Review: Microsoft Surface GO – Tabletoliki Windows
Microsoft‑ova serija notebook računara koji mogu da rade i kao tableti nedavno je dopunjena modelom Surface Go čiji je adut niska cena. Kakvi su kompromisi napravljeni i koliko oni utiču na upotrebljivost?
Sve varijante modela Surface Go stižu u magnezijumskom kućištu, teže jednako (522 g) i opremljene su ekranom dijagonale 10 inča. Opcije uključuju veći SSD, više memorije i slot za LTE. Pokretnih delova nema, pa čak ni ventilatora – PC je savršeno tih.
Surface Go računari koriste Pentium Gold procesor, pa od njih ne treba očekivati visoke performanse – to svakako nije računar na kome ćete obrađivati video, ali je sasvim adekvatan za surfovanje Internetom, dopisivanje, pravljenje beleški, pisanje i crtanje. Možete da se opredelite za verziju s 4 GB memorije i 64 GB eMMC diska ili s 8 GB memorije i 128 GB SSD; SSD je primetno brži od eMMC‑a. Zanimljivo je da surfovanje Internetom funkcioniše mnogo bolje iz Firefox‑a nego iz Chrome‑a, ali smo primetili da Chrome znatno ubrza kada koristite olovku za navigaciju umesto da skrolujete sliku prstima. Taj trik s korišćenjem olovke funkcioniše i u drugim aplikacijama.
Prednja i zadnja kamera bolje su nego na većini laptopova, a otključavanje računara posredstvom kamere funkcioniše korektno, mada pomalo sporo. Zvuk je prihvatljiv, mada bi mogao da bude glasniji. Obezbeđeni su stereo‑zvučnici sa strane i 3,5‑mm konektor za slušalice, a može se koristiti i bluetooth protokol.
Ekran je odličan – rezolucija je 1800 x 1200, što znači da je gustina piksela 217 po inču. Zaštićen je Gorilla Glass 3 tehnologijom, a oko ekrana je okvir za koji držite računar kad ste u tablet režimu. Tastatura je smanjenih dimenzija, s pozadinskim osvetljenjem, a osećaj pri kucanju je veoma dobar. Tastatura se lako odvaja od računara pošto je korišćen magnetni konektor.
Olovka se dokupljuje. Ona koristi jednu AAAA bateriju, i pre prvog korišćenja treba je upariti sa Surface‑om. U njoj je magnet, koji je veoma čvrsto drži uz ivicu računara. Kašnjenje ispisa na ekranu pri pisanju olovkom nije veliko, ali detekcija nagiba ne radi u svim aplikacijama. Dodirom olovke na virtuelni taster za prikazivanje tastature prebacujete Surface u režim prepoznavanja rukopisa; prepoznaje i srpski jezik, i to prihvatljivo dobro, a još bolje radi prepoznavanje matematičkih formula. Brojne aplikacije dobro su prilagođene radu olovkom: OneNote 2016 i OneNote, Xodo (besplatna aplikacija za obradu PDF‑ova), Sketchbook kompanije Autodesk (nedavno je postao besplatan), Krita program za crtanje, sve Office 365 aplikacije, Notebook Pro, Sketchable, Snip & Sketch…
Baterija izdržava šest‑sedam sati umerenog korišćenja, što je dovoljno za većinu korisnika. Punjenje traje oko dva sata ako je pritom računar uključen, a može se obavljati preko USB-C ili Microsoft konektora. Moguće je dokupiti i docking station, koji omogućava povezivanje dodatnih monitora i uređaja.
Surface Go je veoma upotrebljiv računar. Primetno je manji nego Surface Pro, može da stane u veći džep i lako se drži jednom rukom. Glavna prednost u odnosu na Android i iOS tablete upravo je u Windows‑u 10. U startu je to varijanta S, što znači da je moguće pokrenuti samo aplikacije s Microsoft Store‑a. Kad se jednom izađe iz S moda, nije više moguće vratiti se nazad. Prelazak na Windows 10 Home je besplatan, dok upgrade na Pro verziju košta 100 dolara.
Nakon mesec dana korišćenja, ovaj računar/tablet postao mi je prvi izbor kad god idem van stana, pod uslovom da mi nije potrebna gomila virtuelnih mašina koje imam na drugom laptopu. Dimenzije su dovoljno male da staje u veći džep, lak je toliko da se gotovo i ne oseća, a baterija drži dovoljno dugo. Mogućnost hvatanja beleški je fantastična, i prosto mi je žao što ne studiram, jer imam utisak da su studenti jedna od ciljnih grupa Surface‑a. Cena je oko 400 dolara za osnovni model, ali kad se na to dodaju tastatura i olovka, prelazi $600. Ako je potrebno i više memorije, cena raste na 750 dolara što više nije jeftino. No, upotrebljivi Windows računar malih dimenzija koji može da se koristi i kao tablet ne može da bude jeftin…
Autor: Vladimir Kukuruzović