BIZIT 11 - prvi dan

Rad iz kancelarije ili otkaz: Zašto neki šefovi zauzimaju čvrst stav i da li je budućnost rada na daljinu crna

Poslednjih meseci mnoge kompanije zahtevaju povratak zaposlenih u kancelariju, a jedan od razloga za to, može biti to što kad prvi visoko profilisani lider donese nepopularnu odluku, daje “pokriće” drugim kompanijama da ga slede. 

PCPress.rs Image

Trenutni trend vraćanja u kancelarije možda neće biti trajno rešenje

Najpoznatiji primer je odluka Amazona iz septembra, kojom je propisano pet radnih dana u kancelariji nedeljno, uz obrazloženje da je lakše ojačati kulturu i poboljšati saradnju kada su zaposleni prisutni uživo.

Amazonova politika izazvala je veliki otpor – više od 500 zaposlenih napisalo je pismo upravi tražeći da se odluka preispita. Slično, Grab je 24. oktobra objavio ukidanje hibridnog rada, zahtevajući povratak u kancelariju, što je mnoge iznenadilo. Međutim, nekima, kao zaposlenoj po imenu Sam, ovaj potez nije bio neočekivan jer je kompanija već počela sa sve češćim pozivanjem zaposlenih u kancelariju prošle godine.

Mnoge globalne kompanije su preokrenule trend rada na daljinu. Na primer, Dizni je početkom 2023. uveo četvorodnevni rad iz kancelarije, a JPMorgan je zahtevao prisustvo direktora svakog radnog dana. Elon Musk je još 2022. godine u Tesli i Twitteru naložio zaposlenima 40 sati rada nedeljno iz kancelarije ili da pronađu drugi posao, verujući da se najbolji proizvodi stvaraju kada su zaposleni prisutni.

Zašto povratak u kancelariju sada?

Prema istraživanju KPMG-a, 83% poslovnih lidera očekuje povratak na predpandemijske oblike rada u naredne tri godine. I dok mnogi tvrde da rad iz kancelarije omogućava bolje prilike za stvaranje ideja i izgradnju timske kulture, analitičari smatraju da je ekonomska neizvesnost dodatni faktor. Neki menadžeri vide vraćanje zaposlenih u kancelariju kao način za smanjenje broja zaposlenih – retorika poput “ako vam se ne sviđa, nađite drugi posao” je sve prisutnija.

U Singapuru, prema podacima Ministarstva rada, procenat kompanija koje nude rad na daljinu je opao sa 56,5% u 2021. na 31,9% prošle godine. Mnogi zaposleni su zabrinuti zbog povratka u kancelariju – istraživanja pokazuju da rad od kuće smanjuje stres kod 75% ispitanika u Singapuru, dok bi polovina radnika napustila posao ako bi im bio uveden rad iz kancelarije.

Budućnost fleksibilnog rada?

Iako je vlada Singapura uvela smernice za promovisanje fleksibilnih uslova rada, stručnjaci upozoravaju da poslodavci lako mogu odbiti te zahteve. Na dugoročnom planu, veći ekonomski trendovi, posebno iz SAD-a i Evrope, mogli bi uticati na standarde u Singapuru. Mnogi poslodavci prepoznaju da bi potpuno odbacivanje fleksibilnog rada moglo naštetiti reputaciji kompanije, što je posebno važno u konkurentskom okruženju za privlačenje talenata.

U svakom slučaju, trenutni trend vraćanja u kancelarije možda neće biti trajno rešenje, jer ciklične promene u tržištu rada znače da će poslodavci možda ponovo morati da uvode fleksibilne uslove kako bi zadržali ili privukli kvalifikovane kadrove.

Izvor: Channelnewsasia

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *