoj, Španiji, Velikoj Britaniji i Holandiji. Ispod ovog nivoa nalaze se regionalni i nacionalni superračunarski centri (TIER 1), a najniži nivo čine lokalni centri na fakultetima i institutima. Sedmogodišnjim projektom planira se da Srbija u projekat uđe sa TIER 1 instalacijom “Blue Danube” (plavi Dunav) koja će biti instalirana u oviru Instituta za fiziku i predstavljaće regionalni i nacionalni centar. Planirano je da se instalacija Blue Danube nadograđuje svake godine, a po uzoru na ostale TIER 0 i TIER 1 superračunare, nakon 2-3 godine stara oprema bi se razmeštala u TIER 2 centre koji će se nalaziti u univerzitetskim gradovima, ali i sredinama u kojima bi mogli da doprinesu razvoju lokalne industrije.